+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Diş Dolgusu ve Maliki Mezhebini taklid etmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Diş Dolgusu ve Maliki Mezhebini taklid etmek

  Sual: S.A BEN DİŞİMDEKİ DOLGU YÜZÜNDEN MALİKİ taklid ediyorum ama bu konuyu araştırırken farklı cvplar buldum kimisi evet taklid edilmeli kimisi ise hayır taklide gerk yoktur diyor (diş dolgusu zaruriyetten ise) bu konuda net bilgisi olan varsa beni aydınlatırmı.. ? 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Diş Dolgusu ve Maliki Mezhebini taklid etmek


  Reklam  Cevap: Diş Dolgusu yaptırmak her hangi bir Mezhebi taklid etmek gerekir?
  Diş Dolgusu yapmak hangi mezhebi taklit etmek gerekir?

  Diş dolgusu veya kaplama yaptırmak ibadetlerinize engel değildir. Yapılan bu işlem tedavi amaçlı olduğundan, başka mezhepleri taklit etmek gerekmez.

  Kişi hangi mezhepten olursa olsun, gerektiğinde dişlerini tedavi amaçlı olarak dolgu veya kaplama yaptırabilir ve başka mezhepleri taklit etmeye de gerek kalmadan kendi mezhebine göre abdest/ gusül alıp, ibadetlerini yapabilir.

  Bu itibarla, mazerete binâen diş taktırmak, kaplatmak ve doldurtmak caiz olup abdest ve guslün sıhhatine mâni değildir. Bu tedavinin bir parçası olan geçici protezler konusu da bu kapsamdadır. Ancak çıkarılıp takılabilen dişlerin gusülde, mazmaza esnasında çıkarılması gerekir.


+ Yorum Gönder