+ Yorum Gönder
Sohbet Konuları ve Kişisel Gelişim Kategorisinden Evhamlı Kişiler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Evhamlı Kişiler

  Reklam

  Evhamlı Kişiler Mumsema 5 dakika düşünülecek konuyu 1 saat düşünen, 1 şiddetinde üzülünecek konuya 10 şiddetinde üzülen bu kişiler duygularını düzene sokmada başarılı değildirler. Hep olumsuz senaryo yazma eğiliminde olan bu kişiler, en kötü ihtimalleri düşünerek zihinsel kaynaklarını tüketirler. Endişe, tasa ve korkuları düşünmekten zihinsel enerjilerini tüketen bu kişiler, diğer bilgileri işlemek için kaynak bulamazlar. Bunun için de dalgın ve unutkan olurlar; ortaya bir ürün çıkarmakta zorlanırlar. Bunu bir alışkanlık hatta bir yaşam tarzı haline dönüştürmemek için duygusal farkındalık kazanmak gerekir.

  Kaygı, aklı zayıflatır. Bu kişiler özgürce seçim yapamaz ve kolay karar veremezler. Akademik başarıları düşer. Tutarlı düşünemediklerinden bir kısır döngünün içine düşerler. Aşırı temkinli bir halde yaşarlar, korku içnde kontrolden çıkarak duygularıyla boğuşurlar.

  Nevzat Tarhan
  Kendinizle Barışık Olmak


 2. maydın
  Özel Üye

  Evham ve Vesvesenin tedavi yolu


  Reklam


  Evham ve Vesvesenin tedavi yolu:

  Birinci tedavi: Bu durumda en önemli mesele, heyecana yenilip telâşa kapılmamaktır. Böyle bir vesveseye kapılan insan telaşa düşmemeli, endişe etmemelidir. Telâş ve endişeye sebep olan şeyin gerçekte var olması gerekir... Üstelik insana bir zarar da vermez.

  Bunun için insanın küfre iten şeyleri hayal etmesi onu küfre götürmediği gibi, edebe aykırı birşeyi düşünmesi de E edepsizlik olmaz. Çünkü bir şeyin hayalden geçirilmesi bir l karar ve hüküm sayılmaz. Bundan dolayı insanı bağlamaz, iyiliğinin veya kötülüğünün delili sayılmaz, hakkında bir sonuca götürmez. Oysa edepsizlik, kötü söz ve çirkin bir kelimenin ifadesi bir hükümdür. Küfrü ve çirkin sözü hayalinden geçiren insan bunu söylemiş değildir ki mes'ul durumda kalsın.

  İkinci tedavi: Kalbe gelen çirkin sözler, edebe aykırı haller kalbten gelmiyor, bunun için kalbe ait değildir. Çünkü bu sözlerden kalb rahatsızdır; sıkılıyor, daralıyor. Kalbin bir ürünü olmadığı için bir kuruntu ve evhamdan başka bir şey değildir. Kalbten kaynaklanmadığına göre, şeytandan kaynaklanıyor, belki kalbe yakın olan şeytanın lemmesinden geliyor.
  Oysa kalbe ve hatıra gelenler, birer hayal ürününden başka I birşey değildir Hayalden geçen çirkin şeylerin bir değeri, bir önemi yoktur

 3. eylül_05
  Devamlı Üye
  Aşırı evham sahibi bir yakınım var... Her şey nasıl bu kadar en kötüye yorulabiliyor hayret ediyorum. Bu tip kişiler mutlu olmaları için tüm imkanlara sahipken mutlu olamamanın yolunu buluyorlar. gerçekten çok korkunç bir şey... Paylaşım için Allah razı olsun...

 4. feyza gül
  kış güneşi
  Allah onlara yardım etsın kendılerıde ıstemez oyle olmayı ama pozıtıf dusunseler daha iyi sanırım...

 5. thrdrmml
  Üye
  bilgiler için saolun

 6. elifi
  Üye
  çünkü... bu bir hatalık o insanlar ne zor günler geçiriyorlar Allah bilir tutunacak bir el bekliyorlardır kim bilir evham içinde yaşamayı kimse istemez heralde..

  siz istermiydiniz...


 7. almila123
  Devamlı Üye
  yazın için teşekkürler.Bence bu kişilerin hayata sıkıca sarılmaları ve olumlu insanları arkadaş edinmeleri gerekir.

 8. Hesna
  Kıdemli Üye
  bu yazıyı hatırlıyorum

 9. imagen
  Üye
  Evham ile okuduğum bu ikinci bir yazı. Bundan önceki yazıda bilimsel olarak açıklamasını okumuştum ve yazılan herşeyin bende olduğunu, beni anlattığını gördüm. Bu okuduğum ikinci yazıda da dini boyutu var ve anladım ki bende evham denen bişey var.

  Sevindiğim bir nokta var; Aklıma gelen kötü düşüncelerden dolayı kalbimin kötü olduğunu düşünüyordum. Halbuki, rahatsız olduğumdan dolayı bu düşünceler kalbime geliyormuş.

  Bir arkadaşım kalbi kötü olanların ayakları kaymaya müsaittir demişti. Benim aklıma bazen öyle şeyler geliyor ki bir an önce öleyim de müslüman olarak öleyim diye düşünüyordum.
  Sonum hayır olsun.
  Amin.
  Bazı şeyleri anlatmaya çalışsanızda anlatamazsınız. Anlatılmaz yaşanır denen bişey bu...

 10. Misafir
  Arkadaşlar bende bir evham hastasıydım ama allah şifasını yaratmadığım bir hastalıkta yaratmadım diyo bunun şifasıda bir mürşidi kamile el verip ve yiğit olup o hastalığı yenmemizdir. Çünkü bu hastalık her insanda vardır ama aşırısı olanların yani evhamlıların aklı beyni kalbi daha gelişmiştir yeterki siz onlara doğru şeyleri öğretip allahın yardımıyla onu yenmenizdir sonu büyük ve daimi mutlulukla bitiyo ve insan mutsuzluktan mutluluk çıkartmayı öğreniyo. ELBETTE ALLAHIN YARDIMIYLA.

 11. Misafir
  çok şanslısınız nefsiniz terbiye olmak istiyor

  Bol bol abdest
  Bir dosya kağıdına Allah'ımızın isimlerini yazıp uyuduğunuz yerde sağ yanınıza asıp okuya okuya uyumak
  Ardından namazda okunacak duaları ezberlemek
  O an geldiğinde namaza kalkış
  Namazda size edilen eziyete karşı savaş alabildiğine savaş
  İlk mesajda güzel kardeşimizin yazdığı zihin ve kalp arasındaki ikilemde savrulup durmak bazen yenilgi bazen zafer
  Mütemadiyen ayetel kürsi okumak
  Amentü ile sürekli imanı dil ile tazelemek
  ve o an geldiğinde önce madden tüm vücudu teslim etmek
  ve manen TESLİM OLMAYA çalışmak güzel peygamberimiz dahi başaramadığını layık olamadığını ifade eder ama biz denemekten vazgeçmemeliyiz
  öyle bir yardım geliyor ki
  Umarım bir faydam dokunabilmiştir...

  TESLİM OLUN

+ Yorum Gönder
evham nasıl yenilir,  evhamlı,  evhamlı insanlar,  evham,  evhamı ne gecirir