+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sevapla ilgili ayet ve hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sevapla ilgili ayet ve hadisler


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: sevapla ilgili ayet ve hadisler


  Reklam  Cevap: Sevapla ilgili ayet ve hadisler
  Kuranda geçen sevap ile ilgili ayetler,


  Resûlullah’a dan Rivayetle: “Her kim kertenkeleyi ilk vuruşta öldürürse ona şu ve şu kadar sevaba vardır, ve her kim onu ikinci vuruşta öldürürse, birinciden aşağı olmamak üzere ona şu kadar sevap vardır Ve her kim onu üçüncü vuruşta öldürürse ona da ikincisinden aşağı olmamak üzere şu ve şu kadar sevaba vardır” buyurdular (Müslim 146/695 C9 Sönmez Neşriyat AŞ )

  Kertenkele Öldürmek

  Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Rasulullah (sav) buyurdular ki:
  “Kim keleri ilk darbede öldürürse ona yüz sevap yazılır İkinci vuruşta öldürürse daha az kazanır Üçüncü vuruşta ise bundan da az sevap kazanır”
  (Muslim Selam 147 (2240); Metin Muslim’den alınmadır Ebu Da-ud Edeb 75 (5263 5264); Tirmizî Ahkâm 1 (1482) Bazı Tirmizî tertibinde


  Eğer gerçekten iman edip sakınsalardı, Allah katındaki sevab(ları) gerçekten daha hayırlı olurdu; bir bilselerdi (2/103)

  Allah’ın izni olmaksızın hiçbir nefis için ölmek yoktur O, süresi belirtilmiş bir yazıdır Kim dünyanın yararını (sevabını) isterse ona ondan veririz, kim ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz Biz şükredenleri pek yakında ödüllendireceğiz (3/145)

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Sevapla ilgili ayet ve hadisler

  HADİSLER

  2325. [4:85, Hadîs No: 4635]

  "Sübhanallah" sevap kefesinin yarısını doldurur. "Elhamdülmil-lah" tamamını doldurur. "Allahü ekber" gökle yerin arasını doldurur. Temizlik îmanın yarısıdır. Oruç, sabrın yarısıdır.


  2469. [4:184, Hadîs No: 4967]

  Abdullah bin Amr'dan rivayetle:

  Ağarmış saç mü'minin nurudur. Bir kişi îslâm yolunda saçını ağartırsa, ağaran her kıl karşılığında bir sevap kazanır ve bir derece yükseltilir.


  2743. [4:373, Hadîs No: 5662]
  Ma'kıl bin Yesar'dan (r.a.) rivayetle:
  Fitne ve anarşi döneminde ibadet, sevap bakımından bana hicret etmek gibidir.

+ Yorum Gönder
sevapla ilgili hadisler,  sevap ile ilgili hadisler,  sevapla ilgili ayetler,  günah ve sevapla ilgili hadisler,  sevapla ilgili hadis,  sevap ve günah ile ilgili hadisler,  sevap ile ilgili ayetler