+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve İslamda Temizlik (Taharet) Kategorisinden Gusülden önce mi sonra mı banyo yapmalı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Eyüp_
  Üye
  Reklam

  Gusülden önce mi sonra mı banyo yapmalı ?

  Reklam

  Gusülden önce mi sonra mı banyo yapmalı ? Mumsema Vücut kiri gusle mani mi ? Yaygın uygulama önce banyo ardından gusül. Ama bu durumda vücut ıslak olacak. Neresi ıslandı neresi kuru kaldı nasıl anlıyorsunuz vesvese olmaz mı ? Ben tam tersini yapıyorum da, önce gusül sonra banyo. Ancak çoğunluğa uyasım var karar veremedim.

 2. SoruSoran
  Emekli

  Cevap: Gusülden önce mi sonra mı banyo yapmalı ?


  Reklam


  Kardeş gusülle banyoyu birbirinden neden ayırdınız ki?. Guslün farzları yapmak istiyorsanız da sünnetleriyle yıkanmaya başladıktan sonra bütün vücudu yıkayacaksınız bu kadar. Banyo bütün vücudu yıkamak değil mi zaten?

 3. Eyüp_
  Üye
  Benim Maliki mezhebinde şart olan muvalatı ve delki de yapmam gerekiyor. Peşpeşe yıkama ve uzuvları yıkarken ovma. Sabun ve lif kullanmak organların bir kısmı yıkanırken diğer bir kısmının kuru kalmasına neden olmadığı takdirde muvalata engel değildir deniyor. Bu konuda netleşemediğim için ve israf korkusundan ayırdım. Ancak ayırınca da vesveseler baş gösterdi. Evvela gusletsek vücut kiri, sonra gusletsek kuru yer kalır mı gibi.. Benim standart hep yaptığım : önce sünnete uygun gusülü almak, tüm vücudu salt su ile elimin erişebildiği kadar ovarak ıslatmak. Ardından lif, sabun normal banyo. Ama şimdi ne yapacağımı bilemiyorum davranışlarımı kontrol edebiliyorum (defalarca tekrar tekrar boy abdesti almıyorum) ancak zihnimi sürekli meşgul ediyor.

 4. sessizlik2500
  Emekli
  ben de çok merak ediyorum gusül kiri mani mi.ben de önce gusül sonra banyo yapayım diyorum bu sefer vücudum kirli olduğu için vesveseler başlıyor kir altına su geçirmezmi diye. vücut kirinin gusle engel olmadığı söylendi bana ama tatmin olamıyorum


  beden kirleri gusle mani değil dediniz tabaka oluştursada mı değildir?


  Soran : Anonim Kullanıcı

  Tarih : 7/11/2014

  kirler tabaka oluştursa gusle mani olmaz mı. bir hoca mani olacağı yönünde birşey söyledi. kirleri arındırmak gerekir dedi. doğrusu nedir?


  Cevaplar  insanın teninde terden dolayı oluşan kir ise, bu, vücuttan sayılır. abdeste gusle mani değildir. vücudun haricinden bulaşmış, boya, sakız, yağ gibi şeyler varsa bunlar manidir.. selametle  Cevaplayan : hikmet.net

  Tarih : 7/15/2014  beden kirleri gusüle mani mi?


  Soran : Anonim Kullanıcı

  Tarih : 6/13/2014

  beden kirleri gusüle mani mi?


  Cevaplar  hayır değil.  Cevaplayan : hikmet.net

  Tarih : 7/10/2014

  hikmet.net'e sorduğum 2 soru ve cevabı bu şekilde.ayrıca

  Yıkanmayı emreden âyette, aırılık ifade eden kalıp kullanıldığından, yani "tertemiz yıkanın" dendiğinden, bedenin zorlanmadan yıkanabilen heryerini; kulak, göbek, bıyık, kaş, sakal arası, keçeleşmiş de olsa baştaki saçlar, yuzük altı, kürdan gibi bir alet sokmadan su girebilecekse küpe delikleri, hamur, oje gibi cirmi olan maddelerin koparılmak suretiyle altı, burnun içi, hattâ burundaki kurumus kirin altı, ağız, kadının fercinin dış kısmı, en az bir defa yıkanmalıdır. Kadının, fercinin iç kısmının yıkanması farz değildir, dolayısı ile yıkanırken parmağını fercine sokmaz.

