+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Hamile kalmamak içi tüpleri bağlatmak günahmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hamile kalmamak içi tüpleri bağlatmak günahmı?

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Hamile kalmamak içi tüpleri bağlatmak günahmı?


  Reklam  Cevap: "Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben Kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim." (Beyhakî, 7:81)
  "Sevimli, doğuma müsait kadınlarla evlenin" (Ebu Davud, Nikah, 2; İbn Mace, Nikah,1).

  Hadis-i şeriflerinden evlilikte esas alınan önemli bir noktayı öğreniyoruz, o da neslin devamını sağlamaktır. Bu meselede dikkat edilmesi gereken husus, neslin üremesini engelleyici tedbirleri baştan almaktır. Yani doğurabilen hanımlarla evlenmektir.

  Her meselede olduğu gibi, bu meselenin de şüphesiz birtakım istisnaları vardır. Bazı şartlarda hadis-i şeriflerde de müsaade edildiği "azl"e, bugünkü tabirle doğum kontrolüne ruhsat verilmektedir.

  Kordonları bağlatmaya, tıbbî deyimiyle "tüplerin bağlanması" meselesine gelince;

  Gerek erkeğin ve gerekse kadının tüplerinin bağlanması yolu ile bir daha çocuk yapma kabiliyetinden mahrum kalmaları hem dinen, hem tıbben sakıncalı bir metottur. Birçok yan tesiri vardır. Geçici kısırlaştırma ise kısmen benimsenebilir. Bazen anne adayının sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokan hallerde kısırlaştırma yapılabilmektedir.

  Meselâ üçüncü sezaryen ameliyatlarından sonra bir yenisi anne için riskler taşıyorsa, batın yavrunun çıkarılması için hazır açılmışken tüpler bağlanarak kısırlaştırma yapılabilmektedir. (İnsan ve Cinsi Hayat, s. 100)

  Görüldüğü üzere, bu uygulama hem geçici, hem de herkes için her zaman değildir. Yani ancak zaruret halinde başvurulabilecek bir çaredir. Bu çeşit meselelerde tıp müsaade etmiyorsa, din de müsaade etmez. Çünkü dinin esaslarından birisi de neslin ve canın muhafazasıdır. Bunun için böyle bir zaruretle karşılaşınca tek doktorun kararından ziyade, tıbbî bir kurulun kararına itimat edilmelidir.

  Mehmed PAKSU

 3. Misafir
  Bağlatmak kalıcı kısırlaştırmak anlamına geldiği için caiz değildir. "Kısırlaştıran bizden değildir." Diye tehdit vardır. Kondom kullanmak veya azil yapmak mekruhtur. Onunda yapılmaması lazım. "O (Azil), gizli öldürmedir" dedi ve ardından da "Diri diri öldürülmüşlerin hesabı sorulduğu zaman ise..." ayetini okudu.

 4. Misafir
  Ben baglattim ama pişman oldum bu kadar gunah olduğunu düşünmedim3 sezeryan dan sonra tehlikeli olur dendi

 5. Misafir
  ii günler 4 cocugu olan ve yası 40 olan birisinin hamileliği önlemekciçin tüplerini baglatması günah mıdır

 6. mum
  Administrator
  tüpleri bağlatmak günah mı?
  tüplerini baglatması günah mıdır
  Kocanız izin veriyorsa günah değildir. Çocuk sahibi olmamak için tüp bağlatmak kocanın iznine bağlıdır.

 7. Misafir
  3 sezeryandan risk taşıyor bildiğim kadarıyla bir daha çocuğa kalmama için kisirlastirmak caizmidir

 8. Şema
  Moderatör
  Kısırlaştırma işi doktor ve kocanız izin verdikten sonra yapmanız caizdir.

 9. Misafir
  yasim 40 ikinci evliligim uctane ilk evliligimden birde burdan olunca zezeyan zurunlu olunca bende esimin izniyle baglattim ama daha onemlisi baglamama sebeb ben cok inancli biriyim esim surekli isyan ediyor cok inancsiz ve allaha peygambere meleklere kufur ediyiordu bende boyle bir adama cocuk yapilmaz dusuncesi ile bagladim hamile kalipta aldirmaktasa bagladim ne olur bana bir cevap yinede suan cok pismanim.

 10. Misafir
  Doktor ve Kocaniz izin verse bile dini acidan caiz deyil ise (ki zaruret halinde cevaz veriyo)...bu durumda hesap verirken yaninizda ne doktor nede kocaniz olacak.

 11. Misafir
  3.çocuga hamileyim ama başka istemiyorum tüylerimi baglatmak istiyorum normal Dogum yapsam sonra başlatabilir miyim

 12. arifselim
  Yönetici
  Tüpleri bağlatmak yani kendisini kısırlaştırmak çok zaruri durumlarda caiz olur. Bir zaruret yokken bunu yaptırmak caiz görülmemiştir. Ayrıca eşinde izni gerekmektedir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

tüpleri bağlatmak günahmı

kordon bağlatmak günahmı

tüplerin bağlanması günahmı

bağlatmak günahmı

kordon bağlatma günahmıdır

tüp bağlatmak günahmı

rahim bağlatmak günahmı