+ Yorum Gönder
İslamda Kuran ve Kur'an ile ilgi Bilgiler Kategorisinden Kur'an-ı Kerim hakkında önemli sorular Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Reklam

  Kur'an-ı Kerim hakkında önemli sorular

  Reklam

  Kur'an-ı Kerim hakkında önemli sorular Mumsema Kur'an-ı Kerim ile ilgili mühim sorular

  Selamun Aleyküm. Bir arkadaşım topkapı sarayında sergilenen Kur'an'ın Hz. Osman'a ait olmadığını söyledi. İlk başta inanmadım. Sonra araştırdım ve şok oldum. Eski Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç'ın yaptığı araştırmaları netcesinde topkapı Mushafının Hz. Osmana ait olmadığı ortaya çıkmış. Çünkü mushafta harflerin üst ve altında okumaya yardımcı olan nokta işaretleri bulunuyormuş bu ise ilk dönem yazılan mushaflarda bulunmayan bir özellikmiş. Bu olay gerçek mi? Gerçekse Hz. Osman'a ait mushaf nerede?

  2- Ateist forumlarda şöyle bir yazı okudum: Müslümanlar Hristiyanlara incilin tahrif edildiğini söylerlerken bunun sebebinin papazların İznikte 300 incil içinden 4 tanesinin gerçek incil olduğunu kabul etmiş olduğunu söylüyorlarmış. Bugün İslam aleminde iki farklı Kur'an var. Ayrıca bu ikisi dışında basılmamış sekiz Kur'an daha var buna nedemeli?
  Şeklinde bir yazı okudum bu doğru mu?

 2. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Yorum: Kur'an-ı Kerim hakkında mühim sorular


  Reklam


  1. Hz Osman Kuranı olduğu doğrudur çünkü onun döneminde noktalama vardı ama harekeler yoktu
  2. Incilin tahrif olduğuna dair apaçık deliller vardır ama asla iki tane farklı Kuran yoktur. Sadece boş bir iddia

 3. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Af diliyerek tekrar soruyorum:
  Tayyar Altıkulaç diyorki: Topkapı Mushafı'ndaki harflerin üzerinde okumaya yardımcı olan noktalara rastladık bu noktalar Hz. Osman dönemine ait bir sistem değil. Noktalar Ed-Düeli denen Hz. Ali döneminde kadılık yapmış birisi tarafından geliştirilmiş. Yani bu mushaf Hz. Osman'a ait değil. Hatta ve Hatta Hz. Osmanların mushaflarından çoğaltılan bir mushafta değilmiş. Bu doğru mu?

 4. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Tayyar Altıkulaç, Hz. Osman'a Nispet Edilen Mushaf-ı Şerif


  hz osman kurani kerimi mushaf.jpg

  hz-osman-mushafı.jpg

 5. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Ama sayın Altıkulaç bir gazeteye verdiği röportajda Mushafın HZ. Osman'ın mushafı olmadığını söylüyor:

  Topkapı Mushaf’ı ile ilgili özetle belirtmek gerekirse: İlk varak’ından önceki Osmanlıca 1226 (1811) tarihini taşıyan açıklamada bu Mushaf’ın Hz. Osman’ın mübarek eliyle yazıldığı kaydediliyorsa da, benim incelemelerime göre bu Mushaf Hz. Osman’ın şahsî nüshası olmadığı gibi oluşturduğu heyete yazdırdığı Mushaf’lardan biri de değildir. Baş taraftan birkaç varak zarar gördüğü veya zayi olduğu için sonradan yazılmıştır (Mushaf’ın yazılışından sonra yaklaşık 50-100 yıl içinde kaleme alınmıştır). Başından sonuna kadar kelime kelime, harf harf incelediğimiz bu değerli kültür varlığımızın metni ile bugün okuduğumuz Mushaf’lar arasında -çok basit, manayı etkilemeyen bazı imlâ farklılıkları istisna edilecek olursa- bir farklılık yoktur. İmla farklılıklarıyla ilgili bir örnek vereyim. Mesel⠓al┠kelimesi pek çok nüshasda yâ ile yazılırken bu Mushaf’ta elif’le yazılmış. Aslında bu örnek bu Mushaf’ın Hz. Osman’ın Mushaflarından olmadığının da delillerinden biri. Bu Mushaf Hz. Osman’ın yazdırdığı Mushaf’lardan biri olan Medine nüshasından veya bu nüshadan yazılmış bir Mushaf’tan istinsah edilmiştir. Hat uzmanlarına göre hicrî I. asrın sonunda veya II. asrın ilk yarısı içinde yazılmış olmalıdır. Kaynak:http://www.tevhidhaber.com/topkapi-sarayindaki-mushaf-hz-osmanin-degil-25398h.htm

  Benim sorum bu Mushaf Hz. OSmana ait değilse ona ait Mushaf nerede?

 6. öylesine
  Üye
  Yahu kardeşim o kadar hafız varken hiç 2. kuran olabilir mi?biraz mantıklı olun ya!Kuran'ı büyüklerimiz hafızaya almışlar ve o günkü araplar yazıdan çok hafızalarına güvenirmişler.o kadar insan ezberlemiş ne 2. Kuran'ı hiç o kadar hafızın olduğu yerde Kuran değiştirilebilinir mi az mantıklı olun.

 7. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Arkadaşım ben nediyorum sen nediyorsun. Ben Topkapı mushafı hakkında bişey soruyorum değil mi

 8. öylesine
  Üye
  ya kardeşim sen ne diyorsun ya.Osmanın,Alinin,Velinin Kuran'ı diye birşey mi var?Kuran Allah'ın sözü ve hepimize bu hitap,kuran hepimizin.senin benim diye birşeyi mi var.sen önce bunu bir açıkla he.

 9. Misafir
  S.a ya arkadaşlar ayet var ayet allah'ın; hicr suresi 9. ayette ve kıyame suresi 17. ayette, kur'anı koruyacağını bildirmesi.
  Hala neyin kafasi bu buna inanmayan kafir olur.

+ Yorum Gönder