+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve İslamda Temizlik (Taharet) Kategorisinden Gusülden önce mi sonra mı banyo yapmalı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Eyüp_
  Üye
  Reklam

  Gusülden önce mi sonra mı banyo yapmalı ?

  Reklam

  Gusülden önce mi sonra mı banyo yapmalı ? Mumsema Vücut kiri gusle mani mi ? Yaygın uygulama önce banyo ardından gusül. Ama bu durumda vücut ıslak olacak. Neresi ıslandı neresi kuru kaldı nasıl anlıyorsunuz vesvese olmaz mı ? Ben tam tersini yapıyorum da, önce gusül sonra banyo. Ancak çoğunluğa uyasım var karar veremedim.

 2. SoruSoran
  Emekli

  Cevap: Gusülden önce mi sonra mı banyo yapmalı ?


  Reklam


  Kardeş gusülle banyoyu birbirinden neden ayırdınız ki?. Guslün farzları yapmak istiyorsanız da sünnetleriyle yıkanmaya başladıktan sonra bütün vücudu yıkayacaksınız bu kadar. Banyo bütün vücudu yıkamak değil mi zaten?

 3. Eyüp_
  Üye
  Benim Maliki mezhebinde şart olan muvalatı ve delki de yapmam gerekiyor. Peşpeşe yıkama ve uzuvları yıkarken ovma. Sabun ve lif kullanmak organların bir kısmı yıkanırken diğer bir kısmının kuru kalmasına neden olmadığı takdirde muvalata engel değildir deniyor. Bu konuda netleşemediğim için ve israf korkusundan ayırdım. Ancak ayırınca da vesveseler baş gösterdi. Evvela gusletsek vücut kiri, sonra gusletsek kuru yer kalır mı gibi.. Benim standart hep yaptığım : önce sünnete uygun gusülü almak, tüm vücudu salt su ile elimin erişebildiği kadar ovarak ıslatmak. Ardından lif, sabun normal banyo. Ama şimdi ne yapacağımı bilemiyorum davranışlarımı kontrol edebiliyorum (defalarca tekrar tekrar boy abdesti almıyorum) ancak zihnimi sürekli meşgul ediyor.

 4. rapper256
  Üye
  Vücut kiri gusle mani mi ? Yaygın uygulama önce banyo ardından gusül. Ama bu durumda vücut ıslak olacak. Neresi ıslandı neresi kuru kaldı nasıl anlıyorsunuz vesvese olmaz mı ? Ben tam tersini yapıyorum da, önce gusül sonra banyo. Ancak çoğunluğa uyasım var karar veremedim.
  Neresinin ıslak neresinin kuru kaldığını anlayamıyorsan önce gusül abdesti almanın ne faydası olacak? Gusül abdesti alınca mı neresinin ıslak neresinin kuru kaldığını anlıyorsun?

