+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kandil Geceleri Kategorisinden Mevlit kandili niçin kutlanır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mevlit kandili niçin kutlanır ?

  Reklam
  Sual: Mevlit kandili niçin kutlanır Mevlit Kandilinin neden kutlandığı hakkında bilgiler verir misiniz ? ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: mevlit kandili niçin kutlanır ?


  Reklam  Cevap: Mevlid kandili neden kutlanır
  Mevlit kandili niye kutlanır
  mevlit kandilinin önemi

  İslâm dinindeki kutsal gecelere kandil adı verilir.Miraç Kandili, Berat Kandili, Regaip Kandili ve Mevlid Kandili gibi.. Bu gecelerde, minarelerin şerefelerinde kandiller yanar. Kandil günü, Kandil çöreği denen simitlerin satılması da bir gelenektir.

  Kandil kelime anlamı olarak, zeytinyağı içine batırılmış bir fitilin yanmasıyla ışık veren, çoklukla camdan yapılan ve asılarak kullanılan bir ışıklandırma aracıdır. Eskiden minarelerin şerefelerinde kandiller yanardı. Bugün, bunların yerini elektrik ampulleri almıştır.

  Mevlid kandili neden kutlanır

  İslam dininin peygamberi olan son peygamber Muhammed'in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.

  Mevlid, doğum zamanı demektir. İslam'da Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerden birçok Müslüman tarafından kutlanır. Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.Kandil Geceleri İslam'ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

 3. melle
  Devamlı Üye
  Kısaca Mevlit kandili neden kutlanır ?

  Peygamberimiz o günde doğduğu için kutlanır, amaç Peygamberimizi anlatmaktır yoksa doğum günü kutlama değildir.

+ Yorum Gönder