+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Meal ve Tefsir Kategorisinden Kur'an ı Kerimi Arapça okunmasından Türkçe meal okumanın daha yararlı olacağı söyleniyor bu doğrumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kur'an ı Kerimi Arapça okunmasından Türkçe meal okumanın daha yararlı olacağı söyleniyor bu doğrumu?

  Reklam
  Sual: Hocam merhabalar.1,5 aydır kendi isteğimle tek başıma' kuran ı kerimi'arapça okumayı öğrendim.anlamını bilmeden okuyorum.Eşim bana ve çevreme, bu konuda arapça değilde türkçe mealini okumamız gerektiğini, bize kuranın bu şekilde yol gösterici olacağını,arapça okumamın bir faydasını olmayacağını söylüyor.ben ne yapmalıyım?eşim günaha girmiş oluyormu? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kur'an ı Kerimi Arapça okunmasından Türkçe meal okumanın daha yararlı olacağı söyleniyor bu doğrumu?


  Reklam  Cevap: Allah yolunda yapılan en küçük bir iş ve amel bile neticesiz kalmaz. Hele Kur’an okumak gibi, kainatın en büyük bir hadisesi, hiç sevapsız kalmayacaktır. Kur’an'ın yüzüne bakmak bile sevap olursa, Kur’an'ın anlamını veren bir kitabı okumak elbette sevabı vardır.

  Fakat Kur’an'ı aslından okumak ile mealinden okumak arasında fark vardır. Esas olan Kur’an okumayı aslından öğrenmek ve manasını anlamak için de mealden okumaktır. Ancak hiçbir Kur’an meali aslının yerini tutmayacağından, namazda Kur’an yerine okunmaz. Namazımızda mutlaka Kur’an-ı Kerimi aslından okumalıyız. Allah kelamı olan, Arapça olandır. Bunun yeri ve sevabı ayrıdır. Her harfine kat kat sevap verilir. Meal okumak bu noktada aslını okumaya yetişmez.

  Allah, Kur’an-ı Kerimi Arapça olarak bize göndermiştir. Elbette ki, manasını öğrenmek için Türkçe, İngilizce gibi mealleri okumamız gerekir. Ancak namaz ve diğer ibadetlerde mutlaka aslından, orjinalini okumalıyız. Çünkü onun aslı Arapçadır. Allah Kur'an'ı Arapça olarak indirmiştir. Tercümesi Kur'an yerine geçemez.

  Kur’an’ı anlamanın en sağlam ve sağlıklı yolu tefsirler ve İslam alimlerinin şerh ve izahlarıdır. Meal, kısa ve nakıs bir tercüme olup, Kur’an’ın yerini tutmadığı için meale Kur’an’ın hakiki manaları diye bakılamaz. Meal sadece genel bir malumat ve kabaca bir bilgi edinme vesilesidir.
  Bu noktalar göz önünde bulundurulduktan sonra, meal okumakta ve Kur’an’ı anlamaya çalışmakta bir mahzur yoktur.

 3. Galus
  Devamlı Üye
  Kur an ı Kerimden 1 harf okuyana 10 sevap vardır bakın peygamberimiz sav şöyle diyor:elif ,lam,mim elif bir harf lam,bir harf,mim bir harftir.Kur anı kerimi anlamak şüphesizki daha iyi olur.fakat onu anlamıyoruz diyede Arapçasından vazmı geçecez Kur anı Kerimi okuyup öğrenmek herkesin üzerine farzdır..

  Kur’an okumasını öğrenmek ve öğretmek bütün müslümanların vazifesidir. Peygamber Efendimiz “Kalbinde Kur’an’dan en küçük bir şey bulunmayan kimse harap bir ev gibidir.” buyuruyor.

  Her müslümana namazı sahih olacak kadar Kur’an-ı Kerimden ezberlemesi farz-ı ayndır. Diğer kısımlarını ezberlemek ise farz-ı kifayedir. Kuran-ı Kerim’i okuyup, yine Kur’an-ı Kerim’e uygun şekilde iman edip, hidayete eren kişi doğruluk üzere olur, cehennem azabından kurtulur, hatta onun sevabı (Kur’an-ı Kerim okuyanın sevabı) dedelerine, çocuklarına ve torunlarına tesir eder,(ulaşır).