  Gözünün içini, tıkanmış küpe deliğini, kadının saçları örgülü ise örüğünün içini, sünnetsiz erkeğin kılıfının içini yıkaması farz değildir. Örgülü saçların diplerini ıslatmak yeter. Ancak saçları örgülü olmayan kadın ve saçları örgülü olan erkek saçları da ıslatmak zorundadır. Kınanın bıraktığı renk gibi cirmi olmayan boyalar, kir, pas, sıvı yağ, toz, tırnak kiri, bit ve pire pisliği, mesleği boyacılık olanın ellerindeki boya yıkanmaya engel olmaz.

  http://www.sorularlaislamiyet.com/ar...usul.htmlGusül abdestinde kulak temizliği, görünen yerlerdir. Bu bakımdan iç ve dış kısımda görünen terleri yıkamak yeterlidir.

  Gusül abdestinin geçerli olması için kulak kıvrımları dahil hiç bir yerin kuru kalmaması gerekir. Islak el ile kulak kıvrımları meshedildiği zaman kuruluk kalmıyorsa geçerli olur.

  Vüdutta oluşan yağ ve normal vücut kirleri gusle mani değildir. Kulak içi ve saç diplerinin yağlanması durumunda buraları sabunla yıkamak şart değildir.

  Deriye yapışan maddeler ve vücut kirleri gusle mani olur mu?

  Abdest konusunda olduğu gibi, gusülde de suyun deriye geçmesine engel olan maddeler önceden giderilmelidir. Aksi halde yapılan guslü yerine gelmemiş olur.

  Örneğin tırnak üzerinde kuruyup kalan hamur, sürülen oje ve benzeri maddeler, suyun alta geçmesine engel teşkil eder. Gusülden önce bunların giderilmesi gerekir. Yağlı boya niteliğinde olmayan normal kir, suyun geçmesini engellemez. Sabunsuz su ile yıkanan bir organda hâlâ kirin izine rastlanıyorsa, bu guslün yerine gelmesine engel sayılmamıştır. Çünkü su deriye nüfuz etmiştir. Ancak sünnete uygun olanı, bu tür kirleri iyice yıkadıktan sonra gusletmektir. Bu konuda şehirli ile köylü aynıdır.

  Tırnak aralarına giren çamur, toprak da böyledir. Derici ve boyacının tırnaklarına ve tırnak altlarına bulaşan boya ve benzeri şeyler, suyun geçmesini engellerse de, ilim adamlarının çoğu bunda zorluk bulunduğunu dikkate alarak cevaz vermişlerdir. O halde bu konuda da zaruri (kaçınılması çok zor) halleri genel hükmün dışında tutmak gerekir. Çünkü şer'î kaidelerde bu kapıyı açık tutmuştur.

  Ama deriye yapışan balık pulu, çiğnenmiş ekmek parçası kuruyup suyun geçmesini engelliyorsa, o takdirde bunları gidermek lâzımdır. Çünkü bunlardan kaçınmak mümkündür, zarurî bir durum mevcut değildir.

  Bunun dışında pire ve sinek pisliğinden genellikle kurtulmak mümkün olmadığı için, deri üzerinde yapışıp kalmaları gusle engel sayılmamıştır. Bununla beraber iyice yıkanıp temizlenmesi Sünnet gereğidir. El-Muhit ve Fetevâ-yı Hindiyye'de bu konuya yer verilmiştir.

  Çiçek ve egzama gibi bir hastalıktan dolayı deri üzerinde meydana gelen kabuklar kabarık bir vaziyette olup kenarları deriye bitişikse gusle mâni' sayılmaz. Yıkandıktan sonra bu kabuklar kalkar ya da dökülürse guslü yeniden yapmayı gerektirmez.

  Abdestte olduğu gibi gusülde de suyu gözlerin içine ulaştırmaya lüzum yoktur. Serahsî'nin Muhitinde ve" Fetevâ-yı Hindiyye'de buna cevaz verilmiştir.

  Gusül abdesti alırken, örgülü olan saçların iç kısımlarının, kulaktaki küpe deliğinin ve yüzüklerin altının yıkanması gerekir mi?

  Kadın guslederken kullandığı su saçlarının altına nüfuz ediyorsa, örgülerini çözmeye ve suyu ona tam nüfuz ettirmeye gerek yoktur. Hattâ örgülü bulunan saçlarının uçlarını olduğu gibi yıkanmadık bırakmasına cevaz verilmiştir. Ne var ki guslederken saçları iyice yıkamak guslün adabına daha uygundur. Sahih olan görüş budur. Hidâye, Muhit, Bahrirâik ve Fetevâ-yı Hindiyye'de de bu husus açıklanmıştır.

  Ama kadının saçları çözük vaziyette ise suyun arasına girdirilmesi vâcibdir. Erkeklerin de suyu saç ve sakal arasına girdirmesi vâcibdir. Kadınlara özenip saçlarını örgüleyen erkekler, guslederken bu örgüyü çözüp suyu saçlarının arasına girdirmesi vâcibdir. Çünkü örgü kadınlara mahsus bir süstür.

  Kulaktaki küpeleri, parmaktaki yüzüğü guslederken oynatmak ve böylece suyun alta nüfuz etmesini sağlamak vâcibdir. Delik bulunan kulakta küpe takılı olmadığı takdirde, suyun deliğin ön kısmına girmesini sağlayacak biçimde kulağı yıkamak gerekir. Bu hususta fazla bir külfete gerek yoktur. Bahrirâik, Bedayi' ve Fetevâ-yı Hindiyye'de de aynı husus açıklanmıştır.

  Gusül abdesti alırken göbek çukurunu yıkamak gerekir mi?

  Guslederken göbek çukuruna suyun girmesini sağlamak, bunun için parmağı kullanmak vâcibdir. Tabii bu konuda da fazla bir külfete katlanmaya gerek yoktur. Serahsî'nin Muhit'inde ve Fetevâ-yı Hindiyye'de buna açıklık getirilmiştir.

  Sünnet edilmedik kalan derinin altına su girmeyecek olursa, Serahsî'nin El-Muhit'inde guslün sıhhatini bozmayacağı belirtilmiş; Tatarhaniyye'de bu görüşün muhtar olduğu kaydedilmiştir. Ancak ne var ki guslederken bu derinin altına su geçirmek müstehabdır. Fethulkadîr'de de aynı mesele anlatılmış ve böyle yapmanın müstehab olduğu açıklanmıştır.

  (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: I / 50-52.)

  İlave bilgi için tıklayınız:

  Abdestli iken yellenme oluyor gibi vesvese geliyor ne yapmalıyım?

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazar
  Sorularla İslamiyet
  http://www.sorularlaislamiyet.com/ar...ipratiyor.html

 5. rapper256
  Üye
  Vücut kiri gusle mani mi ? Yaygın uygulama önce banyo ardından gusül. Ama bu durumda vücut ıslak olacak. Neresi ıslandı neresi kuru kaldı nasıl anlıyorsunuz vesvese olmaz mı ? Ben tam tersini yapıyorum da, önce gusül sonra banyo. Ancak çoğunluğa uyasım var karar veremedim.
  Neresinin ıslak neresinin kuru kaldığını anlayamıyorsan önce gusül abdesti almanın ne faydası olacak? Gusül abdesti alınca mı neresinin ıslak neresinin kuru kaldığını anlıyorsun?

 6. rapper256
  Üye
  Benim Maliki mezhebinde şart olan muvalatı ve delki de yapmam gerekiyor. Peşpeşe yıkama ve uzuvları yıkarken ovma. Sabun ve lif kullanmak organların bir kısmı yıkanırken diğer bir kısmının kuru kalmasına neden olmadığı takdirde muvalata engel değildir deniyor. Bu konuda netleşemediğim için ve israf korkusundan ayırdım. Ancak ayırınca da vesveseler baş gösterdi. Evvela gusletsek vücut kiri, sonra gusletsek kuru yer kalır mı gibi Benim standart hep yaptığım : önce sünnete uygun gusülü almak, tüm vücudu salt su ile elimin erişebildiği kadar ovarak ıslatmak. Ardından lif, sabun normal banyo. Ama şimdi ne yapacağımı bilemiyorum davranışlarımı kontrol edebiliyorum (defalarca tekrar tekrar boy abdesti almıyorum) ancak zihnimi sürekli meşgul ediyor.
  Neden önce gusül abdesti alıp sonradan banyo yapıyorsun kardeşim? Gusül abdestini almadan önce banyonu yap ki vücudunda kuru yer kalmasın, daha sonra da gusül abdestini alırsın, olur biter. Merak etme muvalat dediğin, vücudu diğer bir organ kuru kalmayacağı kadar seri bir şekilde yıkama ve uzuvları ovma banyo yaparken olacak bir şey. Bak olay şu, önce banyoya girer çişini yaparsın. Çünkü cinsel organının kanallarında kalan meniyi temizlemen lazım veya Cübbeli'nin dediğine göre yaşın kadar adım atman lazım. Daha sonra cinsel organını iyice köpükler ve suyla yıkarsın. Bu işlem bittikten sonra çeşmeyi açar, eline sabunu ve sabunluğu ya da duş jeli kullanıyorsan süngere duş jelini döker(ben duş jeli kullanıyorum, daha pratik) daha sonra üzerine su döküp sabunluğu ya da süngeri köpürtürsün ve çeşmeyi kapatırsın. Eğer sabun kullanıyorsan bir yerden sonra sabunun köpüğü kurur ve çok yoğunlaşır ve yeterli gelmeyebilir, o zaman çeşmeyi tekrar açar, tekrar köpürtür, vücudunun kalan kısımlarını köpüklemeye devam edersin. Sünger kullanıyorsan çeşmeyi bir daha açmana gerek yok, o zaten sürekli köpürür. Daha sonra vücudunu durularsın ve kafanı ıslatıp kafana şampuanı döküp kafanı durularsın. Vücudunun tamamını baştan aşağı yıkadığın için vücudunda kuru yer kalmaz böylece. Ama bana kalırsa cinsel organını yıkadıktan sonra kafanı yıka. Çünkü vücudun temizlendikten sonra kafandaki kir şampuanla birlikte vücudundan akacak. Ha, gerçi akacak olan kiri şampuan temizler fakat sen yine de önlem olarak öyle yap. Daha sonra gusül abdestini alırsın. Böylece hem muvalatı yani uzuvları peşpeşe ara vermeden yıkama farzını, hem de delki yani vücudunu ovalamayı yapmış olacaksın, hem de yıkanırken çeşmeyi kapattığın için sudan israf etmemiş olacaksın. Vücudunu zaten süngerle veya sabunlukla köpükleyeceğinden dolayı vücudun ovalanacak ve vücudunun tamamı köpüklenmeden yıkanmaya başlamayacaksın. Vücudunun köpüklenme işlemi bittikten sonra yıkanıp, ondan sonra gusül abdesti alacaksın ve vücudunda kuru bir yer kalmayacak. Böylece için de rahat olacak. Kusura bakma uykusuzluktan dolayı biraz uzun yazmış olabilirim.

 7. Misafir
  Gusül abdestindeki özellikle dikkat edilecek şey suyun girebildigi bütün yerlere temas etmesidir. Burdaki amac zaten arınmak temizlenmek. Tabiki sabunlanabilir ve banyo yapabiliriz. Daha fazla sevabı olsun istiyorsak sünnetleri terketmeyiz. Haricin agiz ,burun, cem-i bedeni yikamak farzdir.

 8. Misafir
  Banyo yapıp liflenip durulandiktan sonra. Gusül abdestine niyet edip 3 kere ağza ve 3 kere burna su verip 3 kere başa ve omuzlara su dökerek gusül abdesti almış olur muyuz?

  Banyo yaptıktan sonra vücudumuz ıslakken ağza ve burna 3 er defa su verip ve başa ve omuzlara su dökünce gusül abdesti kabul olur mu?

 9. Sabır
  Devamlı Üye
  Gusül budur zaten. Ağza burna su verip bütün vücudu yıkamaktır.

 10. Misafir
  Arkadaşlar banyo yapmasak önce kirli yer varsa onları yıkasak sonra gusulu alsak gusul sayılmazmı?

 11. Sabır
  Devamlı Üye
  Olur tabiki öncelikle temizlenirsin en son gusül alırsın. Sakıncası yok. Zaten vucüt temiz değilse öyle yapmak gerekir.

+ Yorum Gönder
gusül abdesti banyodan önce mi sonra mı alınır,  gusül abdesti yıkandıktan sonra mı alınır,  banyo yaptıktan sonra gusül abdesti alınır mı,  gusülden önce banyo yapılırmı,  gusul banyodan oncemi sonrami alinir,  gusül abdesti duştan önce mi alınır sonra mı,  gusül abdesti duştan önce mi alınır