+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kandil Geceleri Kategorisinden Peygamber Efendimiz (asm) ilk namazı ne zaman kıldı? Miraç'tan önce sabah ve ikindi namazları farz imiş. Bu sabah ve akş Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber Efendimiz (asm) ilk namazı ne zaman kıldı? Miraç'tan önce sabah ve ikindi namazları farz imiş. Bu sabah ve akş

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Peygamber Efendimiz (asm) ilk namazı ne zaman kıldı? Miraç'tan önce sabah ve ikindi namazları farz imiş. Bu sabah


  Reklam  Cevap: Miraç'tan sonra, Hz. Peygamber (asm)’in farz olarak kıldığı ilk namaz öğle namazıdır. (Neylu’l-Evtar, I/300). Daha önce sabah ve akşam kıldığı namazların, sünnet mi veya farz olarak mı kıldığına dair farklı görüşler vardır.
  Bazı rivayetlere göre, ilk sabah namazını kılan Hz. Adem (as)’dir. Buna göre insanlık camiasında ilk namaz kılan da kendisidir. Sonra ilk öğle namazını Hz. Davud (as), ilk ikindi namazını kılan Hz. İbrahim (as), ilk akşam namazını kılan Hz. İsa (as), ilk yatsı namazını kılan Hz. Yunus (as)’dır. Sonra bu beş vakti de günlük olarak Hz. Muhammed (asv) ve onun ümmetine farz kılınmıştır.(bk. el-Mütedebu’l-İslamî).

 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Dünya hayatında ilk namazı kim kıldı?
  Namaz bütün semavi dinlerde olduğuna göre, ilk namazı Hz. Adem (as) kılmıştır.

+ Yorum Gönder
miraçtan önce namaz nasıl kılınıyordu,  miractan once namaz nasil kilinirdi