+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Adetli iken ağda yapmak, kıl almak günahmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adetli iken ağda yapmak, kıl almak günahmıdır?

  Reklam
  Sual: Adetli iken ağda yapmak,kil almak günah midir Adetliyken kıl almak ve ağda yapılması günah mıdır ALLAH razi olsun,,, ? 2. Şems-i Tebriz
  Genç Sufi

  --->: adetli iken ağda yapmak, kil almak gunahmıdır


  Reklam  Cevap: Adetli iken ağda yapmak mekruhtur.Selam ile...

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Adetliyken ağda yapmak, kıl almak günah mıdır?

  Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir. İmam-ı Gazali. İhyâü Ulum ed-Dîn kitabında şöyle diyor: Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir(Mügni' I -Muhtaç, c. I. s. 75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar )

  Niçin cünüpken değil de yıkandıktan sonra yapmalı bunları?

  İnsan mükerremdir ve onun mükerrem olan bütün azalarına itina ve saygı gösterilmelidir. Bu, tırnak da olsa, ait olduğu bedenden kirlilik halindeyken ayrılmamalıdır.

  İşte bu incelikten dolayı insan bedeninden kıl, tüy, tırnak parçaları gibi şeyleri cünüpken kesip atmamalıdır.

  Şayet cünüpken tıraş olur, tırnak keser, bedeninden herhangi bir parça ayrılmış olursa guslüne bir zarar da gelmez, mani filan da olmaz. Sadece (mekruh) işlemiş olur. Bu da böylece biline.

  Muayyen ve lohusa hali devam eden hanımlar için de böyledir. Onlar da bu müddet içinde böyle bir temizlik yapmamalı, bu halden çıktıktan ve guslettikten sonra böyle temizliği yapmayı tercih etmeliler.

  Şayet yaparlarsa elbette bir şey de lazım gelmez. Gusül (arz ettiğimiz gibi) sahih olur. Bir vesveseye kapılmaya da gerek yoktur.

  Kadınlar adet ve lohusa dönemine girmeden önce beden temizliğini yapmaya özen göstermelidir. Ancak özellikle lohusa döneminin uzun olması nedeniyle beden temizliğine tekrar ihityaç olursa bunlar için bir özür olabilir.

  Ahmed Şahin


 4. Hoca
  erimeye devam...
  Adetli iken ağda yapmak, kil almak gunah değildir.

 5. Misafir
  Haram degil mekruh

 6. Misafir
  Adetliyken yüzünü ve kaşını almak günahmıdır

 7. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Adetliyken veya cünüpken kıl almak caizdir dini bir sakıncası yoktur.
  Kıl alınırsa kıllar cünüp kalır düşüncesi/inancının dinde dayanağı yoktur.

+ Yorum Gönder
adetliyken tüy alınır mı,  adetliyken kıl alınır mı,  adetliyken kil alinirmi,  adetliyken kıl almak günah mı,  adetliyken ağda yapmak günahmı,  adetliyken kıl alınırmı,  adetliyken ağda yapmak