+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kandil Geceleri Kategorisinden Regaip kandilinde ne olmuştur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Regaip kandilinde ne olmuştur

  Reklam

 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  Cevap: regaip kandilinde ne olmuştur


  Reklam  Cevap: REGÂİB GECESİ

  İslam âleminde “Üç Aylar” diye bilinen ve özel bir değer verilen, rahmeti, feyzi ve bereketi bol olan Receb Ayı ile başlayıp, Şaban Ayı ile süren ve Ramazan Ayı ile son bulan huzur ve maneviyat mevsimine, Cenab-ı Hakk’ın lütfu ile bir kez daha girmiş bulunuyoruz. Receb ayının ilk Cuma gecesi REGAİB gecesidir.

  Sen O’na değer ver ki, Allah Teâlâ da sana kıymet versin…

  Bu mübarek geceye adını veren “Regaib” kelimesi Arapçada: “Bahâsı ağır şey” veyâhut da: “Bol at┠mânasına gelen “Regîbe”nin cem’i (çokluk şekli)dir. Şu hâlde Regaib gecesi: “Cenab-ı Hakk’ın in’âm hazînesinden bahâsı ağır şeylere veyâ bol atıyyelere nâil olma gecesi” demek olur. Bu gece, rağbet bulmuş, pek mübarek, pek kıymetli bir gecedir. Cenab-ı Hakk’ın kıymet ve değer verdiğine önem vermekle, kişi de kıymet ve değer bulur. Sen O’na değer ver ki, Allah Teâlâ da sana kıymet versin…

  Müslümanlar için çok kıymetli olan bu geceyi ve mübarek üç ayları uyanık bir şekilde geçirmeliyiz. Günahlarımıza, yanlış tutum ve davranışlarımıza tevbe etmeli, hatalı yolda isek hemen dönmeliyiz. Yüce Rabbımıza karşı eksik olan kulluğumuzu tamamlamaya çalışmalıyız.


  Kur’an-ı Kerim’in; “İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır ” (Necm Sûresi: 39)

  “Erkek veya kadın kim mü’min olarak iyi amel işlerse onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız ve onların mükafatlarını yapmakta olduklarının en güzeliyle veririz” (Nahl Sûresi: 97) beyanları, maddi ve manevi yönden ilerlemenin ve her alanda var olma yolunun çalışmak ve emek sarf etmekten geçtiğini, hayatın güzelleşmesinin iman ve çalışma ile mümkün olacağına işaret etmektedir.

  Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki:

  * Receb, Allahü teâlânın ayıdır. Receb ayına ikrâm edene, saygı gösterene, Allahü teâlâ, dünyâda ve âhırette ikrâm eder.

  * Bu geceyi ihyâ edene, saygı gösterene, Allahü teâlâ kabr azâbı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, 7 kimseyi af etmez ve duâlarını kabul etmez: Fâiz alan veyâ veren, Müslümanları aşağı gören, anasına, babasına eziyet eden, karşı gelen çocuk, İslam'ın emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, şarkı ve çalgıcılığı sanat edinenler, livâta ve zinâ edenler, beş vakit namazı kılmayanlar. (Bunlar, bu günahlardan vazgeçmedikçe, tövbe etmedikçe, duâları kabul olmaz.)


  Peygamber "sallallahü aleyhi ve sellem" Efendimiz, Receb ayındaki ibâdetlerin fazîletini anlatıyordu. Yaşlı bir zât, "Yâ Resûlallah! Receb ayının tamamını oruçlu olarak geçirmeye gücüm yetmez." deyince, Peygamber Efendimiz buyurdu ki:

  * Sen Receb ayının birinci, onbeşinci ve sonuncu günleri oruç tut! Hepsini tutmuş sevâbına kavuşursun.


  Bu mübarek gecenin hepimiz, milletimiz ve bütün İslâm alemi için maddî ve manevî hayırlara, bereketlere ve afv-ü mağfirete nail olmamıza vesile olmasını Cenab-ı Hakk'dan niyaz ederiz.. Ve bilhassa idrak ettiğimiz bu mübarek gecenin; çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, ümitsiz, karamsar, günleri gafletle geçen kimselere gerçek manada maddi ve manevi bir kandil olması için dua ve niyaz ediyoruz..

  Allah cümlemizin yar ve yardımcı olsun.. Duaları ile emanet edilecek yegane sahibimize yani Yüce Rabbi Rahmana emanet olunuz..

