+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ayetlerle Esma-ül Hüsna Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ayetlerle Esma-ül Hüsna


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Ayetlerle Esma-ül Hüsna


  Reklam  Cevap: De ki: "(Rabbinizi) ister Allah diye çağırın, ister Rahman diye çağırın. Hangisiyle çağırırsanız çağırın, nihayet en güzel isimler O'nundur." Namazında sesini pek yükseltme, çok da kısma. İkisi ortası bir yol tut. (İsra 110)

  "En güzel isimler Allah'ındır. O'na o güzel isimleriyle dua edin ve O'nun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır. (Araf 180)

  "Allah, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayandır. en güzel isimler O'nundur." (Ta ha 8 )

  ..... ..... .....

  EL KAYYUM

  Varlığı ayakta tutar; kainata devamlılık lutfeder....

  "Bütün yüzler, diri ve herşeyi ayakta tutana boyun eğmiştir.Zülüm yüklenenler ise perişan olmuştur." (Ta ha 111)

  El GAFFAR

  Ayıpları örten O'dur...Haya duygusu ile örtünmeye meyil veren O'dur. Kalbimize gelen vesveseleri bizden ve başkalarından gizleyen O'dur. Günahları affedip gufranıyla örten, günahları temize çıkaran O'dur...

  "Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız." ( Kaf 16 )

  El-GAFFÂR

  Gizleyen, örten, bağışlayan afveden manalarına gelen “el-Ğafur” ismi Kur’anı kerimde 91 defa geçmekte. “El-Ğaffar” 5 defa, “el-Ğafir” ise iki defa geçmektedir.

  Vücudumuzu incecik, sihirli bir perdeyle sarıp sarmalayan “Ğafur” olan Rabbimiz bizi birbirimize güzel çekici gösteriyor.

  Bir yangında yüzünün incecik sihirli perdesi yanan insan ne kadar korkunç oluyor. İçindeki kanlar, irinler, damarlar dışardan görünseydi kimse kimsenin yanına yaklaşamazdı.

  Mehmet Akif’in:
  “Ne çirkin yüzler örtermiş meğer, O incecik perde” dediği gibi “Ğaffar” olan Rabbimiz içimizde görüntüsü hoşa gitmeyen kanımızı, idrarımızı, yiyip içtiklerimizi, incecik bir perdeyle örtüp gizlediği gibi içimizde ürettiğimiz bir çok kötü düşünceleride kimseye göstermemekte.

  Ya içimizden geçenler dışımızda görünseydi ne olurdu halimiz? Annemiz, babamız, eşimiz, çocuklarımız, dostlarımız, düşmanlarımız hakkında düşündüklerimiz yüzümüzden görünseydi korkunç olurdu.

  “Ğafur” olan Rabbimiz içimizi, dışımızı bildiği halde ayıplarımızı, günahlarımızı gizlemekte.


+ Yorum Gönder