+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
İslamda Kuran ve Kur'an ile ilgi Bilgiler Kategorisinden Vedduha Süresinin sırrı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Sedanur
  Sedanur
  Reklam

  Vedduha Süresinin sırrı

  Reklam

  Vedduha Süresinin sırrı Mumsema Duha suresi çağımıza bakan ve mucize sırrı taşıyan bir Kur'an mesajıdır.Bu süre,Efendimizin üzüntülü bir devrinden sonra inzal olmuştur ve yalnız O'na hitab etmektedir.

  Efendimiz (s.a.v.)kendinden asırlarca sonra gelecek olan mü'minler adına büyük endişe duymuş,onların yaşayacağı zulmetli çağları Alah'ın izniyle görmüş,ümmetinin azalacağını ve insanların pek çoğunun kurtuluştan mahrum kalacağını düşünerek üzülmüştü.

  Fakat ,Cenab-ı Hak,Efendimize bu süre ile teminat vermiş ve bilhassa şu içinde bulunduğumuz çağdaki mü'minlerin imanına kefil olmuştur.Surenin özet olarak yorumu şöyledir:

  Ayet 1-2:Habibim,senin nurunu nasıl bir ''duha''ya,yani parlak ve ihtişamlı bir kemale ulaştırmışsam;asırlar sonra beşeriyetin ''Leyl-i Seca'' yani derin bir gece karanlığı,şiddetli bir vahşet devresinde de mü'minlerin teminatı Ben'im!Onlara bir ilim güneşi vereceğim.Kur'an'ın İ'cazı,bütün ihtişamı ile zuhur edecektir'!

  Ayet 3:Rabbin sana ''veda''etmedi ve ümmetine çok düşkün olmandan gücenmedi.Sana olan lütfu kesiksiz ve ebedidir!

  Ayet 4: Gelecek zamanlar,senin ve ümmetinin için daha mükemmel olacaktır.İslam'ın istikbali aydınlıktır,geleceği,geçmişinden daha hayırlıdır!

  Ayet 5: E y Sevgili Peygamberim!Sen ümmetine harissin,sana bol bol ümmet vereceğim;onları tarihin her devrinde insanların en hayırlısı edeceğim..Sen ''-Razıyım''deyinceğe kadar..

  Ayet 6: Seni ''emsalsiz''bir fıtrat ile yaratarak,''vacid''sırrım ile sonsuz manada zenginliklerine erdirmedim mi?Seni ''Mustafa''makamından ''Mahmudiyet'' makamına intikal ettirerek,Muhammed Mustafa (s.a.v.)hikmetine ulaştırmadım mı?

  Ayet 7-8enin nefsinde bütün ''hidayet''sırlarını cem ederek,manevi güzelliklerin tamamını sana vermedim mi?Seni ''yalnız''yarattım ve sonra sana insan,cin ve melek olarak,bütün kainatı ümmet eylemedim mi?

  Ayet 9-10: Habibim!Bana ümmetin için naz aleminde sitem etme;onları,senin dilediğin gibi nimelerime gark edeceğim!

  Ayet 11:Öyleyse,Rabbinin nimetlerini açıkla,bütün incelikleriyle ümmetine bildir.''Duha''süresi ile ilan ettiğim taahhütlerii müjdele!..  Mana ilmiyle meşgul olanlar ''Leyle-i Seca''ile remzedilen karanlık devrin ve doğacağı müjdelenen ''İlim güneşi''nin hangi çağda olacağını merak etmişlerdir.Bunun anahtarı ise''Süre-i Fil''dedir.Zira,İslam güneşi,yani asr-ı saadet,Fil Vak'ası'ndan 40 yıl sonra ''Dua Sırrına'' ermiş;en parlak çağa erişmiştir.

  İkinci Cihan Harbi'ndeki hava bombardımanları Fil Vak'ası'nı andırmaktadır.1940'da başlayan bu bombardımanlardan 40 yıl sonra;miladi 1980,hicri 1400'de İslam'ın ilim güneşi duha sırrı ile parlamıştır.

  Nitekim Avrupa'da pek çok alim 1980'den itibaren İslamiyet'i kabul etmeye başlamış;toplu halde ihtidalar da bütün dünyada hız kazanmıştır.

  Duha süresinün verdiği müjdeler,bir bir tahakkuk edecektir inşa!


  Onk.Dr.Haluk Nurbaki

 2. 2
  şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...

  --->: Vedduha Süresinin sırrı


  Reklam


  Duha süresinün verdiği müjdeler,bir bir tahakkuk edecektir inşa!


  şeksiz şüphesiz inanıyoruz Allah nurunu tamamlıcak ve bi gün islam tüm dünyaya hakim olucak.

  Allah cc razı olsun...

