+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Adet günümüz kahverengi akıntı geldiği zaman mı başlar? kahverengi akıntı adet kanından mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adet günümüz kahverengi akıntı geldiği zaman mı başlar? kahverengi akıntı adet kanından mıdır?

  Reklam
  Sual: adet kanından önce gelen kahverengi akıntı namaza engelmi. adet günümüz kahverengi akıntı geldiği zaman mı başlar.kahverengi akıntı adet kanından mıdır?

  Adet 3 günden az, 10 günden fazla sürerse bu halde özür oluyor; oysaki kahverengi akıntı adetin 5. 6. günleri gibi 10 gün dolmadan geliyor. Yukarıda tam günler belirlenmediği için kılınabilir diye anladık. Bu halde namaz kılınır mı? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Adet günümüz kahverengi akıntı geldiği zaman mı başlar? kahverengi akıntı adet kanından mıdır


  Reklam  Cevap: istihazenin (özür kanamasının) hükmü

  Böyle bir durumda olan kadın abdestini alır her türlü ibadetini yapar helallisine yaklaşabilir. (İânetut - Talibin, 1171) Böyle bir kadın özürlüler hükmüne göre hareket eder. İmam Şafiî'ye göre, özürlünün her namaz için abdest alması gerekir, onun abdesti, kıldığı namazı bitirince son bulmuş olur.

  İstihaze Kanı:
  Bu, hastalık kanıdır. Rahmin en altında olan bir damardan çıkar. Bu damara azil denir. Bu kan aktığı zaman abdest bozulur, fakat guslü gerektirmez. Namaz ve orucu bırakmayı da gerektirmez. Bu bakımdan istihaze kanı gören bir kadın, kanı yıkamalı ve kanın aktığı yeri bağlayıp her farz namaz için abdest alarak namaz kılmalıdır.
  Hz. Peygamber, istihaze kanı gören Fatıma binti Ebî Hubeys'e şöyle demiştir:
  “Hayız kanı siyah bir kandır. Bu kanı gördüğünde namazdan uzak dur. Diğer kan ise hastalık kanıdır; bu kan geldiği zaman abdest al ve namazını kıl.” (Ebu Dâvud/286 ve başka muhaddisler)
  Fatıma binti Ebî Hubeys, Hz. Peygamber'e gelip 'Ey Allah'ın Rasûlü, ben devamlı istihaze kanı görüyorum, namazı terkedeyim mi?' deyince Hz. Peygamber şöyle dedi:
  “Hayır terk etme, o hayız kanı değil sadece hastalık kanıdır. Hayız gördüğün zaman namazı terket, kesildiği zaman da onun vaktini takdir et, sonra da kanı yıka ve namazını kıl.” Buharî/236; Müslim/333, (Hz. Aişe'den)
  (Dr. Mustafa el-Hin, Dr. Mustafa el-Buğa, Ali eş-Şerbeci, Büyük Şafii Fıkhı)


 3. Misafir
  bende bir soru sorucam üç gündür kahverengi akıntım var bunları adetten mi sayacağım

 4. Misafir
  Selam un aleykum ben bir türlü adetimin bittigini anlamıyorum adet sonunda beyaz akıntı ile beraber sarı akintida geliyor bu durumda namaz kılabilir miyim

  Selam un aleykum adet bittiğinde tamamen beyaz akıntı gelmesi gerekiyor ya benim beyaz akıntı ile beraber sarı akintida geliyor o zaman benim adetim bitmemiş mi sayılıyor şimdi

 5. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Eğer sarı akıntı gelmeye devam ediyorsa o zaman 10. güne kadar beklemen gerekir. 10. günden sonra akıntı olsa bile gusül alır ve ibadetlerine başlarsın.

+ Yorum Gönder
kahverengi leke adetin ilk günü sayılır mı,  lekelenme adetin ilk günü sayılır mı,  kahverengi akinti adet sayılır mı,  kahverengi akıntı,  kahverengi akıntı adet midir,  adet öncesi kahverengi akıntı,  kahverengi leke adet sayılırmı