+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İcradan mal almak caiz mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İcradan mal almak caiz mi


 2. Abdullatif
  seyyah

  --->: icradan mal almak caiz mi


  Reklam  Cevap: İcradan haczedilen malı satın almak caizdir. Bir mahzuru söz konusu olmaz. Mahzur, icra malı oluşunu fırsat bilip de değerinden çok aşağıya fiyat vermekte, fırsatçılık etmekte meydana gelir.

  Şayet, satış günündeki değerine münasip düşen fiyat verilerek alınırsa icradan alınmış olması mahzur getirmez. Hatta mal sahibi bundan sevinç de duyar. Çünkü malı fırsatçıların eline düşmemiş, değerine yakın şekilde satılmıştır.

  Bu durumda mal sahibinde bir ağlama söz konusu olmaz ki, alana hayır getirmemiş olsun ve haramlık söz konusu hale gelsin. Demek ki, icradan mal alınırken fırsatçılık etmemek, değerinden çok aşağıya düşürüp de almayı tercih etmemek gerek. Değerinden çok aşağıya düşürerek alınırsa işte o zaman mal sahibi ağlayan insan durumuna düşer, alan da ağlayanın malını kapan kimse sayılır. Bundan dolayı da ağlayanın malı, gülene hayır getirmez, denir.
  SİE

 3. turhanhoca
  Üye
  Yanlışım varsa (delilli bilgisi olan bir adam tarafından) düzeltilmesi isteği ile fikrimi söylemek istiyorum.
  Adam suçlu ya da suçsuz. Ama icraya düşmüş.
  İcradan mal almak caiz değil diye sen ben açık arttırmaya katılmazsak, caizden falan anlamayan adamlar alabildikleri en düşük fiyata zaten alacaklar. Adamın bizim katılmamamızdan hiç bir faydası olmayacak.
  net bir şekilde caiz olduğu söylenebilirse katılım (dolayısı ile fiyat da) artacak adamın gözyaşları minimuma inecek.
  Haksız mıyım?

+ Yorum Gönder
icradan mal almak caiz mi,  icradan araba almak caiz mi,  icradan mal almak caiz midir,  icradan mal almak günah mıdır,  icralık malı almak caiz mi,  icradan araba almak günahmı,  icradan mal almak günah mı