+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Meal ve Tefsir Kategorisinden Adet olan bir kadın kur'an-ı kerimin türkçe mealini okuyabilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adet olan bir kadın kur'an-ı kerimin türkçe mealini okuyabilirmi?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Adet olan bir kadın kur'an-ı kerimin türkçe mealini okuyabilirmi?


  Reklam  Cevap:
  Bu durumdaki bir kadın, Kur'an'a ve ayet yazılı bir şeye el süremez Arapça dışında Farsça, Türkçe gibi bir dile yazılmış olan Kur'an mealini, tutmak haramdır Onda Kur'an ahkamı yazılı olduğundan Kur'an hükmündedir Eğer içinde ayet bulunmuyorsa Türkçe kitap okumalarında bir mahzur yoktur Eğer kadın adet durumunu öğrenmek istiyorsa zaruretenHadis ve fıkıh kitaplarına da bakabilir

  Cünüp, âdetli veya lohusa olan kadın Kur’ân âyetlerinden hiç birini okuyamaz, caiz değildir

  Bu hususta Resulullah (asm) şöyle buyururlar:

  “Cünüp ve âdetli kadın Kur’ân’dan hiçbir şey okuyamaz”1
  (İbn-i Mce taharet:105)

  Dua Ayetlerini ezbere okuyabilir diyen görüşler de vardır

  -----------------------------
  Fetvanın tamamı

  Mahrem Konular - Hanimlara Özel soru cevaplar - İslamda Mahrem Konular - Kadınların Özel Hallerinde Yapılmaması Gerekenler - Kadin Ilmihali


  Adetli iken avret mahallini tıraşı, tırnak kesmek

  Adetli veya lohusa durumunda bulunan bir kadının, bu durumda avret mahalli temizliği ytapması mekruhtur. Bu, yıkandıktan sonra olmalıdır. avret mahalli ve koltuk altı temizliği en az yedi gün içinde, en çok ise 40 gün içinde yapılmalıdır. Kırk günü geçmemelidir. Aynı şekilde adetli iken tırnak kesmek mekruhdur. Yıkandıktan sonra kesmek gerekir. Cünüp olan erkek ve kadın da aynı durumdadır.

  Adet günleri belli olan ve olmayan kadınlar

  Adet günleri belli olan kadınlar :
  Bazı kadınların adet günleri, sayılan belli günlerdir. Mesela, her ay beş, yedi veya dokuz gün adet görürler. Bir adet, bir kez meydana geldiği üzre kararlaşmış olabilir. Şöyle ki: Henüz edet görmeye başlayan bir kız, ilk kez sekiz gün kan görse, sonra 22 gün temiz kalsa, bu adeti kararlaşmış olur. Ondan sonra devamlı olarak kendisinden bir hastalık sebebiyle kan gelecek olsa, onun hem adet günleri, hem temizlik günleri her aya o şekilde hesap edilir.
  Adet günleri değişik olan kadınlar :
  Bazı kadınların adet günleri belirli değildir, devamlı değşir. Mesela, bir ay beş, diğer bir ayda altı gün adet görebilirler. bu durumda tedbirli olmak gerekir. Şöylr ki, böyle bir kadın, altıncı gün olunca yıkanır, namazlarını kılar. Ramazan-ı Şerife tesadüf ederse orocunu tutar. çünkü altıncı gündeki kanın özür kanı ihtimali vardır. Fakat altıncı gün çıkmadıkça cinsel ilişkide bulunamaz. Boşanmış ise iddeti bitmiş sayılmaz. Çünkü bu altıncı günün kadını hayız kanı olması ihtimali vardır.

  Adetli iken uyuyup temiz kalkan kadının durumu


  Kadın adetli olarak uyur da namaz vakti çıktıktan sonra temizlenmiş olarak uyanırsa, uyuyarak bıraktığı o namazı kaza etmesi gerekir. Zira uyuduğu andan itibaren temiz olduğu kabul edilir. Bu durumda o namazı kaza etmek gerekir.

  Adet kanı tam kesilmeden alınan boy abdesti


  Bir hanım adet veya lohusalık kanları tam kesilmeden abdest veya boy abdesti alırsa bu geçerli olmaz. Hayız ve nifas olan kadınların abdest almaları müstehap değildir. Çünkü bunların abdestsizlik durumlarına abdestin bir tesiri yoktur.
  Kadının hayzı kesildimi cünup gibi olur.

  Adetli kadını kestiği yenilir mi?


