+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Köpek ve Kedi beslemek caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Köpek ve Kedi beslemek caiz midir?


 2. Misafir

  --->: köpek ve Kedi beslemek caiz midir?


  Reklam  Cevap: Umarım yardımcı olurummMm :

  İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı ancak av sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

  Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

  Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av tarla bahçe sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir."( Buhari Ez-Zebaih 6; Müslim El-Müsakat 465056-58)

  Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadislerde göz önünde bulundurulduğunda koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

  a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.
  b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.
  c) Köpek yoldan gelip geçeni misafiri korkutur rahatsız eder.

  (Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar Hayreddin Karaman (İz Yayıncılık))

  Evde kedi beslemek ise caizdir ve bir sakıncası yoktur. Bediüzzaman gibi bazı alimler bunların çıkardığı mırmırların "Ya Rahim Ya Rahim" şeklinde bir dua olduğunu söylemektedirler.

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

+ Yorum Gönder
kedi beslemek günah mı,  evde kedi beslemek caiz mi,  kedi beslemek caiz mi,  evde kedi beslemek caiz midir,  evde kedi beslemek günah mı,  köpekmi haram kedimi