+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Meal ve Tefsir Kategorisinden Uzandığımız yada yattığımız yerden Kuran meali okunur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Uzandığımız yada yattığımız yerden Kuran meali okunur mu?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: uzandığımız yada yattığımız yerden Kuran meali okunur mu?


  Reklam  Cevap: Yatağa girmeden önce dua etmek; İhlâs, Felâk ve Nâs sûreleri gibi dua âyetlerini okumak Peygamber Efendimizin (a.s.m.) devamlı âdetlerindendi. Hadis kitaplarında bu hususta pek çok hadis mevcuttur. Meselâ Hz. Âişe validemiz Peygamberimizin (a.s.m.) yatmadan önce neler yaptığını şöyle anlatır:

  “Resulullah Sallallahü Aleyhi Vesellem her gece yatağına girdiği vakit avuçlarını toplar, onlara üfler, daha sonra‘Kul hüvallahu ehad, Kul eûzü bi-Rabbi’l-felâk, Kul eûzü bi-Rabbi’n-nâsi’yi okur, sonra elleri ile, başından ve yüzünden başlayarak yetişebildiği yere kadar vücudunun her tarafını meshederdi. Bunu üç defa yapardı.”
  1


  Berâ bin Âzib (r.a.) de Peygamberimiz (a.s.m.)'den şu meâlde bir hâdis-i şerif rivâyet eder:

  “Yatağına gireceğin zaman namaz için abdest alır gibi abdest al, sonra sağ tarafına yat ve şöyle dua et:‘Allah'ım, nefsimi sana teslim ettim. İşimi de sana havâle ettim. Seni sevdiğim ve senden korktuğum için sırtımı sana dayadım. Ancak sana sığınır ve sana ilticâ ederim. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin Resulune iman ettim.’ Şayet o gece ruhunu teslim edersen İslâm üzere, imanlı olarak ölürsün. Son söylediklerin bunlar olsun.”
  2


  Her iki hadiste de görüldüğü üzere bu dualar yatağa girdikten sonra okunmaktadır. Peygamberimiz (a.s.m.) dua mânâsındaki sûreleri oturdukları yerde okuyup mübarek vücutlarını meshettikleri gibi, ikinci hadiste geçen duayı yattıktan sonra okudukları anlaşılmaktadır. Bu durumda yatmadan okumak mümkün olduğu gibi, yattıktan sonra da okumak câizdir.

  El-Fetâva’l-Hindiyye’de bu hususta şöyle bir kayda yer verilir:

  “Yan tarafını yere vererek Kur’ân okumakta bir beis yoktur. Ancak bu esnada ayakları uzatmayıp toplamak gerekir. Yatağa girdikten sonra Kur’ân’dan bir sûre ve âyet okumakta da bir mahzur yoktur. Fakat bu esnada başını yorganıyla kapatmaması gerekir. Çünkü yorgan bir nevi elbise hükmüne geçmektedir. Bu şekilde yapılmazsa okumak câiz olmaz.”
  3


  1 Tirmizi, Duâ: 21.
  2 Müslim, Zikir: 56.
  3 el-Feteva’l-Hindiyye, 5: 316.

  Mehmed Paksu, Aileye Özel Fetvalar


 3. mustazaf
  Üye
  Yatarak Kur'an ve meal okumak caizdir.

 4. Misafir
  caiz dediğiniz ne tam olarak açık söylerseniz okunur mu okunmazmı sadece meal ama arapça yok

 5. mustazaf
  Üye
  mealde arpça kuran da okunabilir sorun yoktur.

 6. Misafir
  Söyle düsünün yatakta sırtınızı yaslamıssınız ve arkanıza bi yastık koymussunuz bacaklarınızı uzatmıssınız üstünede iki yastık koymussunuz ve yastıkların üstüne de icinde hem türkce hemde arapca yazan kuran okuyosunuz ama mealini okuyosunuz
  ve yüzünüz kıbleyede dönmüyo bu sekilde okuyabiliyomuyuz? dizlerim cok arıdıgı icin hep dört bes sayfa okumak zorunda kalıyorum eger böyle okunuyosa cok iyi olucak benim icin okunmuyosada yapcak bişi yok neyse kural ona uycaz artık

 7. Misafir
  Rahatsizligi bulunanlara kolaylik olsun diye oturarak yada daha kötü durumda olanlarin yattığı yerden gözüyle namaz kilinmasina izin varsa dizinden rahatsiz olanin ayaklarini uzatarak okumasinda bi mahsur yoktur bence

+ Yorum Gönder
yatarak kuran okunur mu ,  kuran meali yatarak okunurmu,  Yatarak meal okunur mu,  kuran yatarak okunurmu,  uzanarak kuran meali okunurmu,  yatarak kuran meali okunurmu,  yatarken kuran okunur mu