+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kandil Geceleri Kategorisinden Berat kandili berat gecesinin önemi hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Berat kandili berat gecesinin önemi hadisler

  Reklam
  Sual: Nerat kandili berat gecesinin önemi hadisler nelerdir Berat Kandili hadisi şerifler yayımlar mısınız ? ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Berat kandili berat gecesinin önemi hadisler


  Reklam  Cevap: Berat gecesi, Yüce Rabbimizin biz kulları için bir kere daha fırsatlar sunarak sonsuz rahmet kapılarını açtığı , bire karşı binlerin yazıldığı, ellerin semaya kalktığı, umutların yeşerdiği gecedir..

  Yalvarışın, yakarışın Rabbimize sunulduğu, rahmetinden umut edildiği huzur ve müjdelerle dolu olan berat gecesinin önemi çok büyüktür.

  Çünkü bu gece dünya koşuşturması içerisinde yaratılış gayesini adeta unutup, sonu gelmez emeller ve hevesler peşinde koca bir ömrü heba eden bizlere, özümüze dönme ve kendimizi sorgulama, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar.

  Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyurmuşlardır;

  ’ 'Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayımdır. Ramazan da ümmetimin ayıdır.

  ‘’ Şaban ayının en önemli özelliklerinden biri berat gecesinin bu ayda olmasıdır.

  Güzeller güzeli Peygamber efendimiz(sav) bu gecede şöyle dua etmiştir;

  BERAT GECESİ DUASI;

  “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim” (Müslim, Salat, 222/1090; İbn-i Mâce, Hadis no: 3841)

  Böylece Yüce Rabbimize yakaran Sevgili Peygamberimiz (sav), Cenab-ı Allah’ın kendisinden bağışlanma dileyenleri affedeceğini, içtenlikle yapılan duaları kabul edeceğini müjdelemiştir.

  Sevgili Peygamberimiz (sav)’in bu duası ile özdeşleşen ve mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan bu gece, inananların kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla suç ve yanlışlardan kaçınmaları, günahlardan arınmaları ve Yüce Yaratıcının sonsuz rahmet ve merhametine iltica etmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatır.

  Bu itibarla Berat gecesi, bilerek veya bilmeyerek işlenen hata ve günahlardan tövbe ederek, günahların kalplerde bıraktığı kirlilikten arınma, sıkılan ve bunalan ruhların Yüce Rabbimizin rahmetine ve mağfiretine ulaşması adına Müslümanların önüne açılmış bir fırsat kapısıdır.

  Bugüne kadar din kitaplarından öğrendiğim kadarıyla berat, af, mağfiret ve kurtuluş demek. Berat gecesinin önemi de özetle;

  Yüce Allah’ın kullarına berat yazması, bu gecede af ve mağfiret kapılarının çok açık olması ve Peygamber efendimize tam bir şefaat yetkisinin verilmesidir.

  Yüce Allah affeden ve bağışlayandır. Yeter ki bizler, hiç umudumuzu yitirmeden O’na yönelelim, sevgisini yüreğimizde hissedelim ve O’nun yolundan ayrılmayalım..

  O bizim rabbimiz, bizse sadece aciz bir kuluz. O rızık veren, bizse hep rızık alan..

  O baki, bizse fani..O affedici, bizse günahkar..

  O’na bugüne kadar verdikleri, vermedikleri ve verecekleri için ne kadar ne kadar şükretsek azdır. O ne verirse bizim için hayırlısını verir. Bize düşen O’nun verdiklerine hep razı olmak, şükretmek ve O’nun yolundan hiç ayrılmamak..

  Ellerin semaya, dillerin duaya, alınların secdeye, gönüllerin Rabbimize yöneldiği bir gece olması dileğiyle, tüm inananların mübarek berat kandilini, berat gecesini kutlar, hepimiz için hayırlara vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ederim.

  Yüreğinizdeki sevgi daim olsun…kandiliniz umutlu, kutlu olsun efendim.

  Sevgi ve ışıkla kalın.

  GÜLCE YILDIZ

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Beraat kandili beraat gecesinin önemi hadis-i şerifler


  Bu konuyla ilgili olarak şu hadisler rivayet edilmektedir:

  Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bu geceyi Hz. Âişe validemize tanıtırken şöyle buyurmuştur:

  "Bu gece Şaban'ın onbeşinci gecesidir. Allah Teâlâ bu gecede Benü Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennem'den kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana-babasına asî olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz. " (Buhârî, et-Tergîb ve't-Terhib, II, 118).

  İnsanların bir sene içerisindeki rızıkları, zengin veya fakir olacakları ve ecelleri gibi mühim hususlar o gece içerisinde meleklere bildirilir. O geceyi ibâdet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kılmak sevaptır. Fakat o geceye mahsus belirli bir namaz şekli yoktur. Nitekim Peygamber Efendimiz bu geceyi ibadetle geçirmiş ve Allah'a şöyle dua etmiştir: "Azabından affına, gazabından rızana sığınır, senden yine sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamdetmekten âcizim. Sen seni senâ ettiğin gibi yticesin. " (et-Tergib, II, 119, 120).

  Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bizlere de şöyle buyurmuştur:

  "Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenâb-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu; onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifaâ dileyen yok mu; ifâ vereyim. "

  "Allah Teâlâ Şaban'ın onbeşinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar. " (İbn Mace, İkametü's-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38).


+ Yorum Gönder