+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Kadın adet zamanında saçını kestirebilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadın adet zamanında saçını kestirebilirmi?

  Reklam

 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: kadın adet zamanında saçını kestirebilirmi?


  Reklam  Cevap: KADININ SAÇ KESTİRMESİ

  Kadının saçını kısaltması câiz, traş etmesi ise mazeret yoksa haram görülmüştür. Peygamberimiz kadının saçlarını traş etmesini yasaklamıştır. Hacda ihramdan çıkılırken erkeklerin saçlarını traş etmeleri istenirken, kadınların saçlarını, dörtte birini keserek kısaltlamaları istenmiş, Peygamber Efendimiz; erkeklere traş, kadınlara kısaltma vardır, buyurmuştur. (Ebû Dâvûd, menâsik 7 8; Nesâî, zînet 4; Tirmizî, hac 75) Ancak erkeklerin kadınlara benzemesi yasaklandığı gibi, kadınların da erkeklere benzemesi yasaklandığından, kadın saçlarını, erkek saçına benzeyecek ölçüde kısaltırsa bu da haram olur. Kadın ile erkeğin, saç modelleriyle de birbirinden ayrılmaları gerekir.

  Kadın saçlarını. kocasının emriyle de kesse günahkâr olur. Çünkü; Hak`ka isyanda mahlûka itaat yoktur. (Bu konuda yazılı geniş bilgi için bk. el-Fetâva`l-Bezzâziyye Vl/379; Hindiyye V/358)

  Kadının saçlarını kuaföre kısalttırmasına gelince, bunu erkeklere görünmek için yapıyorsa, kime kısalttırırsa kısalttırsın haramdır. Erkeklere göstermemek üzere, meselâ kocasının arzusuna uyarak yapıyorsa, bir erkeğe kısalttırması yine haramdır. Kuaför kadın olursa, gördüğü kadınları kocasına, ya da başkasına anlatmayan, dürüst ahlâklı ve müslüman bir kadın ise, yukarıda söylediğimiz gibi, erkek saçına benzetmemek üzere, onun kısaltması câizdir. Çünkü kadın avretini "kendi kadınları" dışındaki kadınlara da gösteremez.

 3. incitanem
  Üye
  Adet döneminde kadından ayrıldıkları için abdetssiz olunmasından dolayı uygun değilidr..

 4. Misafir
  peki unutarak bu dönemde saç kestirmişsek noolur?

 5. Hoca
  erimeye devam...
  Adet döneminde kadın saçını kısaltabilir caizdir
  Kestirilememesini söyleme sadece bir tavsiyedir.

+ Yorum Gönder
adet döneminde saç kestirmek günah mı,  adetliyken saç kesilir mi,  adetli kadın saç kestirebilirmi,  adet döneminde saç kesilir mi,  adetliyken saç kestirmek,  adetliyken saç kestirilir mi,  kadınlar adet döneminde saç kestirebilir mi