  Helal olması için hayvanı erkeğin kesmesi şart değildir. Hayvan kesmesini bilen kadınlarda kesebilirler. Hatta adet veya lohusa durumunda olan kadınlar bile kesebilir, kestikleri yenir.

  Adetli Kadın Kuran'a Bakabilir mi?


  Adet ve Lohusa durumunda veya cünup olan bir kimse okumadan, hecelemeden Kur'an-ı Kerime yalnız bakabilir, bu mekruh değildir.

  1) Adetli Kadın Kur'an Dinliyebilir mi?


  Adetl veya lohusa durumunda bulunan bir kadın, Kur'an-ı Kerimi tutmadan, okunan Kur'an'ı okuyarak takip etmeden, hecelemeden yalnız dinlemesi caizdir. Bu durumun sevap derecesini ancak Allah bilir.

  Adetli Kadın Kur'an Meali Okuyabilir mi?

  Bu durumdaki bir kadın, Kur'an'a ve ayet yazılı bir şeye el süremez.Arapça dışında Farsça, Türkçe gibi bir dile yazılmış olan Kur'an mealini, tutmak haramdır. Onda Kur'an ahkamı yazılı olduğundan Kur'an hükmündedir. Eğer içinde ayet bulunmuyorsa Türkçe kitap okumalarında bir mahzur yoktur. Eğer kadın adet durumunu öğrenmekistiyorsa zarureten fıkıh kitaplarına da bakabilir.

  Adetli Kadın Secde Ayeti Duyarsa

  Adet veya lohusa durumunda olan bir kadın, namaz kılmakla mükellef olmadığı için secde kendisine vacip değildir. Cünup olan için bu böyle değildir. Cünup olan kimse, kadın olsun erkek olsun eğer secde ayetini duyarsa tilavet secdesi vacip olur. Temizlendikten sonra bu secfeyi yerine getirmeleri gerekir.

  1) Adet nasıl değişir

  Kadınların belirli adet günleri bazen değişir. Bir adetin değişmiş olması için o ana kadar gördüğü adete aykırı iki adet görmelidir. Örnek: Her ay beş gün adet gören bir kadın, sonra iki kez dört gün veya iki kez altı gün kan görse onun adeti beş günden dört güne veya altı güne değişmiş olur.
  sonuç: adet, bir defa ile yerleşir, iki defa ile değişebilir.

  Adetten sonra yıkanmadan cinsel ilişki

  Hanefi alimlerine göre, adet hali olan kadının hayız süresinin en çoğu olan on gün geçerse, kan da kesilirse yıkanmadan cinsel ilişkide bulunabilinir.
  Şafii ve Maliki alimlerine göre ise, yıkandıktan sonra cinsel ilişkide bulunabilinir.
  Bazı alimlere göre de yıkanması gerekmez, yalnız cinsel organının yıkamakla cinsel ilişki helal olur.
  Bu farklılık "Onlar temizleninceye kadar yaklaşmayınız" (Bakara Suresi 222) ayetindeki temizlik anlayışından kaynaklanmaktadır. İmam-ı azama göre buradaki temizlik hayzın kesilmesi demektir. Dolayısıyla adet bitiminden sonra yıkanmadan cinsel ilişkide bulunmak caizdir. Ancak yıkanmak müstehaptır.

  Avret Mahallinin Temizliği

  Kadınların avret mahallerini herrhangi bir şekilde temizlemesinde mahzur yoktur. Mühim olan temizliğin yapılmasıdır. Avret mahallinin temizliğinin yaşla ilgisi yoktur, bahse geçen yerdeki kıllar uzamaya devam ettikçe temizlemek mükellifiyertide tekrarlanır. Avret mahallinin tıraşında, sadece ön tarafın temizliği kafidir. Kılların temizliği bir ay içinde tekrarlanmalıdır. Ayrıca halk arasında konuşulan kıl uzunluğunun arpa boyu kadar olması durumunda namaz caiz olmaz, yok küçük parmağı bir defa dolarsa kafir olunur şeklindeki inanışlar dinimizde bulunmayan, uydurma laflardır,bu ise ihmal edilen temizliğin vebalinden dağa ağır bir durumdur. Temizlik imandandır. Bu temizliğin yapılmasındaki hikmet sıhhat yönündendir. Temizlenmediği zaman, mesamatın tıkanması ile vücudun ter ifrazatı zorlaşır. Bu da onun sağlığına zarar verir. Kirlerle karışan terlerin meydana getireceği koku da caba... Bu temizliğin kırk günü geçmesi mekruhtur (yapılmaması istenen, günah olmayan ancak adet haline getirilirse günah olan şeyler). Cuma günü traş olmak müstehabdır (İşlenmesinde sevap olan, terkinde günah olmayan ibadetler)

  Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar,
  Mehmed Emre, Eskişehir, Balıkersir-Bilecik Eski Müftüsü


 3. islamyolu
  Emekli
  Farsça, Türkçe gibi bir dile yazılmış olan Kur'an mealini, tutmak haramdır
  Kardeş burada hatan var. belki dalgınlığına gelmiştir. Adet halindeki kadın Kuran-ı Mealden okuyabilir. çünkü meal Kuran-ı Kerimin aslı değil dir. Kuran-ı Kerimin aslını okuyamaz.


 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Kardeş burada hatan var belki dalgınlığına gelmiştir Adet halindeki kadın Kuran-ı Mealden okuyabilir çünkü meal Kuran-ı Kerimin aslı değil dir Kuran-ı Kerimin aslını okuyamaz
  Mealin Kur'an-ı kerim'in aslıdır diye bir cümle yok zaten
  Onda Kur'an ahkamı yazılı Kur'an hükmünde dir demiş

  Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar,
  Mehmed Emre, Eskişehir, Balıkersir-Bilecik Eski Müftüsü

  Mehmet Paksu hocanın da okunur die fetvası mevcut


  ayrıca altta
  Dua Ayetlerini ezbere okuyabilir diyen görüşler de vardır
  ibaresi var

 5. islamyolu
  Emekli
  Adetli iken avret mahallini tıraşı, tırnak kesmek

  Adetli veya lohusa durumunda bulunan bir kadının, bu durumda avret mahalli temizliği ytapması mekruhtur. Bu, yıkandıktan sonra olmalıdır. avret mahalli ve koltuk altı temizliği en az yedi gün içinde, en çok ise 40 gün içinde yapılmalıdır. Kırk günü geçmemelidir. Aynı şekilde adetli iken tırnak kesmek mekruhdur. Yıkandıktan sonra kesmek gerekir. Cünüp olan erkek ve kadın da aynı durumdadır.


  Ben bunu bilmiyordum ya. Genelde herkes Yıkanmadan temizleniyor sonrada Banyoda Yıkanıp Guslünü alıp çıkıyor. bunuda öğrenmiş oldum

  Mealin Kur'an-ı kerim'in aslıdır diye bir cümle yok zaten
  Onda Kur'an ahkamı yazılı Kur'an hükmünde dir demiş


  Yok zaten ben sen aslıdır diye bir cümle kullandın demiyorumki. Onları ben kullandım. yani benmi anlayamıyorum Yoksa anlatamıyormuyum. Kuran-ı Kerim ' in Mealden yazılması. Yani Kuranın Türkçe Açıklamasını. Bir Adetli kadın okuyamaz. Çünkü kuran Hükmündedir o da . diye anlıyorum ben vede cevabımda Meale el sürmek onu okumak Cünüplü kişiye de Adetli kişiyede yasak değildir. Türkçe olduğu için. Mehmet Paksu Hoca' nın bilgileri sağlamdır. fetvalarına itibar edilir. oda zaten okunur demiş.

 6. rana
  Aciz Kul
  Adet halindeki kadın meal okuyabilir mi?

  sadece türkçe tercümeden oluşan bir mealim var..hayız halinde okumamın bir sakıncası var mı ? ve meal okurken başımı örtmem gerekiyor mu ?  Kadınların başı açık meal okumaları caizdir. Adet halindeki kadınların okumaları da caizdir.

  Cünüp, âdetli veya lohusa olan kadın Kur’ân âyetlerinden hiç birini okuyamaz, caiz değildir.

  Bu hususta Resulullah (a.s.m.) şöyle buyururlar:
  “Cünüp ve âdetli kadın Kur’ân’dan hiçbir şey okuyamaz.”1
  Yani sırf Kur’ân-ı Kerim okumak niyetiyle bir âyetten daha az bile okuyamaz. Ancak dua, senâ, Allah’a sığınma, zikir veya bir işe başlangıcında yahut öğretmek maksadıyla Kur’ân’dan bazı âyetleri okumak caizdir.

  Meselâ, bir ulaşım aracına binerken okunması sünnet olan “Sübhânellezî sahhara lenâ hâzâ vemâ künnâ lehû mukrinîn (Her türlü noksandan münezzehtir o Allah ki, bunu bizim hizmetimize verdi, yoksa bizim buna gücümüz yetmezdi.”2

  Aynı araçtan inerken de “Rabbenâ enzilnî münzelen mübâreken ve ente hayrü’l-münzilîn (Ey Rabbim, beni hayır ve bereketi bol bir yere indir. Misafir ağırlayanların en hayırlısı Sensin).3 Bir musibet ve ölüm haberi alınca, “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn (Muhakkak biz Allah içiniz ve muhakkak yalnız Ona dönücüleriz).4

  Yine bir işe başlarken “Bismillâhirrahmânirrahîm” demek, şükür maksadıyla “Elhamdülillah” demek de bu kabildendir.

