Konusunu Oylayın.: Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı
 1. 20.Haziran.2011, 05:59
  1
  Misafir

  Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı


  Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı Mumsema Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı hakkında eğitici bir yazı örneği verir misiniz ?


 2. 20.Haziran.2011, 05:59
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı hakkında eğitici bir yazı örneği verir misiniz ?

 3. 20.Haziran.2011, 10:56
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,609
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı
  Mübarek üç aylardan ikincisi. Müslümanlar arasında mübarek üç aylar olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları, İslam dininin kıymet verdiği aylardır. Allahü teala kullarına çok acıdığı için bazı gecelere, gün ve aylara kıymet vermiş, bu gece, gün ve aylardaki dua, tövbe, namaz ve oruç gibi ibadetleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tövbe etmeleri için böyle gece, gün ve ayları sebep kılmıştır. Şaban ayı içinde Berat gecesi vardır. Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesidir. Allahü teala, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, herşeyi takdir etti, diledi. Bunlardan bir yıl içinde olacak herşeyi, bu gece meleklere bildirir. Kur’an-ı kerim, Levhilmahfuza bu gece indi. Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem bu gece, çok ibadet ve dua ederdi. (Bkz. Berat Gecesi) Şaban, Ramazana hazırlık ayıdır. Hadis-i şerifte; ’Ayların en sevgilisi, Ramazana kavuşturan Şaban ayıdır’ ve ’Şaban ayına, şaban denmesi, onda Ramazan için büyük hayırların teş’üb etmesi (dağılması); Ramazan ayına ramazan denmesi, bu ayda günahların yanması sebebiyledir.’ buyruldu. Allahü teala, Şaban ayını, Resulullah sallallahü aleyhi ve selleme mahsus bir ay kılmıştır. Şaban ayının üstünlüklerinden biri de budur. Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem; ’Şaban benim ayım; Receb, Allahü tealanın ayı; Ramazan da benim ümmetimin ayıdır. Şaban günahlara keffaret ayı, Ramazan ise günahların temizleyici ayıdır.’ buyurdu. Şaban; hayırların açıldığı, bereketlerin indiği, hataların terk olunduğu, günahların örtüldüğü bir aydır. Bu ayda Peygamber efendimize çok salevat-ı şerife getirilir. Şaban ayı, Peygamberimize salevat ayıdır. Nitekim, Allahü teala, Ahzab suresi 56’ncı ayetinde mealen; ’Elbette ki, Allahü teala ve melekleri, peygamberi üzerine salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na salat ve selam okuyun.’ buyuruyor. Salat, Allahü tealadan rahmet, meleklerden şefaat ve istiğfar, müminlerden dua, sena (övme)dir.


 4. 20.Haziran.2011, 10:56
  2
  Silent and lonely rains  Mübarek üç aylardan ikincisi. Müslümanlar arasında mübarek üç aylar olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları, İslam dininin kıymet verdiği aylardır. Allahü teala kullarına çok acıdığı için bazı gecelere, gün ve aylara kıymet vermiş, bu gece, gün ve aylardaki dua, tövbe, namaz ve oruç gibi ibadetleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tövbe etmeleri için böyle gece, gün ve ayları sebep kılmıştır. Şaban ayı içinde Berat gecesi vardır. Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesidir. Allahü teala, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, herşeyi takdir etti, diledi. Bunlardan bir yıl içinde olacak herşeyi, bu gece meleklere bildirir. Kur’an-ı kerim, Levhilmahfuza bu gece indi. Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem bu gece, çok ibadet ve dua ederdi. (Bkz. Berat Gecesi) Şaban, Ramazana hazırlık ayıdır. Hadis-i şerifte; ’Ayların en sevgilisi, Ramazana kavuşturan Şaban ayıdır’ ve ’Şaban ayına, şaban denmesi, onda Ramazan için büyük hayırların teş’üb etmesi (dağılması); Ramazan ayına ramazan denmesi, bu ayda günahların yanması sebebiyledir.’ buyruldu. Allahü teala, Şaban ayını, Resulullah sallallahü aleyhi ve selleme mahsus bir ay kılmıştır. Şaban ayının üstünlüklerinden biri de budur. Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem; ’Şaban benim ayım; Receb, Allahü tealanın ayı; Ramazan da benim ümmetimin ayıdır. Şaban günahlara keffaret ayı, Ramazan ise günahların temizleyici ayıdır.’ buyurdu. Şaban; hayırların açıldığı, bereketlerin indiği, hataların terk olunduğu, günahların örtüldüğü bir aydır. Bu ayda Peygamber efendimize çok salevat-ı şerife getirilir. Şaban ayı, Peygamberimize salevat ayıdır. Nitekim, Allahü teala, Ahzab suresi 56’ncı ayetinde mealen; ’Elbette ki, Allahü teala ve melekleri, peygamberi üzerine salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na salat ve selam okuyun.’ buyuruyor. Salat, Allahü tealadan rahmet, meleklerden şefaat ve istiğfar, müminlerden dua, sena (övme)dir.
+ Yorum Gönder