+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Her koyun kendi bacağından asılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Her koyun kendi bacağından asılır


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: her koyun kendi bacağından asılır


  Reklam  Cevap: Her Koyun Kendi Bacağından Asılır Kompozisyon

  Kişisel hareketlerde kişinin yaptığı isten sorumlu tutulması, iyiliğinin de kötülüğünün de kişinin kendisine ait olması doğaldır. Böyle bir yaklaşım kişilerin davranışlarını olumlu yönde düzeltmede etkin olur. Ancak toplumsal ilişkilerde bu sözü olduğu gibi gerçek kabul etmek mümkün değildir. Yakın çevremizde, bizimle birlikte yaşayan veya bazı haklardan bizimle birlikte yararlanan kişilerin yanlış tutum ve davranışlarını görüp de engellememek doğru değildir. Çünkü onların yanlış davranışlarının cezasını genellikle bütün toplum çekmektedir. Bu kişilerin açacağı yaralardan etkilenmemek için onlarla mücadele etmek vatandaşlık görevi sayılır.

  Hayat mücadelesine girişen herkes mutluluk, rahat ve güven içinde olmak istiyorsa tüm gücüyle çalışmalı; ekmeğini taştan çıkarmasını bilmelidir. Başkalarının sırtından geçinmeye kalkışmak, onlardan yardım beklemek insana düzenli ve normal bir hayatın mutluluğunu sağlamaz. "Her koyun kendi bacağından asılır" derler. Dolayısıyla herkes yaşamak için kendi çapında bir çaba göstermelidir.
  Geçimde başkalarından yararlanmak insanı sıkıntılardan kurtarmaz. Bu durumda, insanın istediği şeylere istediği anda kavuşması mümkün olmaz. Başkaları hiçbir zaman bizi kendimiz kadar düşünemez, ihtiyaçlarımızı gereği kadar bilmezler.
  Akıllı ve gururlu bir insan için hayatta hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamak, kendi kendinin efendisi olmak, istediği şeylere, istediği anda kendi iradesiyle erişebilmek, başarıların en şereflisi ve en güzelidir." Her koyun kendi bacağından asılır ama kokusu etrafa yayılır....


+ Yorum Gönder