+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sabah namazını cemaatle kılmanın fazileti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sabah namazını cemaatle kılmanın fazileti


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  --->: sabah namazını cemaatle kılmanın fazileti


  Reklam  Cevap: Ebû Mûsâ radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "İki serinlik namazını, sabah ve ikindiyi kılan kimse cennete girer"
  Buhârî, Mevâkît 26; Müslim, Mesâcid 215

 3. Arsoy
  Devamlı Üye
  "Kim sabah akşam camiye gider gelirse, her gidip gelişinde Allah-u Teala o kimseye cennetteki ikramını hazırlar." (Buhari, Ezan 37; Müslim, Mesacid 285)

 4. imam
  Üye
  Hz Osman (RA) der ki: «Yatsi namazini cemaatla kilan kimse, gecenin yarisini, sabah namazini cemâatle kilan kimse tamâmini ibadetle geçirmis gibidir»

 5. Hoca
  erimeye devam...
  Sabah namazının farzını cemaatle kılmak, diğer namazlara nazaran daha faziletlidir. Rasûlüllah buyuruyor ki: "Münafıklara sabah ile yatsı namazlarından daha ağır gelen hiç bir namaz yoktur. (Halbuki) bu iki namaz (ın cemaatin) de olan (sevap ve fazileti) bilseler emekleye emekleye, sürüne sürüne de olsa gelip onlara hazır olurlardı" (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, II, 416).

 6. Ramadan
  Devamlı Üye
  Ramazan ayının tümünde sabah namazını cemaatle kılmaya özen gösteririrm

 7. Hoca
  erimeye devam...
  sabah namazı camide cemaatle kılmanın fazileti hakkında hadis

  745. [2:41, Hadîs No: 1273]

  îbni Ömer (r.a.) rivayet ediyor:

  Allah katında en üstün namaz, Cuma günü cemaatle kılman sa*bah namazıdır.[144]

 8. @hmet
  Üye
  sabah namazını cemaatle kılmanın fazileti büyüktür ama fazilet ve sevabı dışında insanda bir mutluluk oluşuyor.
  Allah her Müslümana kılmayı nasip etsin.

 9. jerusselam
  Devamlı Üye
  Peygamberimiz (s.a.s.), namazları cemaatle kılmaya teşvik etmiş ve sevabını şöyle bildirmiştir:
  “Kişinin cemaat ile kıldığı namaz, evinde veya çarşıda kıldığı namazdan 25 derece daha faziletlidir. Bu fazilet şu şekilde gerçekleşir: Biriniz güzelce abdest alır sırf namaz kılmak için camiye gelirse camiye varıncaya kadar attığı her adım için bir sevap verilir ve bir günahı silinir. Camiye girdiği zaman namaz için beklediği sürece namaz kılıyormuş gibi sevap kazanır. Melekler bu kimseye dua ederler. Kimseye eziyet etmediği ve abdesti bozulmadığı sürece; ‘Allah’ım! Bu kulunu bağışla, ona merhamet et ve tövbesini kabul et’ diye dua ederler.” (Ebu Dâvûd, Salât, 49, I, 378)
  “Kişinin bir başka kişi ile birlikte kıldığı namaz, tek başına kıldığı namazdan, iki kişi ile birlikte kıldığı namaz bir kişi ile birlikte kıldığı namazdan daha sevaptır. Cemaat ne kadar çok olursa bu namaz Allah’a o nispette sevimlidir.” (Ebu Dâvûd, Salât, 47)
  İki veya daha fazla Müslüman, beş vakit namazı, camide cemaatle kılabileceği gibi evde, iş yerinde, temiz olan her mekânda da kılabilir. Evde de olsa cemaatle kılınan namazlar, tek başına kılınan namazlardan daha sevaptır.+ Yorum Gönder
sabah namazını cemaatle kılmanın fazileti,  sabah namazını camide kılmanın sevabı,  sabah namazını camide kılmanın fazileti,  sabah namazı cemaatle kılmanın fazileti,  cuma günü sabah namazını cemaatle kılmak,  sabah namazi cemaatle kilmanin fazileti,  sabah namazını cemaatle kılmak fazileti