+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve İslamda Temizlik (Taharet) Kategorisinden Abdestin tanımı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ramadan
  Devamlı Üye
  Reklam

  Abdestin tanımı nedir?

  Reklam

  Abdestin tanımı nedir? Mumsema Abdest nedir ? : Yüzü ve dirsekleriyle beraber kollari yikamak, basin dörtte birini mestetmek ve topuklariyla beraber ayaklari yikamak suretiyle yapilan bir temizliktir. Abdest ibadeten önce alinir ve ondan sonra Allahu Teala´nin huzuruna durulur.

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Abdestin tanımı nedir?


  Reklam


  Abdest temizliktir.Fakat abdestin farzları vardır.Bu farzlar yerine mutlaka getirilmelidir.Sünnete uygun olarak alınan bir abdestin daha faziletli olması dolayısı ile bu şekilde almak daha uygun olur.

 3. Misafir
  Abdest, namaz kılmak için abdest almak farzdır. Yani abdest almak, namazın farzlarındandır. Abdest alınmadan kılınan namaz geçersizdir.

  Abdest demek belirli uzuvları organları yıkamak ve meshetmek demektir.

  Cebrail (aleyhisselam) Hz. Peygamber'e namaz kılmasını gösterip öğretmek için geldiğinde, önce abdest almasını göstermiştir. Yani abdest namazla beraber farz kılınmıştır.

  Abdest kelimesinin anlamı farsçadan gelmekte olup; Ab: su, Dest: el kelimelerinden oluşarak el suyu anlamına gelmektedir. Abdest'in arapçadaki anlamı ise Vudu'dur. Manası ise temizlik, güzellik, parlaklık demektir.

  Kur’ân-ı Kerimi tutmak, Kabe'yi tavaf etmek, tilavet secdesi yapmak, cenaze namazı kılmak için de abdest almak gerekir.

  Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki: "Abdestli olarak ölen, ölüm acısı çekmez. Çünkü abdest, imanlı olmanın alametidir. Namazın anahtarı, bedenin günahlardan temizleyicisidir.

  Abdest alırken yapılan dört temel esasa abdestin farzları denir. Bu farzlar:

  1- Yüzü bir kere yıkamak (yüz, iki kulak memesi ve saç kesimi ile çene arasıdır),
  2- İki kolu dirsekler ile birlikte bir kere yıkamak,
  3- Başın dörtte bir kısmını meshetmek, yani yaş eli başa sürmek,
  4- Ayakları yandaki topuk kemikleri ile birlikte bir kere yıkamak.

  "Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, topuklarıyla beraber ayaklarınızı yıkayın..." (Maide, 6)

+ Yorum Gönder
abdestin tanımı,  abdestin tanimi