 5. rapper256
  Üye
  Benim Maliki mezhebinde şart olan muvalatı ve delki de yapmam gerekiyor. Peşpeşe yıkama ve uzuvları yıkarken ovma. Sabun ve lif kullanmak organların bir kısmı yıkanırken diğer bir kısmının kuru kalmasına neden olmadığı takdirde muvalata engel değildir deniyor. Bu konuda netleşemediğim için ve israf korkusundan ayırdım. Ancak ayırınca da vesveseler baş gösterdi. Evvela gusletsek vücut kiri, sonra gusletsek kuru yer kalır mı gibi Benim standart hep yaptığım : önce sünnete uygun gusülü almak, tüm vücudu salt su ile elimin erişebildiği kadar ovarak ıslatmak. Ardından lif, sabun normal banyo. Ama şimdi ne yapacağımı bilemiyorum davranışlarımı kontrol edebiliyorum (defalarca tekrar tekrar boy abdesti almıyorum) ancak zihnimi sürekli meşgul ediyor.
  Neden önce gusül abdesti alıp sonradan banyo yapıyorsun kardeşim? Gusül abdestini almadan önce banyonu yap ki vücudunda kuru yer kalmasın, daha sonra da gusül abdestini alırsın, olur biter. Merak etme muvalat dediğin, vücudu diğer bir organ kuru kalmayacağı kadar seri bir şekilde yıkama ve uzuvları ovma banyo yaparken olacak bir şey. Bak olay şu, önce banyoya girer çişini yaparsın. Çünkü cinsel organının kanallarında kalan meniyi temizlemen lazım veya Cübbeli'nin dediğine göre yaşın kadar adım atman lazım. Daha sonra cinsel organını iyice köpükler ve suyla yıkarsın. Bu işlem bittikten sonra çeşmeyi açar, eline sabunu ve sabunluğu ya da duş jeli kullanıyorsan süngere duş jelini döker(ben duş jeli kullanıyorum, daha pratik) daha sonra üzerine su döküp sabunluğu ya da süngeri köpürtürsün ve çeşmeyi kapatırsın. Eğer sabun kullanıyorsan bir yerden sonra sabunun köpüğü kurur ve çok yoğunlaşır ve yeterli gelmeyebilir, o zaman çeşmeyi tekrar açar, tekrar köpürtür, vücudunun kalan kısımlarını köpüklemeye devam edersin. Sünger kullanıyorsan çeşmeyi bir daha açmana gerek yok, o zaten sürekli köpürür. Daha sonra vücudunu durularsın ve kafanı ıslatıp kafana şampuanı döküp kafanı durularsın. Vücudunun tamamını baştan aşağı yıkadığın için vücudunda kuru yer kalmaz böylece. Ama bana kalırsa cinsel organını yıkadıktan sonra kafanı yıka. Çünkü vücudun temizlendikten sonra kafandaki kir şampuanla birlikte vücudundan akacak. Ha, gerçi akacak olan kiri şampuan temizler fakat sen yine de önlem olarak öyle yap. Daha sonra gusül abdestini alırsın. Böylece hem muvalatı yani uzuvları peşpeşe ara vermeden yıkama farzını, hem de delki yani vücudunu ovalamayı yapmış olacaksın, hem de yıkanırken çeşmeyi kapattığın için sudan israf etmemiş olacaksın. Vücudunu zaten süngerle veya sabunlukla köpükleyeceğinden dolayı vücudun ovalanacak ve vücudunun tamamı köpüklenmeden yıkanmaya başlamayacaksın. Vücudunun köpüklenme işlemi bittikten sonra yıkanıp, ondan sonra gusül abdesti alacaksın ve vücudunda kuru bir yer kalmayacak. Böylece için de rahat olacak. Kusura bakma uykusuzluktan dolayı biraz uzun yazmış olabilirim.

 6. Misafir
  Gusül abdestindeki özellikle dikkat edilecek şey suyun girebildigi bütün yerlere temas etmesidir. Burdaki amac zaten arınmak temizlenmek. Tabiki sabunlanabilir ve banyo yapabiliriz. Daha fazla sevabı olsun istiyorsak sünnetleri terketmeyiz. Haricin agiz ,burun, cem-i bedeni yikamak farzdir.

 7. Misafir
  Banyo yapıp liflenip durulandiktan sonra. Gusül abdestine niyet edip 3 kere ağza ve 3 kere burna su verip 3 kere başa ve omuzlara su dökerek gusül abdesti almış olur muyuz?

  Banyo yaptıktan sonra vücudumuz ıslakken ağza ve burna 3 er defa su verip ve başa ve omuzlara su dökünce gusül abdesti kabul olur mu?

 8. Sabır
  Devamlı Üye
  Gusül budur zaten. Ağza burna su verip bütün vücudu yıkamaktır.

 9. Misafir
  Arkadaşlar banyo yapmasak önce kirli yer varsa onları yıkasak sonra gusulu alsak gusul sayılmazmı?

 10. Sabır
  Devamlı Üye
  Olur tabiki öncelikle temizlenirsin en son gusül alırsın. Sakıncası yok. Zaten vucüt temiz değilse öyle yapmak gerekir.

 11. Misafir
  Hocam vucudumuzu yıkamadan direk banyoya girip gusul abdesti alip sonra yikansak makbul olurmu

 12. afsarbeyi
  Üye

  Reklam


  Vücudunda necis bir şey yoksa suyu engelleyecek bir şey yoksa. Önce gusül alabilirsin sakıncası yok.

+ Yorum Gönder
gusül abdesti banyodan önce mi sonra mı alınır,  gusül abdesti yıkandıktan sonra mı alınır,  banyo yaptıktan sonra gusül abdesti alınır mı,  gusülden önce banyo yapılırmı,  gusul banyodan oncemi sonrami alinir,  gusül abdesti duştan önce mi alınır sonra mı,  gusül abdesti almadan önce banyo yapılırmı