+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Manzaralar Resimler ve İmza ve Avatarlar Kategorisinden Mum gif resimleri ve mum avatarlar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Reklam

  Mum gif resimleri ve mum avatarlar

  Reklam

  Mum gif resimleri ve mum avatarlar Mumsema
  mum gif resimleri


  Mum Gifleri
  Mum Gifleri


  altın sarısı mum gifi


  KARANLIK AYDINLIKTAN, YALAN GERÇEKTEN KAÇAR,
  MUM YALNIZ OLSADA ETRAFINA DAİMA IŞIK SAÇAR


  mum


  mum södüren gif
  Mum ve Meşale Gifleri


  herçeşit mum gifleri

  şamdan mum gifi ve çiçek


 2. 2
  rana
  Aciz Kul

  --->: mum gif resimleri ve mum avatarlar


  Reklam

 3. 3
  @hmet
  Üye


 4. 4
  find
  Devamlı Üye
  mum gifleri.


  mum gifi çocuk ve kadın  şamdanlık ve mum
  titrek mum
  hızlı yanıp sönen mum

 5. 5
  ihramlı
  Kıdemli Üye


 6. 6
  asooo
  Kıdemli Üye
  mumlar cok güzeller ,fakat benim aklima takilan hristiyanlar dini bayramlarinda ve normal günlerde mumu cok kullaniyorlar evde mum yakmayi bende cok seviyorum ama hristiyanlarin daha cok kullanmasi beni endiselendiriyor acaba bilginiz varmi bu konuda?


 7. 7
  Hoca
  erimeye devam...
  Alıntı asooo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  mumlar cok güzeller ,fakat benim aklima takilan hristiyanlar dini bayramlarinda ve normal günlerde mumu cok kullaniyorlar evde mum yakmayi bende cok seviyorum ama hristiyanlarin daha cok kullanmasi beni endiselendiriyor acaba bilginiz varmi bu konuda?
  Mum Yakmak: Türbe, mezar, tekke vb. yerlere mum yakma adeti, eski cahiliyet çağından kalma adetlerden biridir. Arkeologların çoğu bu adetin en ilkel ateş kültü ile ilgili olduğuna kanidirler. Yani "Ateşe tapınmaktan" kalma bir adet olduğu söylenilmektedir. Eski çağlarda yalnız "aziz" sayılanların değil, başka ölülerin de mezarlarında yahut öldükleri yerde mum veya ateş yakmak bir nevi kurban sayılırdı.
  "Türbelerde kandil (mum) yakmak adeti Fenikelilerden intikal etmiş bir ananedir. Fenikeliler SUR şehrinin hamisi ve ilahı olan MELKÂRES'in heykeli önünde devamlı kandil yakarlardı"'2'.
  Hıristiyanlıktan önceki Helenler ve Romalılar'ın da mezarlarında ve mezar taşları üzerinde meşaleler yaktıkları bilinmektedir. Bunlar Hıristiyan olduktan sonra da bu adetlerini bırakmamışlardır. Bu Paganizm kalıntısı adet, daha sonraları hıristiyan din adamları tarafından kitaba uydurulup, mum yakma şeklinde dini âyinlere sokulmuştur. Hıristiyan din adamlarının izahlarına göre güya bu âdet, ilk hıristiyanların karanlık mağara ve Katakomplarda gizlice ibadet ettikleri zaman yaktıkları mum ve meşalelerin hatırası imiş...(3)
  İslâm'da cami duvarına, kabir taşına, mezar taşına, mum yakılır diye bir kural yoktur. Bu adet, Müslüman-Türklere Mecusilerden ve Hıristiyanlardan geçmiştir.
  Kabir başına, mezar taşına mum yakan kişi, oradaki yatırla kendini bütünleşmiş, ondan bir parça olmuş gibi kabul ediyor ki, bu büyük bir hatadır ve şirktir. İslâm'a göre insan, ancak Allah'a iltica eder ve O'na sığınır; O'nun dışındaki varlıklardan medet ummak yanlıştır. Bu itibarla kabirlerde mum yakma adeti yanlış bir inançtır, hurafedir. Ayrıca halkımız arasında yaygın olan bir yanlış inanç da cenaze çıkan odada 40 gün ışık yakılmasıdır. Güya ölü çıkan odada 40 gün ışık yakılırsa, ölünün ruhu geldiği zaman karanlıkta kalmaz evini ve odasını daha çabuk bulurmuş...
  Böyle inançlar batıl itikatlardandır. İslâm esasları ile alakası yoktur. Ama maalesef bazı kimseler bunlara inan-dırılmıştır.
  İslâm'da türbe bahçesine, kabristana ağaç ve çiçek dikilir, fakat mum yakılmaz.
  (2) Hurafattan Hakikate, M. Şemsettin (Günaltay), s. 298.
  (3) Hurafeler ve Menşeleri, s. 43.


  Sonuç: ibadet niyetiyle olmadıktan sonra sorun yok

 8. 8
  rana
  Aciz Kul


 9. 9
  İnşirah
  Devamlı Üye 10. 10
  mumsema
  Administrator

 11. 11
  rana
  Aciz Kul


 12. 12
  ravzanur
  Devamlı Üye

  Reklam


  bir mumun bu kadar etkileyeceğini hiç düşünmemiştimbakarken her birine...sanki burada değilmiş gibiydik...Allah razı olsun kardeşler.emeğinize ellerinize sağlık

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

mum gif

mum gifleri

mum resimleri

Mum.giferiyen mum