  Çocuğuna Kur’an-ı Kerim öğretmek veya öğreten bir hocaya, bir müesseseye göndermek her müslüman anne babanın vazifesidir.

  Anne babalar evlatlarına küçük yaşlarda Kur’an okumasını öğretmeye çalışmalıdır. Bilhassa tatil günleri güzel bir fırsattır. Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde “Kur'an öğrenen ve öğreten en hayırlınızdır”(Buhari) buyuruyor.

  Sevgili Rasulümüz (Sallallahu aleyhi ve sellem)ne güzel buyuruyorlar:

  “Bir Kur’an öğreticisi (Hoca efendi-Hoca hanım) bir çocuğa besmele öğretir (okutur) çocuk da aynısını söylerse, Allah celle celaluhu o çocuğun anasının, babasının ve hocasının cehenneme girmemesi için senet yazdırır.”

  Günümüzde Kur’an okumayı öğreten müesseseler her yerde mevcuttur. Bu Cenab-ı Hakk’ın kullarına bir nimetidir. Bunu değerlendirerek bu nimete şükretmek hepimizin vazifesidir. Aksi takdirde mes’ul oluruz.

  Anne babalar Kur'an öğrenen çocuklarına ilgi göstermeli, onları öğrenmeye daha istekli hale getirmelidirler.

  Allah Katında Kur’an-ı Kerim Öğrenmenin Büyük Ecri

  Ebu Ümame radıyallahu anhten: Bir adam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e gelerek:

  “Ya Rasulullah! Ben filan oğullarının hissesini satın aldım, sonra da onu satarak şu kadar kâr ettim (para kazandım). Dedi. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem :

  “Sana ondan daha kazançlı bir şey söyleyeyim mi? Buyurdu. Adam, ondan daha kârlısı da var mı? Dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

  “İnsanın Kur’an’dan ON AYET ÖĞRENMESİ daha kârlıdır.” Buyurdu. Adam bu söz üzerine gidip on ayet öğrendi, sonra da Rasulullah’a haber verdi. “

  Bu müjdenin ardından Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şu uyarılarıyla buyurdular:

  “Çok Müslüman evladı, babaları yüzünden VEYL adındaki cehenneme gireceklerdir. Çünkü bu yavruların babaları yalnız para kazanmak ve dünya zevklerine düşkünlüğü sebebiyle ciğerparelerine, biricik sevgi çiçeklerine Kur’an-ı Kerim’i öğretmediler. Müslümanlığı belletmediler. Ben böyle babalardan uzağım, onlar da benden uzaktır. Çocuklarına dinlerini (İslamiyeti) öğretmeyenler cehenneme gideceklerdir.”


 4. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Bir Kur’an öğreticisi (Hoca efendi-Hoca hanım) bir çocuğa besmele öğretir (okutur) çocuk da aynısını söylerse, Allah celle celaluhu o çocuğun anasının, babasının ve hocasının cehenneme girmemesi için senet yazdırır.”
  Ne büyük müjde ALLAH bizlere ne mükafaflar vadediyor kavuşuruz inşALLAH

 5. Misafir
  Kuran'ı kerim sevap makinası değildir.yaşam biçimidir.kuran'ı öğrenmemiz,anlamamız,başkalarına da anlatmamız ve yaşamımızı buna göre
  düzenlememiz gerekir.Kuran 23 sene gibi uzun bir sürede islamiyeti kabul edenlerin hayatlarını islama göre yaşayabilmeleri için Allah tarafından peygamberimize vahiy yoluyla iletilmiştir.biz bunu anlamadan yaşamımıza uygulamadan sadece arapçasını okuyor isek kendimizi kandırıyoruz ve batıl dinlerin oyuncağı oluyoruz.

 6. Misafir
  Kardeşim çok güzel söylemiş atıl dinlerin oyuncağı oluyoruz diye, ne yazıkki bize anlatılanı aslından ögrenmediğimiz için, yaşam tarzı olarak benimseyemediğimiz için kulaktan duyma ögrendiklerimizle hayatımızı surdürmeye çalışıyoruz. halbuki namaz vaktinden 15 dk önce camiye gitsek her gun hocalarımız bir konuyu işliyor ne kada güzel olur. sonra hocadan duydugumuzu ayetinden takip etsek cocuklarımıza da her gun ögrendiğimizi anlatıp onlarla paylassak. sadece televizyonu 15 dk kapatmıza bakar bunların hepsi

 7. Venüs
  Üye
  Kardeş Allah bize kuranı okuyup-anlayalım diye indirmiş,al eline meali,tefsiri oku anla,ilim öğren,edep öğren,nasihat al,sevaptır,faideli işlerdir,ilim ile uğraşmak bütün bunlar,fakat zikir olabilmesi için arapça okuman gereklidir.

