+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Adetli iken diş dolgusu yaptırmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adetli iken diş dolgusu yaptırmak

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: adetli iken diş dolgusu yaptırmak


  Reklam  Cevap: Diş dolgusundan önce gusül abdesti almak şart değildir. Diş dolgusu yaptırmış bir insan zamanla cünüp olsa dişin altını yıkamak zorunda olmadığı gibi, diş dolgusu yaptıracak kişinin boy abdesti alması da şart değildir.

  Burada iki durum söz konusudur:

  1- Kişi cünüpken yani gusül abdesti gerekli olduğu halde gusül almadan diş dolgusu yaptırabilir mi?

  Bir kişinin adet ve lohusa dışında, namaz vakti geçirecek kadar cünüp kalması doğru değildir. Bu nedenle her ne kadar cünüp durmak haram değilse de bir namaz vakti geçinceye kadar yıkanmaması haram olur. Çünkü namaz kılması farzdır. Bununla beraber cünüpken veya adet halinde iken diş dolgusu yaptırmak caizdir ve helaldir. Temizken dolgu yaptırılmasını tavsiye ederiz. Ancak cünüp iken dolgu yaptırmak dolguya zarar vermez. Sonradan yapılacak gusül abdestlerine de bir engeli yoktur. Çünkü, yapılan diş dolgusu vücudun parçası olacağından o dolgunun dışını yıkamak gusül abdesti için yeterlidir.

  Bu nedenle adet ve lohusa gibi durumlarda diş dolgusu yaptırmanın bir sakıncası olmadığı gibi, hayatı boyunca yapacağı gusüllerede bir engeli olmaz.

  2- Kişi cünüp değilken diş dolgusu yaptıracaksa zaten guslü vardır yeniden bir gusle gerek yoktur.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


+ Yorum Gönder
adetliyken dis dolgusu yapilirmi,  adetliyken dolgu yaptırılır mı,  adetliyken diş dolgusu,  adetliyken diş dolgusu yapılır mı,  adetliyken dolgu yaptırmak caiz mi,  adetliyken diş dolgusu yaptırılır mı,  adetliyken diş dolgusu yapılırmı