+ Yorum Gönder
İslamda Kuran ve Kuran Tefsiri Kategorisinden MÜZZEMMİL SURESİ Hakkında Bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  @mir
  âb ü kil
  Reklam

  MÜZZEMMİL SURESİ Hakkında Bilgi

  Reklam

  MÜZZEMMİL SURESİ Hakkında Bilgi Mumsema Sure Hakkında Bilgi


  Sure adını, birinci ayette geçen "müzzemmil" kelimesinden almıştır. Müzzemmil, "örtünüp bürünen" anlamına gelmektedir. 20 ayetten oluşan Müzemmil suresi, Mekke'de inmiştir. 20. ayetinin Medine'de indiğine dair bir rivayet de vardır. Mushaftaki sıralamada 73., nüzul sırasına göre ise 3. suredir.


  Surenin temel konuları


  Gece ibadeti,
  İbadet ve tefekkür konularında gece ile gündüz arasındaki fark,
  Kur'an'ın vahiy keyfiyeti,
  İnanmayanların eleştirileri karşısında takınılması gereken tavır,
  Kıyametten bazı sahneler.


  Surenin temel mesajları


  Peygamberimize, daha peygamberliğinin başlarındayken, gecenin bir kısmını, uyumadan, ibadetle geçirmesi emrolunmuştur. Peygamberimiz de bu emir doğrultusunda, bütün hayatı boyunca, gecenin bir kısmında ibadet etmiştir.


  Yüce Allah peygamberimize Kur'an'ın vahyedileceğini, bunun ağır bir söz olduğunu ifade etmekte ve gece ibadetine devam etmesini istemektedir. Buradan anlaşılmaktadır ki, gece ibadetleri, peygamberimiz için manevi bir eğitim olmakta, bu eğitim de onun vahyi almaya hazırlanmasını sağlamaktaydı. Diğer insanların da gece ibadetleri ve tefekkürde bulunmaları, onları ruhen ve aklen eğitecektir.


  Gündüz, insan için bir geçim ve meşguliyet vaktidir. Bu nedenle insanlar gündüz tefekkür konusunda titiz olamamakta, günün getirdiği meşguliyetler sebebiyle tefekkür alemine dalamamaktadır. Gece ise, el ayak çekilip, günlük meşgaleler bir tarafa bırakıldığı için, hem ibadet hem de tefekkür açısından çok müsait bir ortam sunmaktadır.


  Müslümanlar, inanmayan insanlarla karşılaştıklarında, onlarla tartışmaya girmekten kaçınmalı, bu mümkün olmuyorsa, güzel bir üslup içerisinde tartışmasını sürdürmelidirler.


  İnsanlar sosyal ve ekonomik durumları açısından çeşitli konum ve görevlerde bulunmakta, her birinin meşguliyeti durumuna göre değişmektedir. Bu nedenle, gerek namaz içerisinde, gerekse namaz dışında Kur'an okurken, kolay bilinen kısımların tercih edilmesine izin verilmiştir.


  Mümin namazını kılmalı, zekâtını vermelidir. Kendisi için dünyada iken hazırlık yapmalıdır. Ayrıca Allah'tan mağfiret dilemelidir; Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir.


  Allah, doğunun da batının da Rabbidir. O'ndan başka ilâh yoktur. Yalnız onun himayesine sığınılmalıdır.


  Kafirlerin ve münafıkların davranışlarına karşı sabredilmelidir.


  Kıyamet mutlaka gerçekleyecektir. O gün yeryüzü ve dağlar sarsılacak; dağlar çöküntü ile akıp giden kum yığınına dönecektir. Gökyüzü bile o günün dehşetiyle yarılacaktır. O gün, çocukları ak saçlı ihtiyarlara dönüştürecek pek dehşetli bir gündür.

  Hasenat Programından alınmıştır.

 2. 2
  Misafir

  Cevap: MÜZZEMMİL SURESİ Hakkında Bilgi


  Reklam


  çok işime yaradı teşekkürler

 3. 3
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Mümezzil suresinin ilk 11 ayeti , duygunun ve ahlakın inşasıyla ilgilidir

 4. 4
  Misafir
  Allah razı olsun ödevim de kullandım çok teşekkürler )))

 5. 5
  Misafir
  Çok güzel ödeve yardımcı oldu sağolun 😄

 6. 6
  Misafir
  Arkadaşlar herkese tavsiye ederim mukemmel☺👍👍👍👏☝👆

+ Yorum Gönder

müzzemmil suresi hakkında bilgi

müzzemmil suresi özellikleri

müzzemmil suresinin özelliklerimuzzemin suresi hakkinda kisaca bilgimüzzemmil suresinin genel özelliklerimüzzemmil suresi mealinin özetimuzzemmil suresinin konusu