+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber efendimizin büyükleri ve peygamberimizi niçin severiz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber efendimizin büyükleri ve peygamberimizi niçin severiz


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: peygamber efendimizin büyükleri ve peygamberimizi niçin severiz


  Reklam  Cevap: Peygamber efendimiz (asm)'in büyükleri ve peygamberimizi niçin severiz

  Hz. Peygamber'i neden sevmemiz gerektiğine işaret eden âyetler:
  Hz. Peygamber'in bütün insanlar için en ideal örnek olması:
  Hz. Peygamber "son peygamber" olması sebebi ile bütün insanlar için gönde*rilmiş ve her yönüyle en ideal insandır. Çünkü, yüce Allah, O'nu bizzat kendisi seç*miş (1) ve terbiye etmiştir. Kur'ân'daki ifadeleri ile O, en üstün ahlak sahibidir.(2) Et*rafına ışık saçan yüce bir kandildir. (3) Kendisine tabi olanları daima en doğruya götü*rür.Bütün insanlar için bir rahmet olarak gönderilmiştir. (4)  Hz. Peygamber Efendimizin (a.s.m) on amcası bulunduğu, babasıyla beraber on bir erkek kardeş olduğu belirtilir. Bunlar, Haris, Zübeyr, Ebu Talib, Ebu Leheb, Kusem, Dırar, Mukavvim, Hacl, Hz. Hamza (r.a) ve Hz. Abbas (r.a)'dır.
  Peygamberimiz (asm)’in Aile Büyükleri
  Peygamberimizin (asm) dedelerinden Kusay bin Kilab, Huzaalılardan Kâbe emanetlerini alarak, iyi idaresi ile kendi kabilesini saygın bir konuma getirip, Kâbe etrafında topladı. Bundan dolayı onun kabilesine Kureyş (toplamak, birleştirmek) ismi verildi.
  Hz. Peygamber’in (asm) dedesinin babası Haşim Mekke’den kışın Yemen’e, yazın Şam’a ticaret seferlerini ilk başlatan zattır. Hatta Bizans imparatoru ile anlaşma sağlayarak Kureyş tacirlerinin Bizans topraklarında ticaret vergilerinden muaf tutulmasını da sağlatır.
  Resulullah’ın dedesi Abdülmuttalib uzun boylu, sarışın idi ve sevimli bir sakal vardı.
  Hz. Peygamber (asm)'in babaannesinin ismi Fatıma’dır; anneannesinin adı Berre’dir.
  Peygamberimizin dayısı yoktur.
  İbn-i Habib adlı müellif “Ümmehatu’n-Nebi” adıyla bize yirmi nesil boyunca Resulullah’ın ninelerini gösteren calib-i dikkat bir çalışma bırakmıştır.
  Efendimizin (a.s.m) halaları altı tanedir. İsimleri; Beyzâ, Berra, Atike, Safiyye, Erva, Ümeyme’dir. Bunlardan Atike, Safiyye, Erva iman etmiştir.
  Hz. Peygamber (a.s.m)’in Ferîda ve Fahita adında iki teyzesi vardır. İkisi de onun peygamberliğinden önce vefat etmiştir.


+ Yorum Gönder
aile büyüklerimizi niçin severiz,  efendimizi neden sevmeliyiz