+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dargınlıkile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..

 1. Ebu Ducane
  Devamlı Üye

  Cevap: dargınlıkile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: DARGINLIKLA İLGİLİ HADİSİ ŞERİFLER
  “Bir kimsenin kardeşine üç günden fazla küs kalması helal değildir. İki mü’min karşılaştıkları zaman birisi yüzünü şu tarafa, öbürü öte tarafa çevirir. Hâlbuki bu iki mü’minin hayırlısı önce selâm vermeye başlayandır.” (Buharî, Edeb, 62; Tirmîzî, Birr, 21)
  Hadîs-i Şerîf’te “selam vermeye teşvik edilerek” dargınlığın araya kimse girmeden, bizzat küs olan kimseler arasında hâlledilmesine işaret edilmiştir; bu iki kişiden “en hayırlı olanı” ise, barışmakta acele davranan olarak vasıflandırılmıştır.
  Rasûlullâh -sallâllahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:
  “Her Pazartesi ve Perşembe günü, ameller Allah’a arz olunur. Din kardeşi ile arasında düşmanlık bulunan kişi dışında, Allâh’a şirk koşmayan her kulun günahları bağışlanır. (Meleklere): «Şu iki kişiyi, birbiriyle barışıncaya kadar te’hir edin (erteleyin).» buyrulur.” (Müslim, Birr, 36)

  Ancak kırgınlık uzamış ve nefsî bir hâl kazanmış ve Hadis-i Şerif’te verilen süre aşılmışsa, müminlere düşen Allâh’ın şu emrini tatbik etmektir:
  “Muhakkak ki, mü’minler kardeştirler. Kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki size rahmet edilsin.” (el-Hucurat,10)


+ Yorum Gönder

kırgınlıkla ilgili hadisler

kırgınlık ile ilgili hadisler

kırgınlık ile ilgili ayetler

kırgınlıkla ilgili ayetler