+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kandil Geceleri Kategorisinden Duhan süresi 2. ayetin beraat gecesiyle alakası var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Duhan süresi 2. ayetin beraat gecesiyle alakası var mı?

  Reklam
  Sual: Duhan süresi 2. ayetin beraat gecesiyle alakası var mı konu hakkında bilgiler verir misiniz ? ? 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: duhan süresi 2. ayetin beraat gecesiyle alakası var mı?


  Reklam  Cevap: Kardeş;
  Cumhur-u ulemaya göre bu âyet, Kadir Gecesinden bahsetmektedir..!
  Şaban ayının 15.gününe delalet ediyor diyenler de vardır.
  Ancak bu bâtıldır..!

  İbn-i Arabi / Ahkâmi'l Kur'ân

  O'na emanet ol..
  celle celeluh..


 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Doğrudur, bu ayet Beraat gecesiyle ilgilidir. Ayetler daha sonra Kadir Gecesinde parça, parça nazil olmuştur.

  Kur`an-ı Kerim`in levh-i mahfuzdan dünya semasına bir defada toplu halde indirildiği, insanların gelecek seneye kadar hayat ve rızıklarının gözden geçirildiği, Müslümanların af ve lütuflara nail olduğu hususiyle Peygamber Efendimiz`e (s.a.s) büyük şefaat salahiyetinin verildiği mübarek bir gecedir.
  Yüce Rabbimiz Kur`an-ı Kerim`de bu mübarek geceden şöyle bahsediyor: “Ha,mim. Apaçık kitaba and olsun. Biz onu mübarek bir gecede indirdik; çünkü biz uyarıcıyız. Hikmetli her is o gecede karara bağlanır”(Duhan Suresi, ayet 1-4)

  Berat Gecesinin Bazı Hususiyetleri
  1.Kur`an-ı Kerimin İndirilmesi.
  Kuran-ı Kerim Berat gecesinde levh-i mahfuzdan bir defada toplu halde dünya semasına indirilmiştir. Kadir Gecesinde ise dünya semasından Peygamber Efendimiz`e (s.a.s) peyderpey indirilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla bu gecenin Kuran-ı Kerimle büyük bir münasebeti vardır.
  Bu sebeple Berat gecesinde, hem Kuran-i Kerim okuyalım, hem de dinleyelim, ayrıca bu gece yapılan va`z-u nasihatlere kulak verelim.

  2.Hikmetli Her İşin Karara Bağlanması.
  Hz. Aişe validemiz anlatıyor. Berat gecesinde Rasulullah Efendimizin ibadet etmekten ayakları şişmişti. Bende hem ayaklarını ovuyor hem de şöyle diyordum: “Anam babam sana feda olsun, ya Resulellah! Allah-u Teala senin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlamadı mı? Öyle değil mi? Öyle değil mi?” Rasulullah (s.a.s),
  “Ey Aişe! Ben şükredici kul olmayayım mı? Ey Aişe, sen bu gecede ne olduğunu bilir misin?” buyurdu.
  Ben, bu gecede ne vardır, ya Resulellah?” dedim. Buyurdular ki: “Bu sene içinde doğacak her çocuk, ölecek olan her kişi deftere yazılır, bu gecede rızıkları indirilir, ibadetleri ve isleri Allah`a arz olunur.”
  Biz ibadet ederken rızkımız yazılsın, geçmiş ibadetlerimiz Rabbimize arz edilsin, her işimiz bu gece biz ibadet halindeyken karara bağlansın.

  3.Rahmet-i İlahinin inmesi ve müminlerin mağfiret olunup günahlarının bağışlanması.
  Hadis-i şeriflerinde Efendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Saban ayinin yarısının olduğu gece (Berat gecesi) Allah-u Teâlâ’nın rahmeti dünya semasına iner.” “..(Bu gece) şöyle buyurur: Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim.”
  Bu gece günahlarımızın mağfiret edilmesi için Rabbimize yalvaralım.

  4.Peygamber Efendimiz`e (s.a.s) Tam Şefaat Salahiyetinin Verilmesi.
  Peygamber Efendimiz (s.a.s) Saban-i Şerif`in on üçüncü gecesinden itibaren Allah-u Teala`dan ümmeti için şefaat izni istedi. Rabbimiz de, bu salahiyeti her gün biraz daha genişletmek suretiyle, nihayet on besinci gecede (Berat gecesi) sevgili Resulüne ümmetinin tamamına şefaat salahiyeti verdi.
  Bu gecede, Peygamber Efendimiz`in (s.a.s) ve güzide Eshabının yolu manasına gelen, Ehl-i sünnet ve`l cemaat yolundan, şeytanın ve nefsin bizi şaşırtmaması için dua edelim. O`nun yolunda kalalım ki, şefaat-i uzmasına mazhar olabilelim.

