+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evli kadıla evli başkabir erkeğin zina yapmasının cezası nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evli kadıla evli başkabir erkeğin zina yapmasının cezası nedir


 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: evli kadıla evli başkabir erkeğin zina yapmasının cezası nedir


  Reklam  Cevap: Resulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Zinanın hükmünü benden öğrenin. Allah o kadınlara bir çıkar yol gösterdi. Bekârla bekâr zina ederse yüz değnek ve bir yıl sürgün; evli ile evliye yüz değnek ve recm vardır" (İbn Mâce, Hudûd, 7; Müslim, Hudûd, 12).
  Ancak bu uygulama Nûr Suresi'nin inmesinden önceye aittir. Bu sure inince bekârlar için yalnız değnek, evli olanlar için sünnetle recm cezası belirlenmiştir (es-Serahsî, el-Mebsût, Beyrut 1398/ 1978, IX, 36 vd.).

  Recm Cezası
  Hz. Peygamber'in evli olarak zina edene recm cezası uyguladığı, tevatüre ulaşan hadislerle sabittir. Temelde kıyasa göre evlilere de yüz değnek (celde) cezası uygulanması gerekirken, bu konudaki hadislerle amel edilerek recm cezası öngörülmüştür.

  (zinayı yapan kadın veya erkek durumu değiştirmez)


+ Yorum Gönder
evlilerin zina yapması,  evli kadının zina yapması,  evliyken zina yapmak,  evlilerin zina cezası,  evli erkeğin zina yapması,  zinanın ahiretteki cezası,  kadının evliyken zina yapması