+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Kandil Geceleri Kategorisinden Kadir gecesi melekler yer yüzüne ineceği söyleniyor. Melekleri görebilir miyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Kadir gecesi melekler yer yüzüne ineceği söyleniyor. Melekleri görebilir miyiz?

  Reklam

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Kadir gecesi melekler yer yüzüne ineceği söyleniyor. Melekleri görebilir miyiz?


  Reklam  Cevap: Melekler görünürmü
  Melekler insanlara görünürmü
  Melekleri göre bilirmiyiz?

  Melekler nurdan yaratılmış lâtif cevherler, ruhanî varlıklar oldukları için, aslî hüviyetleri ve gerçek mâhiyetleri ile insan gözüne gözükmezler. Görme kabiliyetimiz, melekleri görebilecek şekilde yaratılmamıştır. Ancak Cenâb-ı Hak Peygamberlerine, melekleri görme kabiliyetini verdiğinden, onlar melekleri hakikî şekilleri ile görebilmişlerdir. Ayrıca, melekler farklı şekillere girerek görülebilirler.

  Melekleri hakikî mâhiyetleri ile göremememiz ve 5 duyumuzla hissedemeyişimiz, onların yok oldukları iddiasını gerektirmez. Duyu organlarımızın maddî âlemde kendi dahi hissedemedikleri pek çok şey vardır. Kulağımız çok tiz ve çok pes sesleri işitmez. Bugün varlığı âletlerle tesbit edilen ışık dalgalarının hepsini, hele röntgen ve ültraviyole ışınlarını gözle görebilseydik, dünyayı şimdikinden çok başka şekilde tanıyacaktık.

  Biz daha kendi âlemimizdeki tezahürlerin hakikatına vâkıf değilken, Cenâb-ı Hakk`ın yarattığı nâmütenâhî âlemlerdeki nâmütenâhî hâdiselerin varlığını nasıl inkâr edebiliriz?

  Demek ki bir şey`i gözle görememek, o şey`in yok olduğuna delil olmaz. Gözle göremediğimiz pek çok şey var ki, o şey`in vücudunu aklımızla, ilim ve tecrübe ile, deneylerle kabûl ediyoruz. İşte, melekler de gözle göremediğimiz halde, varlığını kabûl ettiğimiz nesnelerdendir.

  Ancak, Allah dilerse melek, cin gibi ruhani varlıkları temessül ettirir ve insanlara da gösterir.

  Melek, cin ve ruhaniler her ne kadar kendilerine has yapılarıyla bu alemde görülmeseler bile, bu aleme has vasıtaları kullanıp, kılıf ve elbise giyerek görünebilirler. Meleklerin ve cinlerin bu şekilde görünmelerine “temessül” diyoruz. Kur’an-ı Kerim, temessülü anlatırken (19:17), “Melek, (Hz. Meryem’e) tastamam bir insan şeklinde temessül etti” der.

  Efendimiz (s.a.v)’e vahiy getiren melek, bazen kendine has keyfiyetle, bazen bir muharip şeklinde, bazen de daha başka suretlerde geliyordu. Beni Kureyza üzerine yürüneceği zaman Cebrail (a.s), tozu toprağı üstünde bir muharip suretinde gelmiş ve “Ya Rasülallah, siz zırhlarınızı çıkardınız, fakat biz melekler taifesi çıkarmadık” demişti. Yine aynı melek, bazı zaman oluyordu ki, Dıhye (r.a) suretinde geliyor, bazı zaman da, dini talim etmek maksadıyla üzerinde hiç de yolculuk emaresi taşımayan bir misafir kıyafetinde geliyor ve “İman, İhsan, İslam nedir?” şeklinde sualler sorup, verilen cevapları “Doğru” diye tasdik edip gidiyordu... (Mehmet Dikmen, İlmihal)
  Sorularla İslamiyet


 3. 3
  sacitkral
  Devamlı Üye
  selamun aleykum.bu konu açılmışken kabeye inen melek diye birşey vardı peki bu olayın doğru olma olasılığı varmı...çünkü bakıldığında görülüyordu hatta cübbeli ahmet hocada böyle olayların olabileceğini söylemişti..

 4. 4
  BEYAZ_gul
  yasam
  Bende bu konuya degine cektim bende izledim cubbeli ahmet hocada cok sasirmisti
  Youtube de izlemistim ve kalbim yerinden cikacak gibi carpmaya basladi

 5. 5
  sacitkral
  Devamlı Üye
  evet kardeşim gerçekten muhteşemdi ama gerçekmi değilmi bilmiyoruz inşallah gerçektir..

 6. 6
  BEYAZ_gul
  yasam
  Vallah bana sorarsan gercek gibi gozukuyor
  ALLAH yardimcimiz olsun ama cok korkmustum
  buda imanimin zayifligindan kaynaklaniyor galiba

 7. 7
  sacitkral
  Devamlı Üye
  bende çok korktum ama melekler her insana görünürmü onu bilemedim ALLAH'ın salih kulları neysede ben kendimi diyeyim o kadar günah işlemişken, bilmiyorum yanlış bir kelime söylemektende korkuyorum..

 8. 8
  BEYAZ_gul
  yasam
  Rabbim gucu herseye yeter isterse Meleklerde gozukur.
  Ama video dogrumudur degilmidir bilemem tabiki

 9. 9
  sacitkral
  Devamlı Üye
  amenna RABBİM'in gücü herşeye yeter sadece cübbeli hocanın yorumu kafamı karıştırdı. doğru olma ihtimali varmış hatta o videoyu izlerken bir ayet okuyup açıkladı.

 10. 10
  BEYAZ_gul
  yasam
  Evet bende izlemistim olabilecegini soylemisti
  Benimde kafami karistiran zaten video yu paylasmak lazim yorumlar nasil olur acaba

  Ben yapamiyorum yoksa yuklemeyi dusunmustum

 11. 11
  sacitkral
  Devamlı Üye
  ben hiç bilmiyorum yükleme işlemini gerçekten.. ama yükleyebilseydik iyi olurdu

 12. 12
  BEYAZ_gul
  yasam
  Yazdiklarimizi kimse gormuyo galiba en iyisi sizden gelen sorulara soru sormak boylesi dah iyi olur bilgilendirirler INSALLAH belki yuklerler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu