+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Şafii mezhebine göre adet süresi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şafii mezhebine göre adet süresi

  Reklam
  Sual: benim adet dönemim 15-16 gün sürüp bazen temiz olma dönemim ise 15 günden az sürüyor bu yüzden namaz kilarken teredütte düsüyorum.bir dekaza oruclarimi nasil tutabilirim bu zaman icinde ALLAH rizasi icin bilgilendiriniz ? 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: safii mezhebine göre adet süresi


  Reklam  Cevap: Soru
  Ramazan ayında 15 günden az temiz kalan kadının bu günlerinde tuttuğu oruçların kabul olmadığı kaza yapılması gerekiyor deniyor bu doğru mudur. şayet hüküm doğruysa bu dönemde kıldığı namazları da mı kaza yapması gerekir. sorumu şafii mezhebine göre yanıtlarsanız sevinirim.

  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Adet olan kadın oruçlarını tutamaz, namazlarını kılamaz. Oruçlarını sonradan gününe gün kaza eder ama namazlarını kaza etmez.

  İki adet arasındaki temizliğin en az süresi 15 gündür. Bu nedenle iki adet arasındaki temizlik müddeti 15 günden az olamaz. Bu 15 gün içinde kan gelse bile özür sayılır ve hem oruçlarını tutması hem de namazlarını kılması gerekir.

  Hayız, muayyen vakitlerde kadının rahminden gelen tabiî bir kandır. Kadınlar en az dokuz yaşında bâliğa olup hayız olmaya ya'ni âdet görmeye başlarlar. Hayızdan kesilme yaşı da çoğunlukla 62 dir.
  Hayzın en az müddeti hiç kesilmemek üzere bir gün bir gecedir. En fazla müddeti arada kesilse dahi geceleri ile beraber on beş gündüz.

  Bir kadın on beş güne kadar aralıklı olarak kan görür de, görme müddetinin saatları toplamı 24 saatı bulursa o on beş gün hayız sayılır. Toplamı 24 saatten az olursa hayız değil fâsid bir kandır.

  Hayızdan sonraki temizlik müddeti en az on beş gündüz (1)

  Temizlik müddeti için üst sınır yoktur. Ne kadar fazla olursa olabilir. Fakat çoğunlukla görülen temizlik müddeti aydan 6 ile 7 gün çıktıktan sonra geriye kalan kısımdır.

  Kan on beş günden fazla devâm eder veya en az temizlik müddeti bitmeden evvel başlarsa bu kan istihâza yani özür kanıdır. Devam eden bir abdestsizlik demektir. Böyle bir kadın abdest alır, her türlü ibadetini yapar ve helallısına yaklaşabilir. (2) Namâz kılmak istediğinde tenâsül yerini yıkar, üzerine bir bez sarar, vakit girdikten sonra abdestini alır ve geciktirmeden namâzını kılar. Bu suretle her namâz için fazla kirlenmiş veya yerinden kaymış bezi değiştirir ve yine abdest alır (3).

  NİFAS: Çocuk doğurduktan sonra (isterse en küçük bir et parçası olsa dahi), boşalan rahimden akan kandır. Bu kanın en az müddeti bir an, en çok müddeti 60 gündür. Ekseriya görülen müddet kırk gündür.
  Gebeliğin en az müddeti altı ay, ekseriya olan müddeti 9 aydır. En çok gebelik müddeti de 4 senedir.

  Hayız ve nifas olan kadın, nâfile olsa dahi namâz kılamaz ve sonra da kaza etmez, oruç tutamaz fakat orucu sonra kaza eder. Kur'ânı Kerîmi okuyamadığı gibi, bir Âyetini dahi Kur'ân kasdı ile okuyamaz, elliyemez, taşıyamaz. Tavâfın hiç bir nevini yapamaz. Mescitte oturamaz, içinden geçemez, cinsi münâsebette bulunamaz, talak verilemez, göbekten diz kapağına kadar kendisine dokunulamaz.
  Böyle bir kadın kan kesildikten sonra yıkanmadan evvel ona bunların hiç birisi yine helâl olmaz, yalnız kan kesildikten sonra yıkanmasa bile oruç tutabilir ve talak verilebilir.

  (1) Bu müddet iki hayız kanı arasında bulunduğuna göredir. Nifâs ve hayız kanları arasında temizliğin en az müddetine had yoktur.
  (2) İânetü't-Tâlibin, 1/7l.
  (3) Muğni'l-Muhtac (Şerh'ü Minhac) 1/121.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder
şafi mezhebine göre adet süresi,  şafiilere göre adet süresi,  şafi mezhebine adet süresi