+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Adet dönemin kandile denk geldi neler yapmam gerekir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adet dönemin kandile denk geldi neler yapmam gerekir

  Reklam
  Sual: Adet dönemin kandile denk geldi...neler yapmam konusunda bana yardımcı olurmusunuz?? Anlayabileceğim şekilde madde madde yazabilirseniz sevinirim..
  Mesela allahın 99 ismini çekebilirmiyim... ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Adet dönemin kandile denk geldi neler yapmam gerekir


  Reklam  Cevap: Alimler : " Hayızlı kadının her namaz vakti için abdest alarak namaz yerinde o namazı kılacak kadar oturması, adetini unutmamak için tesbih ve tehlil (Lâ ilâhe illâllâh) ile meşgul olması müstehabdır." demişlerdir. Bir rivayette: "bu kadına evvelce kıldığı namazların en güzelinin sevabı verilir." buyurulmuştur.

  Kadınların namazsızlık halleri eğer Ramazan, kadir gecesi, bayram, kandil...gibi şerefli ve kıymetli, müminlerin günahlarının bağışlanacağı ve derecelerinin yükseleceği mübarek vakit ve zamanlara rastlıyacak olursa, o mümin ve müslüman kadınların kalblerindeki niyetlerine göre "Her kişiye, muhakkakniyetinin hakkı verilir" hadis-i şerfleri gereğince, o hayırlı günleri ve geceleri ibadetle geçirmek niyetinde idiyseler, şüphesiz ki, o mübarek ve güzel günlerin ve gecelerin rahmet ve bereketlerinden nasiplerini hem de eksiksiz olarak alacaklardır. Çünkü kadınların bu namazsızlık halleri, ellerinde olmayan bir özür kabilinden olduğu ve kendi istekleriyle olmadığı için mahrum olmalarını gerektirmez. Niyet, söz ve amelden hayırlıdır; çünkü söz ve amele gösteriş karışabilir, fakat niyete hiçbir şey karışamaz.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


+ Yorum Gönder