  _______

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  KONUYLA İLGİLİ RİVAYETLER:

  Peygamberimiz (s.a.v.) Recep ayı girdiği zaman :
  إذا دخل رجب قال: اللهم بارك لنا في رجب وشعبان، و بارك لنا في رمضان َ.
  "Allahım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayını bize mübarek eyle (Ramazan'a kavuştur) " diye dua etmişlerdir . Ahmed b. Hanbel, Müsned, I/259 (Çağrı Yay. İst.-1992)

  حدثنا إبراهيم بن موسى، ثنا عيسى، ثنا عثمان -يعني: ابن حكيم- قال: سألت سعيد بن جبير عن صيام رجب فقال: أخبرني ابن عباس:
  أن رسول الله -صلى الله عليه وسلم- كان يصوم حتى نقول: لا يفطر، ويفطر حتى نقول: لا يصوم.

  Said İbn Cübeyr’den (r.a.) nakledildiğine göre: “Recep ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabı verdi: İbn Abbas (r.a.)’yı dinledim şöyle demişti: “Rasulullah (s.a.v) Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz; galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde oruç tutacak) derdik. (Bazı yıllarda da öyle) yerdi (ki biz galiba hiç oruç) tutmayacak derdik . Ebu Davud, Sünen, K. Savm 56, (II, 811) Hadis No: 2430

  خمس ليال لا ترد فيهن الدعوة: أول ليلة من رجب، وليلة النصف من شعبان، وليلة الجمعة، وليلة الفطر، وليلة النحر

  "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebin ilk (Cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir . Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman, 3/342 (Daru’l-Kütübi’l-İlmiyye, Beyrut 1990)

  Regaib namazıyla ilgili rivayet de hicri 5/miladi 12.asra dayanmaktadır .

  إنَّكَ ما دعوتَني ورجوتَني غفرتُ لكَ عَلَى مَا كَانَ فيكَ ولا أُبالي. يا ابنَ آدمَ لوْ بَلَغَتْ ذُنُوبُكَ عَنَانَ السَّمَاءِ ثُمَّ استغفرتَني غفرتُ لكَ ولا أُبالي. يا ابنَ آدمَ إنَّكَ لوْ أتيتني بِقُرابِ الأَرْضِ خَطَايا ثُمَّ لَقِيتَني لا تُشرِكُ بي شيئاً لأتيتُكَ بِقُرابِهَا مَغفِرةً".

  Enes b. Malik (r.a.) Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim dedi:
  “Allah Teâlâ şöyle buyurdu:
  Ey Âdemoğlu! Sen bana dua ettiğin ve benden affını umduğun sürece, işlediğin günahlar ne kadar çok olursa olsun, onların büyüklüğüne bakmadan seni bağışlarım.
  Ey Âdemoğlu! Günahların gökyüzünü kaplayacak kadar çok olsa, sonra da benden affını dilesen, seni affederim.
  Ey Âdemoğlu! Sen yeryüzünü dolduracak kadar günahla karşıma gelsen; fakat bana hiçbir şeyi ortak koşmamış olsan, şüphesiz ben de seni yeryüzü dolusu bağışla karşılarım.” Tirmizî, Sünen Daavât 98, (V, 458) Hadis No: 3540 ; Ahmed İbni Hanbel, Müsned, V, 172. 4. nurya
  Devamlı Üye
  inşaALLAH bu gece niyet edip yarını oruçlu karşılamak istiyorum vede bundan sonraki recep ayı günlerini oruçlu geçirmek niyetindeyim inşaALLAH bu senede nasip olupta tutarsam recep ayını oruçlu geçirdiğim 3. senem olacak bakalım günü güne ekleyip recep ayını hayırlısı tamamlamak nasip olur inşaALLAH AMİNNNNN

 5. Misafir
  Çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldunuz

 6. Misafir
  Kopyala yapıştır bilgi yayiyorsunuz bunun vebali var .Regaib gecesi Peygamberimiz sallallahualeyhivesellem in ana rahmine düştüğü gecedir

 7. Misafir
  Allah herkezin duaların kabul etsin kandiliniz mübarek olsun

 8. Misafir
  Peygamber efendimiz de kutlamış mı bu geceyi veya benden sonra varın anıp kutlayın mı demiş.

 9. bana bak
  Devamlı Üye
  Regaib gecesi Peygamberimiz sallallahualeyhivesellem in ana rahmine düştüğü gecedir
  Hz. Muhammedin ana rahmine düştüğü gece olduğuna dair hiç bir delil yok sadece halk arasında böyle bilgi yayılmış
  varsa hadis yazınız bizde inananalım

+ Yorum Gönder
regaip kandilinde ne oldu,  regaip kandilinde ne olmuştur,  regaib kandilinde ne oldu,  regaib kandilinde ne olmuştur,  regaip kandilinde ne olmuş,  regaip gecesinde ne olmuştur,  regaib gecesinde ne olmuştur