+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kandil Geceleri Kategorisinden Adetli bayanlar regaip kandilinde nasıl ibadet etmelidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adetli bayanlar regaip kandilinde nasıl ibadet etmelidir?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: adetli bayanlar regaip kandilinde nasıl ibadet etmelidir?


  Reklam  Cevap: Adetli Bir Kadın Mübarek Gecelerde Ne Yapar?


  Kadınların namazsızlık halleri eğer Ramazan, kadir gecesi, bayram, kandil gibi şerefli ve kıymetli, müminlerin günahlarının bağışlanacağı ve derecelerinin yükseleceği mübarek vakit ve zamanlara rastlıyacak olursa, o mümin ve müslüman kadınların kalblerindeki niyetlerine göre "Her kişiye, muhakkakniyetinin hakkı verilir" hadis-i şerfleri gereğince, o hayırlı günleri ve geceleri ibadetle geçirmek niyetinde idiyseler, şüphesiz ki, o mübarek ve güzel günlerin ve gecelerin rahmet ve bereketlerinden nasiplerini hem de eksiksiz olarak alacaklardır.

  Çünkü kadınların bu namazsızlık halleri, ellerinde olmayan bir özür kabilinden olduğu ve kendi istekleriyle olmadığı için mahrum olmalarını gerektirmez. Niyet, söz ve amelden hayırlıdır; çünkü söz ve amele gösteriş karışabilir, fakat niyete hiçbir şey karışamaz. (4)

  Kaynaklar:

  1) Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN, Gonca Yayınevi, 1993
  2) İzahlı Kadın İlmihali, Asım Uysal, Mürşide Uysal, Uysal Yayınevi, 2001, 11.Baskı
  3)En Geniş İslam İlmihali, Ali Fikri Yavuz, Çile Yayınları, 1977
  4) Kadın İlmihali, M.Cemal Öğüt,1971, Bahar Yayınları, 9.Baskı

  Enes b..a. )'dan şöyle rivayet edilir: Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamber şöyle derdi: "Allahım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır." (Ahmed b.Hanbel)

  Sübhanallahi ve Bihamdihi
  Esteğfirullah gibi zikirleri dilinden düşürmez
  ve bol bol dua eder.


 3. imam
  Üye
  Adetli kadın Kuran okuyamaz ve mescide giremez.
  Bunların dışında kalan tüm ibadetleri zikirleri yapabilir.

+ Yorum Gönder
adetliyken regaip kandili,  regaip kandilinde adetli olanlar ne yapmalı,  regaip kandilinde adetliyken neler yapılır,  adetliyken regaip kandilinde ne yapılır,  adetli iken regaib,  regaip kandilinde adetli,  adetliyken regaip kandilinde nasıl ibadet edilir