+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kandil Geceleri Kategorisinden Ettehiyyatü duasını peygamberimiz (s.a.v) miraçta ve normal namazlarında okumuş mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ettehiyyatü duasını peygamberimiz (s.a.v) miraçta ve normal namazlarında okumuş mu?

  Reklam

 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Ettehiyyatü duasını peygamberimiz (s.a.v) miraçta ve normal namazlarında okumuş mu?


  Reklam  Cevap: Tahiyyât; Hz. Muhammed (s.a.s)'in Mirac gecesinde Yüce Allah ile yaptığı selâmlaşmasıdır. Allah ile onun arasındaki mesâfe, iki yay kadar yahut daha az kalınca (en-Necm, 53/9), Allah'a selâmlarını şöyle arzetti:

  "Bütün dualar, senâlar, malî ve bedenî ibâdetler, mülk, azamet Allah'a mahsustur." Yüce Allah şöyle mukâbele etti:

  "Ey Peygamber! Selâm sana. Allah'ın rahmet ve bereketi senin üzerine olsun" Hz. Muhammed (s.a.s) şöylece yeniden söz aldı:

  "Selâm ve esenlik bize ve Allah'ın salih kullarının üzerine olsun." (Muhammed Hamidullah, İslâm Peygamberi, İstanbul 1972, 1, 106),


  ـ1ـ وعن ابن مسعود رَضِيَ اللَّهُ عَنْه قال: ]عَلَّمَنِى رَسُولُ اللَّهِ # التَشَهُّدَ، كَفِّى بَيْنَ كَفّيْهِ كَمَا يُعَلِّمُنِى السُّورَةَ مِنَ الْقُرآنِ: التَّحِيَّاتُ للَّهِ وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّبَاتُ، السََّمُ عَلَيْكَ أيُّهَا النّبىُّ وَرَحْمَةُ اللَّهِ وبَرَكَاتُهُ، السََّمُ عَلَيْنَا وَعَلى عِبَادِ اللَّهِ الصَّالِحِينَ، أشْهَدُ أنْ َ إلهَ إّ اللَّهُ وَأشْهَدُ أنّ مُحَمّداً رَسُولُ اللَّهِ[.زاد في رواية بعد عباد اللَّهِ الصالحين »فإنَّكُمْ إذَا فَعَلْتُمْ ذلِكَ فَقَدْ سَلَّمْتُمْ عَلى كُلِّ عَبْدٍ صَالِحٍ في السَّمَاءِ وَا‘رْضِ


  1. (2622)- İbnu Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bana, avucum avuçlarının içinde olduğu halde, Kur' ân'dan sûre öğretir gibi teşehhüd'ü öğretti." "Tahiyyât, tayyibât ve salavât(61) Allah içindir. Ey Nebi, selam, Allah'ın rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah'ın sâlih kulları üzerine de olsun. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur, yine şehadet ederim ki Muhammed Allah'ın Resûludür." (Kütübü Sitte)

  Bir rivayette "Allah'ın sâlih kulları" ibaresinden sonra şöyle denmiştir: "Siz bu teşehhüdü yaptınız mı semâ ve arzdaki bütün sâlih kullara selam vermiş olursunuz."


+ Yorum Gönder