+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Umre için Mekke’ye gidip orada kaldığı günler süresince adet kanaması kesilmeyen kadının umresinin hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Umre için Mekke’ye gidip orada kaldığı günler süresince adet kanaması kesilmeyen kadının umresinin hükmü nedir?

  Reklam

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Umre için Mekke’ye gidip orada kaldığı günler süresince adet kanaması kesilmeyen kadının umresinin hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: Umre için ihrama girip özel hallerinde bulunan kadınlar, temizlenmeden Mekke'den ayrılmak zorunda kalırlar ise, adetli olarak umre tavaflarını ve saylarını yaparlar. Tavafın vaciplerinden birini terkettiklerinden dolayı da ceza olarak bir dem/koyun keserler.
  Malikî mezhebine göre, adetli kadının adet dönemindeki iki kanama arasındaki kesinti süresi temizlik hali sayılır. Dolayısıyla bu durumdaki kadın kanamanın kesilip, temizlik arası verdiği zamanını gözler, bu ara zamanda guslederek tavafını ve sa’yini yapar. Bundan dolayı da herhangi bir ceza gerekmez.
  Şafii ve Hanbeli mezheplerine gore bu durumda olan kadının tavaf yapması caiz değildir. Temizleninceye dek beklemek zorundadır. İbn Teymiyeye göre ise Mekke’de kalma imkanı bulamayan bir bayan adetli iken, tavafını yapar. Bundan dolayı kendisine bir ceza da gerekmez.

+ Yorum Gönder
umrede adet olmamak için,  umrede adet olmak,  umrede adet dönemi,  umrede regl olmak,  ümrede adet,  umrede regl