+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Neden aybaşı (adet) olunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Neden aybaşı (adet) olunur?

  Reklam

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Neden aybaşı (adet) olunur?


  Reklam  Cevap: Neden Adet (Regl) Olunur

  Adet kanamasını tarif etmek için dilimizde halk arasında farklı ifadeler kullanılmaktadır.
  Bunlar arasında en sık rastlanılanları “aybaşı olmak”, “adet olmak”, “adet görmek”, “regl olmak”, “menstruasyon kanaması görmek” (menstruasyon İngilizce’de adet kanamasının tam karşılığı olan menstruation kelimesinden dilimize aktarılmıştır), “mens olmak”, “kanama görmek”, “peryod” ve “hastalanmak” ifadeleridir.

  Bu günlerde ender rastlanan ve olayın tam karşılığı olmaktan uzak olanlar ise “kirlenmek” ve “renkli olmak” şeklinde olanlardır.

  Kız çocukları yaklaşık olarak 12-16 yaşları arasında adet görmeye başlarlar.
  Eğer kızınız 16 yaşını tamamladığı halde adet görmüyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Kızımızın beyni hormon salgılıyacak kadar olgunlaştığında önce yumurtalıkları gelişiyor ve seyrek de olsa yumurtlama başlıyor. Oluşan yumurta tüplere geçiyor ve eğer bu sırada cinsel birleşme olursa diye rahmin iç tabakasında oluşabilecek embiyo (bebek) yerleşsin diye özel bir yatak hazırlanıyor.

  Eğer o ay cinsel ilişki olmamışsa veya cinsel ilişki olmuş ancak döllenme olmamışsa hazırlanan yatak adet kanaması şeklinde dışarıya atılıyor. Yani adet görmek kirlenmek değildir. Pis kanın dışarı atılması hiç değildir. Kız çocuklarımıza doğru bilgi vererek onların ilerde de cinsel yaşamında zorluk çekmelerini engelleyebiliriz.

+ Yorum Gönder
neden adet olunur,  neden regl olunur,  neden adet oluruz,  adet neden olunur,  neden regl oluruz,  niye adet olunur,  regl neden olunur