  Anladın yani kimse sana okuma anlama demiyor,oku-anla fakat orjinal halinin zikr olduğunu unutma,bak ayette ne diyor;

  43/ZUHRÛF-3: Muhakkak ki Biz, O’nu Arapça Kur’ân kıldık. Umulur ki böylece akıl edersiniz.

  12/YÛSUF-2: Biz onu bir Kur'an olmak üzere Arabî olarak indirdik, gerek ki akıl irdiresiniz


  Yani kardeşim,gözünüzün önünde duran ayetleri anlamaktan gerimisiniz,yoksunmusunuz,noksanmısınız nesiniz.

  Biz diyor,onu diyor,kuran yani zikir olsun diye arapça indirdik diyor sonrasında genele bir hitap var sadece araplara değil;

  Umulurki diyor,böylece diyor,akıl erdiresiniz diyor,okuyup anlayıp idrak edesiniz diyor,size diyor,muhatabı artık hangi millettense...

  Anladın,neymiş okuyup anlamak,farklı dillerde ki muhatapların ve arapların yapacağı işmiş,herkesin.

  Ama zikir olması için arapça okunacakmış,ayette biz onu,arapça zikir kıldık diyor.

  Meal okursun sevaptır,ilimdir,dinini öğrenirsin,okuyup anlama faslını eda edersin ama zikir olması ve dahi şifa olması için arapça okumak gerek.

  Yani ayet gözün önünde ve virgülden öncesi başka sonrası başka cümle,kardeşim kafandan element uydurma,okuduğunu anlamakta zorlanıyorsan ne yapabiliriz yani ne,git kitap oku düşünce ufkunu genişlet...

  Not:

  kuran zikir demektir,zaten ayette onu dedikten sonra kuran ifadesi birdaha kullanılıyor.şimdi sen bunu da anlamazsın diye not düşmek durumunda kaldım.

  bukadar basit.

  Essalümün aleyküm...
  ve aleykümselam.

 8. Misafir
  Bazen düşünüyorum neden bu durumdayız diye. Sonra bir bakıyorum ki herkes kendini kandırıyor. Kainatı yaratan yüce Allah c.c. bir hia vermiş insanın içine sen beynini kandırsanda kalbin ve ruhun hep arayış içinde. Arkadaşlar içimde bir his var. Ben kendime müslümanım diyorum ama ruhum bu söylemle tatmin olmuyor hep bir şeyler eksik sanki. Bir yerde bir yanlış var. Bu kutsal din yanlış yaşanıyor ve yanlış uygulanıyor gibi hep doğrusunu arama çabasında kalbim. İnsanlar dinini kendi çıkarlari için, cehennemde yanmamak ve cennete gitmek icin bencilce sevap toplamaya calismalari bana tuhaf geliyor. Benim ruhum beni yaratanı istiyor. Ben Allah a kavusmayı onun rızasında olmayi arzuluyorum. Cennet ve cehennemi hic dusunmuyorum. İbadetlerimi Allah rizasi icin yapmaya calisiyorum. Bu duzende bir yanlislik var. Evrenin ve insanligin yaratilisinda yanlis anladigim bir nokta var sanki. Gece tirnak kesilip kesilmeyecegini yada cinsel iliskiyle iftarin acilip acilmayacagini tartisacak ve bu tartismalarin cevabini verecek kadar basit bir din olmamali bu. Farkli birseyler var. Hissediyorum ancak aciklayamiyorum.

+ Yorum Gönder
kurani kerimi arapca okumak farz midir,  kuranı arapça okumak farzmı,  kurani arapca okumak farz mi,  kuranı türkçe okumak doğru mu,  kuranı arapça okumak,  kuranı kerimi arapça okumak farzmı,  arapça bilmeden kuran okumak