+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kandil Geceleri Kategorisinden Regaip Kandili, Miraç Kandili,Mevlit Kandili,Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim'de geçiyormu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Regaip Kandili, Miraç Kandili,Mevlit Kandili,Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim'de geçiyormu?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Regaip Kandili, Miraç Kandili,Mevlit Kandili,Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim'de geçiyormu?


  Reklam  Cevap: “Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.”(Kadir suresi)Yukarıdaki ayetlerde görüldüğü gibi Kur’an-ı Kerim de kadir gecesi anlatılmaktadır.

  Duhan suresi 3. ayette ise Rabbimiz “Biz onu (Kur'an'ı) mübarek bir gecede indirdik. Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır.” Buyurmaktadır. İslam alimlerinin çoğunluğuna göre burada işaret edilen gece Kadir gecesidir.Çünkü diğer ayetlerde Kur’an’ın ramazan ayında ve kadir gecesinde indirildiği belirtilmektedir.Bir grup İslam alimi ise Duhan suresindeki ayetle Berat gecesine işaret edildiği görüşündedirler.
  Sakarya il müftülüğü


 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Regaip kelimesi Kur'an'da geçmemektedir. Ancak "reğabe"den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur'ân'da sekiz yerde geçmekte ve "reğabe"nin ifâde ettiği mana için kullanılmaktadırlar.
  Ayrıca, "Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin."(Tevbe Suresi, 36) Hz. Peygamber’in (sav) bir hadisinde, ayet-i kerimede işaret buyurulan “ haram ayların, Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep ayları olduğu vurgulanmaktadır:

+ Yorum Gönder
regaip kandili kuranda geçiyormu,  regaip kandili kuranda varmı,  kuranda regaip gecesi,  kuranda regaip kandili,  kuranda regaip kandili varmı,  regaip kandilinin kurandaki yeri