+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İbadetler amellerimizi güzelleştirir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İbadetler amellerimizi güzelleştirir


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: ibadetler amellerimizi güzelleştirir


  Reklam  Cevap: ibadetler amellerimizi güzelleştirir?  ibadetin davranışlara etkisi - ibadetlerin kötülüklerden alıkoyması ve amellerimizi güzelleştirmesi

  Namaz Allahın bizden istediği bir ibadettir. Bunun dışında yapmamız gereken ibadetler ve sakınmamız gereken haramlar vardır. Dolayısıyla yaptığımız iyiliklerin sevabını ve günahların da cezasını göreceğiz.

  Ayrıca Allahu Teala Ahirette insanın yaptığı şeylerin hepsini değerlendirecektir. Yoldaki bir engeli dahi kaldırmanın ibadet olduğunu kabul eden dinimiz, elbette namaz gibi önemli bir ibadeti görmezden gelmeyecektir.

  Mesela başı açık bir kızımız namazını kılsa namazın sevabını alır. Başı açık şekilde gezdiği zamankilerin de günahını alır. Biri diğerine engel değildir.

  Elbette namaz kılanın da diğer hal vehareketleri de iyi olmalıdır. Ama kötülük yapıyor diye namazı olmaz diyemeyiz.

  Bir kaide vardır: Bir söz mutlak söylendiğinde en mükemmeli anlaşılır. Örneğin “insan” denilince akla peygamberimiz gelir. Fizikçi denilince en meşhuru aklımıza gelir. Bunun gibi namaz insanları günahtan alıkoyar sözünden aklımıza ilk gelecek olan o duanın ve o namazın zirvesidir, en son neticesidir. Yani bu duanın ve namazın en mükemmel sonucu budur, anlamına gelmektedir.

+ Yorum Gönder