+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Adetli kadın sure ezberi yapa bilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  zeynepecrin
  Üye

  Adetli kadın sure ezberi yapa bilirmi?

  Reklam

 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Cevap: Adetli kadın sure ezberi yapa bilirmi?


  Reklam  Cevap: Adetli olan kadının kuranı kerim okuması caiz değildir. Sure ezberi demek kuran ezberi ile bir farkı yoktur ikisi aynı şeydir. Ancak sürekli kuran ezberi ile ve eğitim ile meşgul olanlar için verilen bir fetva vardır onunla amel etmeleri caizdir. Bu fetva şöyledir:

  Maliki mezhebine göre hayızlı ve nifaslı kadının Kur’an’ı ezberden okuması caizdir.
  Hayız ve lohusalık sebebiyle, cünüplük dolayısıyla haram olan şeyler yedi husustur: Bütün namazlar, tilavet secdesi, Mushaf’a dokunmak, mescide girmek, tavaf, itikaf ve Kuran okumak. Ancak Mâlikilerde mutemet olan görüşe göre hayızlı ve nifaslı kadının, cünüp olsun olmasın ezberden Kuran-ı Kerim okuması mekruh değildir. Ancak kanın kesilmesinden sonra gusledinceye kadar mutlak olarak hiçbir şey okuyamaz. Çünkü böyle bir durumda özrünün bulunması söz konusu değildir. (Prof. Dr. Vehbe Zuhayli; İslam Fıkhı Ansiklopedisi, c:1, s:357-359)

 3. 3
  Misafir
  Ben imam hatipteyim ve sure ezverleyip vermem gerekiyor ama benim amacım ibadet etmek değil karşılığında not alacağım eğer vaktinde vermezsem sorun olacak yani mülk suresini ezberliyorum istisnaları yok mu, kur'andan okuyarak ezberlemiyorum. Turkce okunusu ve bir imamdan dinleyerek ezberlemeye calisiyorum.

 4. 4
  Misafir
  imamhatiplerdede artık uygun olmadığımızda okutmuyolar ezberletmiyolar buna diyanet de izin verdi bence riske atma derim ben hoca nalayışla karşılayacktır eminim

 5. 5
  Misafir
  Ocak ın 17 sinde fahrilik için mülakat a gireceğim. Ezber yapmam gerekiyor. Ne yapmalıyım. Okuyabilir miyim? Cevap bekliyorum. .!!

 6. 6
  Şem'a
  YÖNETİCİ
  Sınav heyetine uygun durumda olmadığınızı söyleyin ona göre davranırlar

+ Yorum Gönder

adetliyken dua ezberlenir mi

adetliyken sure ezberlenir mi

adetliyken kuran ezberlenir mi

adetliyken sure ezberlenirmi

adetliyken ezber yapılır mı

adetliyken kuran ezberi yapılır mıadetliyken sure ezberleme