+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Meal ve Tefsir Kategorisinden Hz.Muhammed (s.a.v) ile ilgili ayet mealleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Muhammed (s.a.v) ile ilgili ayet mealleri

  Reklam

 2. Candle
  Devamlı Üye

  Cevap: Hz.Muhammed (s.a.v) ile ilgili ayet mealleri


  Reklam  Cevap: Hz.Muhammed (s.a.v) ile ilgili ayet mealleri

  Hz.Muhammed (s.a.v) ile ilgili ayet mealleri
  Hz. Muhammed (sav) ile ilgili ayetler
  a) Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerimde: “Ey Peygamber hanımları, evinizde okunan ayetleri ve hikmeti hatırlayınız”[1][1] buyurmaktadır.

  Ayet-i Kerime’den anlaşıldığına göre hikmet, ayetlerden ayrı birşeydir ve okunmaktadır. Buradaki hikmetin sünnetten başka birşey olması düşünülemez.

  b) “Biz sana kitabı ve hikmeti indirdik ve bilmediklerinide öğrettik”.[2][2]

  İkinci ayet-i Kerimede ise, hikmet Kur”an gibi indirilmektedir. Öyleyse sünnetin karşılığı olan bu hikmet anlaşıldığı üzere vahyedilmektedir.

  c) “Ey Peygamber (s.a.v.) acele etmek için dilini hareket ettirme, onun (Kur’an) toplanması ve okunması bize aittir”. Biz sana onu okuduğumuz zaman onun kıraatına tabi ol, ondan sonra onun açıklanması yine bize aittir”[3][3]

  Burada çok açık bir ifade ile Cenab-ı Hak, vahy yoluyla Kur’an-ı Hz. Peygamber’e ilka ettirdikten sonra, yine o Kur’anın açıklanmasını Peygamber vasıtasıyla ona ait olduğunu vurgulamıştıe. Böylelikle Kur’an’ın beyanı olan sünnetinde vahy yolla geldiği anlaşılmaktadır.

  d) “Biz sana, insanlar arasında Allah’ın gösterdiği şekilde hükmedesin diye Kitabı indirdik”[4][4].

 3. Misafir
  Hz Muhammed ile ilgili ayet meali

  “Muhammed, içinizden herhangi bir adamın babası değildir. O, Allah’ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi bilendir.” (33/40)

+ Yorum Gönder
hz muhammed ile ilgili ayetler ve mealleri,  hz muhammed ile ilgili ayetler,  hz.muhammed ile ilgili ayetler