+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve İslamda Temizlik (Taharet) Kategorisinden Tuvalette abdest almak günah mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Tuvalette abdest almak günah mıdır?

  Reklam

  Tuvalette abdest almak günah mıdır? Mumsema Tuvalette abdest almak günah mıdır?
  tuvalette abdest alınır mı
  tuvalette abdest alınabilir mi

  Abdest alınan yerin temiz olması esas olup, necaset mahalli olan pis yerlerde abdest alınması tenzihen mekruhtur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, I, 133). Ancak günümüzde temizlik amacıyla tanzim edilen mekânlarda genellikle banyo, lavabo ve klozetler birlikte yer almaktadır. Bu durumdaki banyolarda, necaset bulunmadığı için abdest almak veya banyo yapmakta sakınca yoktur. Banyo, lavabo ve klozetlerin farklı mekânlarda yer aldığı evlerde, abdest almaya müsait bir yer varken, tuvalette abdest alınmaması daha uygun olur. Sadece tuvalet amacıyla kullanılan mekânlarda abdest veya gusül abdesti almak zorunlu olduğu durumlarda, üzerine necaset sıçratmamaya özen gösterilmeli ve bunun için gerekli tedbirler alınmalıdır

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Tuvalette abdest almak günah mıdır?


  Reklam


  Evimizin müsait yerleri var ise orada almak gerekir.Fakat günümüzde lavabo ve tuvalet iç içe olmaktadır.Bazı alimler tuvaletin kapısını kapatıp sadece lavabo olan yerde alınması gerektiğini söylemektedir.Yani tuvalet görünmeden almak gerektiğini söylemektedirler.Fakat insan mecbur kalır ise alması normaldir.

 3. Misafir
  Banyo lavabo bir olunca günahmı

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Banyo lavabo aynı yerde olmasında dini bir sakınca yoktur

 5. Misafir
  Klozetin kapağını kapatıp alıyorum ben allah kabul etsin. Bu durumdan müzdaripim ama günümüzde evler dediğiniz gibi banyo tuvalat lavabo iç içe. Teşekkürler allah razı olsun.

+ Yorum Gönder
tuvalette abdest alınır mı,  tuvalette abdest almak,  TUVALETTE ABDEST ALINIRMI ,  tuvalette abdest alınır mı diyanet,  rüyada tuvalette abdest almak,  tuvalette abdest alinir mi,  tuvalette abdest almak günah mı