  Aynı şekilde Fâtiha, Âyetü’l-kürsî, Felâk, Nâs ve İhlâs Sûrelerini zikir maksadıyla, Allah’ı hatırlamak düşüncesiyle okumak haram değildir.

  Mâlikî mezhebine göre, hayızlı ve lohusa olan kadının az miktarda Kur’ân okumasında bir mahzur bulunmamaktadır. Bu az miktar da yukarıda adı geçen sûreler miktarıdır. Bu meseleye delil olarak; kadınların uzun süre bu halde kalmış olduklarından dolayı istihsânen caiz görmüşlerdir.

  Hanbeli ve Hanefi mezhebine göre, Kur’ân-ı Kerimin kelimelerini heceleyerek, harf harf okumak caizdir. Çünkü böyle bir okuyuş “kıraat”e girmemektedir. Yine tilavet olmadan Mushafa bakmayı, sesini çıkarmadan içinden okumasını da caiz kabul etmişlerdir. Çünkü bu durumda da kıraatten (okumaktan) söz edilmez.5

  Bütün bu görüşler müçtehid imamların çeşitli delillere dayanarak vardıkları içtihad farklılıklarıdır ve hepsi de doğrudur.

  Bunun yanında, Kelime-i Şehâdet, Kelime-i Tevhid, istiğfar, salavat-ı şerife gibi tevhid ve zikir cümlelerini bir veya birden fazla okumak caizdir.

  Hanımların bugünlerde Kur’ân-i Kerimin dışında tefsir, hadis ve fıkıh gibi dinî kitapları ellerine almaları İmam-ı Âzama göre caizdir. Ancak bu kitapların içinde bulunan âyetlere el sürmemeleri gerekir.
  Kur’ân âyetlerinin bu durumda iken yazılması meselesinde el-Feteva’l-Hindiyye’de şu kayıtları okuyoruz:

  “Cünüp veya hayızlı olanların yazmakta oldukları satırların arasına Kur’ân’dan bir âyet yazmaları mekruhtur. Fakat yazdıkları bu âyetleri okumazlarsa mekruh olmaz.
  “İmam-ı Muhammed ise, bu kimselerin Kur’ân yazmamaları bana göre en sevimli davranıştır, diyerek bu hususta ihtiyatlı ve dikkatli olmayı tavsiye etmektedir.”
  Buna göre, Besmele de Kur’ân’dan bir âyet olduğundan hayızlı iken yazılmaması daha isabetli olur.

  Bu arada hangi mezhebe bağlı olursa olsun, bu haldeki bir kadın Kur’ân’ın bir âyetine bile el süremez. Ancak Kur’ân’a yapışık olmayan temiz bir bez ve kâğıtla tutabilir.

  1 İbni Mâce, Tahâret: 105.
  2 Zuhruf Sûresi, 13.
  3 Mü’minûn Sûresi, 29.
  4 Bakara Sûresi, 256.
  5 Vehbe Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslâmî ve Edilletühû, İslâm Fıkhı Ansiklopedisi, 1: 288-9.
  6 İbni Mâce, Tahare: 119.
  7 Bidâyetü’l-Müctehid, 1:110; el-fıkhu’l-İslâmî ve Edilletühû, 1: 422.

  Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar


 7. mum
  Administrator
  adetli iken meal okunur mu?

  Kadınların özel hallerinde Kur’an’ın kendisini okumalarında sakınca vardır, meali Kur’an olmadığı için okuyabilirler.

 8. Misafir
  Adetdonemim 10 günü geçti ve leke geliyor özür giriyor biliyorum namaz kılıyorum ama kuran okuya bilirmiyim bilmiyorum

 9. @hmet
  Üye
  namaz kılıyorum ama kuran okuya bilirmiyim bilmiyorum
  Adetli olmadıktan sonra namaz da kılınır Kuran da okunur.

+ Yorum Gönder
adetliyken kuran meali okunur mu,  adetliyken meal okunur mu,  adetliyken kuran meali okunurmu,  adetli iken kuran meali okunur mu,  adetliyken kuran meali okunur mu diyanet,  hastayken kuran meali okunur mu,  hastayken meal okunur mu