 3. 3
  boşnak
  Üye
  selamunaleyküm sevgili kardeşlerim ukalalık saymaz iseniz ufak bir hatırlatmada bulunmak isterim.veddua suresinin tefsirini okuyan kardeşler müjdeli haberler için inşallah derler. bu kesinlikle yanlıştır...çünki burada ALLAH(CC) nın kelamı kuranı kerim bu haberler kesin hükümdür olacaktır.katti olacaktır.arz ederim
  -

 4. 4
  Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Selemün Aleyküm Kur'a-nı Kerim'i hatim eden her Müslüman'ın Vedduha süresine geldiğinde Tekbir getirerek başlaması ve her Ayet başında Tekbir getirmesi Sünnettir. Peygamber efendimiz (s.a.v)e gelen Vahiler bir müddet kesilince müşrikler ''MUMAMMED'i şeytanı terk etti dışarılara çıkamaz oldu '' gibi sözlerle rencide etmeye çalıştılar.Hüzün peygamberi (s.a.v.) bu duruma çok üzülüyordu .Bu durum böyle devam ederken bir Duha vakti Rasulallah'ın arkadaşım -kardeşim dediği Ruh'ul-kudüs Namus'u- Ekber vahi meleği CEBRAİL(A.S) o mübarek süreyi getirmiştir. (ALLAHU EKBER.). VEDDUHA suresinin naziline sevinen Efendimiz'in yüzü gülmüş hüzünleri son bulmuştur ''ALLAHU EKBER'' bu duruma sevinen sahabi efendilerimiz hep bir ağızdan tekbir getirmişlerdir ''ALLAHU EKBER '' Tabiiki müşrik takımı bir kez daha hezimete uğramıştır.Bu sebepden dolayı Hatim indiren her Müslüman'a VEDDUHA Suresine geldiğinde Tekbir getirmek ve her ayete başlarken tekbirle başlamak SÜNNETtir o zamandan beri bu hep öyle uygulanmaktadır. Bir kaç gün içinde bende DUHAN suresinde olacağım İnşaallah ALLAH (c.c) banada bütün Müslüman kardeşlerimede bu SÜNNET'i SENİYYEYİ yerine getirmeyi nasip etsin İnşallah. (Amin) ( İNNEME'L MÜ'MİNÜNE İHVATUN)l  (Ala Rasulina Salavat)


 5. 5
  mavipapatya
  Üye
  selamünaleyküm
  Vedduha Süresinin kaybolan eşyaları bulmak için tesirli olduğu dğrumudur.eşim için çok önemli olan bişeyi 1 hafta önce kaybettim ve bu yüzden eşimle aramız bozuldu bunla ilgili okunacak dua varmı yardımcı olurmusunuz

 6. 6
  Misafir
  iki rekât namaz kıldıktan sonra şöyle dua etmelisin

  "Allâhümme rabbe'd-dâlleti ve hâdiye'd-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike."

 7. 7
  Misafir
  İnşaallah kelimesinin anlamı ALLAHIN izni ile demektir tabiki allahın ayetleri kesin hükümdür ama yine herşey allahın izni ile mümķündür bu yüzden inşaallah demek sakınca değildir

 8. 8
  GençMümin
  Üye
  Üstteki misafir arkadaşa katılıyorum, inşallah sözü sadece olması istenen işlerde söylenmez. Örneğin Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem de ölümümüz kesin olacağı halde mezarlıkta "Biz de size kavuşacağız inşallah" demiştir. Bir müminin her işinde inşallah demesi onun imanının kemalindendir.

 9. 9
  Misafir
  Kefil olduğunuz biri yüzünden kaybettiğiniz mali mülkü o kişiden nasıl geri alırız kefil olduğumuz kişi borcu Odetti elini kolunu sallayarak geziyor buna bir dua varmi

 10. 10
  Misafir
  Duha ayetinde bahsedilen ilim herkese nasip olmaz hazreti peygamber efenbimiz dunyaya rahmet için gelmistir bütün yaradılmışa şifa vermek için gelmistir halan vermektedir onun varisleri vardır ve onlar duha ayetinde geçen ilim o ilme ilmi ledünni derler kim bu ilmi tahsil ederse hazreti muhammet mustsfa salalhualehi vesslem efendimize verilen ilme sahip olmasi ıçin onun ruhuna sahip onun ruhu olmuş bir er yani mürşit kamil olmus bir insanı kamile varırsa bu ilmiledune kavusturur yani ayatler ilmi ledünni olana açık tir kapalı hicbir hiçbirşey yoktur kalp gözü açık olanlara huuhu

 11. 11
  Misafir
  Evladimin eve baglanmasi icin ne dua edebilirim oglum eve gelmir bizden koptu

 12. 12
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Bu konuda özel bir dua bilmiyoruz ama sana hacet namazı kılmanı tavsiye ederim. Hacet namazından sonra kalbinden geldiği gibi dua edebilirsin. Hacet namazı özel istekleri için kılınır. Allah yardımcınız olsun.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

vedduha

vedduha suresi

duha suresi fazileti

duha suresinin fazileti

vedduha suresi faziletivedduha süresivedduha suresinin fazileti