  5.Bu Gecede İbadet Çok Faziletlidir.
  Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Saban ayinin on besinci gecesi (Berat gecesi) olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın ve o gecenin gündüzünde oruç tutunuz.”

  Süleymaniye

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "2Hikmetli Her İşin Karara Bağlanması
  Hz Aişe validemiz anlatıyor Berat gecesinde Rasulullah Efendimizin ibadet etmekten ayakları şişmişti Bende hem ayaklarını ovuyor hem de şöyle diyordum: “Anam babam sana feda olsun, ya Resulellah! Allah-u Teala senin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlamadı mı? Öyle değil mi? Öyle değil mi?” Rasulullah (sas),
  “Ey Aişe! Ben şükredici kul olmayayım mı? Ey Aişe, sen bu gecede ne olduğunu bilir misin?” buyurdu
  Ben, bu gecede ne vardır, ya Resulellah?” dedim Buyurdular ki: “Bu sene içinde doğacak her çocuk, ölecek olan her kişi deftere yazılır, bu gecede rızıkları indirilir, ibadetleri ve isleri Allah`a arz olunur”
  Biz ibadet ederken rızkımız yazılsın, geçmiş ibadetlerimiz Rabbimize arz edilsin, her işimiz bu gece biz ibadet halindeyken karara bağlansın"

  ebediyyetyolcusu bunun kaynağını verebilir misin?

 5. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm Karadamlalar Kardeşim

  Bu alınti Süleymaniye'den dir kaynak vermemiş.

  Hadisin Kaynağı bu

  "Efelâ ekûnü abden şekûrâ" (Allah'a çok şükreden bir kul olmayayım mı?) (Buhari, Teheccüt, 6; Müslim, Kitabu Sıfati'l-Müsafirine ve Kasrihim, 18.)

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "Ben, bu gecede ne vardır, ya Resulellah?” dedim Buyurdular ki: “Bu sene içinde doğacak her çocuk, ölecek olan her kişi deftere yazılır, bu gecede rızıkları indirilir, ibadetleri ve isleri Allah`a arz olunur”
  Biz ibadet ederken rızkımız yazılsın, geçmiş ibadetlerimiz Rabbimize arz edilsin, her işimiz bu gece biz ibadet halindeyken karara bağlansın"

  bu kısmı sahih değil diye biliyordum,Allahu alem.

 7. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Kardeş o yazıda Kaynak verilmediği gibi Hadisler birbirine bitiştirilmiş. Başka bir yerde aynı Hadis şöyle geçer

  Hazret-i Âişe validemiz (Ya Resulallah Allahü teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu haldeneden Berat gecesinde çok ibadet ettin?) diye sordu. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
  (Şükredici kul olmayayım mı? Bu yıl içinde doğacak her çocuk bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.) [Gunye]

  Onun hakkındaki ayet

  Gerçekten Biz onu mübarek bir gecede indirdik, gerçekten Biz uyaranlarız. (Duhan Suresi, 3)
  Ki onda (o gecede) her hikmetli iş ayrılır. (Duhan Suresi, 4)

 8. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Orada geçen Biz ibadet ederken rızkımız yazılsın, geçmiş ibadetlerimiz Rabbimize arz edilsin, her işimiz bu gece biz ibadet halindeyken karara bağlansın" Süleymaniye'nin ibadete teşvikidir hadisle ilgil değil.

 9. karadamlalar
  Kesintili Üye
  Hazret-i Âişe validemiz (Ya Resulallah Allahü teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu haldeneden Berat gecesinde çok ibadet ettin?) diye sordu Peygamber efendimiz buyurdu ki:
  (Şükredici kul olmayayım mı? Bu yıl içinde doğacak her çocuk bu gece deftere geçirilir Bu yıl içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır Bu gece herkesin rızkı tertip olunur Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur) [Gunye]

  berat gecesi diye işte,bu hadis uydurma allahu alem

 10. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Karadamlalar Kardeş Hadis'in uydurma olup olmadığı konusunda birşey diyemem ama Beraat gecesi ile ilgili apaçık ayet var.

  Ki onda (o gecede) her hikmetli iş ayrılır (Duhan Suresi, 4)

  Camii'de Hoca vaaz'da da anlatmıştı Hadis'de geçenleri, biz ondan daha bilgili değiliz herhalde.

+ Yorum Gönder