+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Meal ve Tefsir Kategorisinden Mustafa islamoğlu Tefsiri (meali) Enfal süresi 9 ve 10 ayetleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mustafa islamoğlu Tefsiri (meali) Enfal süresi 9 ve 10 ayetleri

  Reklam

 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  --->: Mustafa islamoğlu Tefsiri (meali) Enfal süresi 9 ve 10 ayetleri


  Reklam  Cevap: İslamoğlu'nunkini bulamadım ama şuna bakın:

  ENFAL SURESİ 9-10 AYETLER..

  9- Hani bir zaman rabbinizden yardım dilemiştiniz de o, "Ben size, peşpcşe bin Melek ile yardım edeceğim." diye dileğinizi kabul etmişti.

  Hz. Ömer (r.a.) diyor ki:

  "Peygamber efendimiz Bedir savaşında, bin kişiden meydana gelen müş-rik ordusuna ve üçyüz on kişiden meyana gelen sahabelerine bakmış ve sonra kıbleye dönüp ellerini açarak rabbine şöyle yalvarmıştır: "Ey Allahım bana va-dettiğini gerçekleştir. Ey Allahım bana vadettiğini gönder. Ey Allahım, şayet müslümanlann bu topluluğunu helak edece kolursan artık yeryüzünde sana iba-det edilmeyecektir."

  Dua sırasında Resulullah (s.a.v.)´in üzerindeki cübbesi omuzlarından aşa-ğı düşünceye kadar elleri açık ve kıbleye yönelik olarak rabbine yavarmiştir. Hz. Ebubekir gelip cübbesini almış ve Resulullah´ın omuzuna koymuş ve yanın-dan aynlmayarak demiştir ki: "Ey Allahın Peygamberi, artık rabbine yalvarman kafidir. O, sana vaadettiğini gerçekleştirecektir." İşte bunun üzerine Aziz ve Ce-lil olan Allah bu ayetleri indirmiş ve Melekleriyle ona yardım etmiştir.(1)

  10- Allah bunu ancak bîr müjde olarak ve bununla kalbinizi huzura kavuşturmak için yapmıştır. Yardım ancak Allah katindandir. Şüphesiz ki Allah, her şeye galiptir, hüküm ve hikmet sahibidir,

  Allah´ın size Melekler vasıtasıyla yardım etmesi, sizi zaferle müjdelemesi vekablerinizi sükunete kavuşturması içindir. Gerçekte zafer, ancak Allah kalın-dadır. O halde onun zaferine güvenin, kendi gücünüze aldanmayın. Zira Allah, her şeye galip gelendir, yapıklarında hikmet sahibidir. [2]

  (1)Müslim. K. el-Cihad, bab: 58 HN: 1763 /Tirmizi K. Tefsir el-Kur´an bab: 9 IIN:3O81
  Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 4/189-190.

  (2)Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 4/191.

 3. adem2697
  Üye
  Enfal suresi (Mustafa İSLAMOĞLU'nun Mealidir.)
  9-Hani Rabbinizden yardım dileniyordunuz; bunun üzerine size şöyle icabet etmişti: "Size birbirini izleyen bin melekle icabet edeceğim!"
  10-Çünkü Allah bunu yalnızca bir müjde olsun için, bu vesileyle içiniz ferahlayıp moraliniz yükselsin diye yaptı; kaldı ki zafer garantili yardım, başkasından değil yalnızca Allah katındandır: Elbette Allah her işinde mükemmel olan , her hükmünde isabet edendir.
  İslamoğlu bu meallerini şöyle açıklıyor:
  1-Zımmen: Kulun gücünün bittiği yerde Allah'ın yardımı yeter. O anın "bitim noktası" olduğunun delili, Resulullah'ın şu duasıdır: "Allah'ım! Eğer şu bir avuç insanın yok olmasına izin verirsen, yeryüzünde kulluğu sana tahsis eden kimse kalmayacak!"
  2-Melekle yapılan yardımın nasıl anlaşılması gerektiğini açık ve net ifade eden cümleler. Yani: Allah yardımını, koyduğu yasaları gözeterek yapar. Mü'münlerin yüreklerini takviye, bunun ifadesidir. Akleden kalbe yapılan bu büyük yardımı -haşa- bir blöf gibi gören anlayış, insanın gücünü "kas kuvvetine " indirgeyen mekanik anlayıştır.
  Kaynak: HAYAT KİTABI KUR'AN. KÜÇÜK BOY SAYFA 778.(MUSTAFA İSLAMOĞLU)

 4. deli gönül
  Üye
  o zaman burda şumu anlaşılıyor Allah moral olsun meleklerle yardım edeceğini söylemiş (ama yalan yere haşa ...kandırmış yani haşa) vay be daha neler duyacağız. Tövbe YARABBİ..

  Sayın değerli mum hocam nasıl oluyor bu sitenizde.. acaba bilginiz varmı böyle yorumlayan başka alimler varmı bir araştırma yapıp istifademize sunabilirmisiniz.. sizin gibi ehli sünnet bir aliminin bu konudaki düşünceleri nelerdir. böyle düşünmüyorsanız böyle fikirlerin sitenizde beyan edilmesi doğrumudur. o zaman her isteyen islama aykırı görüşlerini tefsir ederek burada yayınlayabilirmi. çok teşekkür ederim şimdiden..

 5. Hoca
  erimeye devam...
  o zaman burda şumu anlaşılıyor Allah moral olsun meleklerle yardım edeceğini söylemiş (ama yalan yere haşa ...kandırmış yani haşa) vay be daha neler duyacağız. Tövbe YARABBİ..

  Sayın değerli mum hocam nasıl oluyor bu sitenizde.. acaba bilginiz varmı böyle yorumlayan başka alimler varmı bir araştırma yapıp istifademize sunabilirmisiniz.. sizin gibi ehli sünnet bir aliminin bu konudaki düşünceleri nelerdir. böyle düşünmüyorsanız böyle fikirlerin sitenizde beyan edilmesi doğrumudur. o zaman her isteyen islama aykırı görüşlerini tefsir ederek burada yayınlayabilirmi. çok teşekkür ederim şimdiden.
  konuları saptırmak ne kadar hoşunuza gidiyor. Birileri Mustafa islamoğlunu hedef gösterdi diye ona yüklenmeniz ne kadar zalimce! Adeta karalama kampanyası başlatılmış...
  (tabir güzel olmayabilir afven) koyu bir sünniyim.
  Mustafa İslamoğlu hoca Bedirdeki yadımı inkar etseydi elbette elimde bulunan bütün eserlerini yakardım.
  ama sadece farklı bir te'vil söz konusu. ehli sünnetin te'vil ile imani konulara yaklaşanın durumu gayet açıktır.

  Size ehli sünnet imamlarının önderlerinden imam azamın ve diğer çok değerli ehli sünnet alimlerinin ehli sünnete muhalif bazı sözlerini yazarsam neye uğradığını şaşırırsınız!!

  sonuç olarak;
  Bedir savaşının şekli, Yusuf kandehlevinin Hayatüssahabe adlı eserinde anlatıldığı şekildedir.
  vesselam.

  not: Karalama kampanyasına katılan herkes siteden atılacaktır.

 6. Misafir
  İmam-ı azam kim siz kimsiniz
  İmam-ı azamın kılı olamazsınız onunla ilim yarıştırıyorsunuz
  Hocanız imam-ı azama sardığı için sarıyorsunuz birde millete cahil yaftası yapıştırıyorsunuz

  Allah MUSTAFA İSLAMOĞLU hocayı eksik etmesin

+ Yorum Gönder
Enfal suresi onuncu suresi,  enfal 10