+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Meal ve Tefsir Kategorisinden Hz Muhammedin insani Yönünü ifade Eden Bir Ayet Meali Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz Muhammedin insani Yönünü ifade Eden Bir Ayet Meali

  Reklam
  Sual: Hz. Peygamberi Örnek Bir İnsan Olarak Gösteren Âyetler:

  Kur'ân'da gayet açık ifâdelerle Hz. Peygamber'in Yüce Allah tarafından mü'minler için örnek alınması gereken model bir insan olarak takdim edildiğini görmekteyiz. Konu ile ilgili âyetlerde şu veya bu konuda diye bir kayıt koyulmamış olması O'nun insanlar için her yönüyle örnek olarak gösterildiği anlaşılmaktadır.

  İşte bu konudaki bazı âyetler şunlardır:

  "Andolsun Allah'ın Resûlünde sizin için -Allah'ı ve âhireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için- (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (Ahzâb, 33/ 21)

  Bu âyette, Resûlullah'ın, Allah'a ve âhiret gününe inananlar için örnek bir şahsiyet olarak ileri sürülmesi, böylece onu Örnek edinmenin Allah'a ve âhiret gününe îman hususuna bağlanması O'nun sünnetine dinde ne kadar değer verilmiş olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

  Kur'ân, Hz. Peygamberin mü'minler için örnek bir insan olduğunu belirtmekle kalmaz aynı zamanda onun büyük bir ahlâk üzere olduğunu da şöyle vurgular:

  "Nün. Kaleme ve yazdıklarına andolsun, Sen Rabb'inin nimetiyle ünlenmiş (bir deli) değilsin. Senin için kesintisiz bir mükâfat vardır. Ve sen, büyük bir ahlâk üzeresin" (Kalem, 68/ 1-4)

  Sünnetin dindeki değerini ortaya koyan unsurlardan birisi de genelde onun da bir vahiy mahsûlü oluşudur. Nitekim, Kur'ân'a baktığımız zaman vahyin sadece kendisi ile sınırlandırılmadığına, Hz. Peygamber'e Kur'ân'ın dışında da vahiy verildiğine dâir birçok işâretleri görürüz. ? 2. Arsoy
  Devamlı Üye

  Hz Muhammedin Insani Yönünü Ifade Eden Bir Ayet Meali


  Reklam  Cevap: "Andolsun Allah'ın Resûlünde sizin için -Allah'ı ve âhireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için- (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (Ahzâb, 33/ 21)
  O'nu örnek alana nu mutlu...

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيراً
  “Kesin olan şu ki, sizin için, Allah'ın huzuruna çıkmayı umanlar, ahiret gününe inananlar ve Allah'ı çok çok zikredenler için Allah'ın Rasulü güzel bir örnektir.” (Ahzab, 21)

  O ne güzel örnektir , yaratılanların en mükemmeli , yaşayarak öğreten bir önder , Rabbim Kendisi'ne layık kul O'na (s.a.v) layık ümmet eylesin..


 4. Misafir
  Harika.Kim yazmışsa Allah ondan razı olsun.İşime çok yaradı.Teşekkürler.

 5. Misafir
  Kim yazmışsa Allah ondan razı olsun.Çok teşekkürler.

 6. Misafir
  gerçektende çok güzel insanlar ne kadar cahil ki (YÜCE RABBİMİZE) İman etmezler hiç ölmeyecez sanarlar bizler ki bazen aynı şeyleri yapıyoruz nevsimizin bize karşı oynadığı oyunları fark edemeyip böyle saçma batıl inançlara kapılıyoruz (fal,büyü vb) sizlere bir şey söyleyim ki (allahımıza) iman edelim oçok merhametlidir ki kendisine iman etmeyenleri bile nimetleriyle donatır hamd olsun (rabbimize) tevbe edin (s.a.v) örnek olun olalım.

 7. Misafir
  Hz Muhammedin Insani Yönünü Ifade Eden Bir Ayet Meali konusu için çok tşkrllllllleeeeeeeeeerrrrrrrrrrrr

 8. Misafir
  süper allah hepinizden razı olsun

 9. Misafir
  allah herkese bol bereket versin nediyim

 10. Misafir
  allah hepinizgen razı olmuş

 11. Misafir
  Kim yazmışsa allah razı olsun çok işime yaradı

 12. Misafir
  teşekkkür ederim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
hz muhammedin insani özellikleriyle ilgili bir ayet meali,  hz muhammedin insani özellikleriyle ilgili ayet meali,  hz.muhammedin insani özellikleriyle ilgili ayet meali,  hz muhammedin insani yönünü ifade eden ayet meali,  kuranı kerimden hz.muhammedin insani yönünü konu alan bir ayet,  hz muhammedin beşeri yönünü konu alan ayetler,  hz muhammed insani özellikleriyle ilgili ayet meali