+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Hanefi Mezhebinde Namaz Kategorisinden Hanefi mezhebinde cuma namazı en az kaç kişiyle kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Hanefi mezhebinde cuma namazı en az kaç kişiyle kılınır?

  Reklam

  Hanefi mezhebinde cuma namazı en az kaç kişiyle kılınır? Mumsema en az imamdan başka üç kişiyle kılınır.ebu yusufa göre en az iki kişiyle kılınır.bu kişilerin erkek,baliğ,akıllı olmaları şarttır.bu kişilerin mukim olması yani seferi olup olmaması önemli değil.

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - --

  El-Mebsut'da İmam Muhammed'in imamdan başka en az iki kişi gerekir dediği yazıyor.


  El-Hidaye'de İmam Muhammed'in de Ebu Yusuf gibi en az iki kişi gerekir dediğini yazıyor.Ama açıklamada doğru olanın İmam Muhammed'in İmamı Azamla aynı görüşte olduğu yani en az üç kişi gerekir dediği yazıyor.

  El-İhtiyarda'da İmam Muhammed'in en az iki kişi gerekir dediğini yazıyor.Yazının devamında ise sahih olan rivayetin İmam Muhammed'in İmamı Azamla aynı görüşte olduğu yazıyor.


  Yani özetle;

  İmamı Azam :İhtilafsız olarak imamdan başka en az üç kişi gerekir.İmamı Azam'dan başka görüş nakledilmiyor.

  Ebu Yusuf :İhtilafsız olarak imamdan başka en az iki kişi gerekir.Ebu Yusuf'dan başka görüş nakledilmiyor.

  İmam Muhammed :İmamdan başka en az iki kişi gerekir,imamdan başka en az üç kişi gerekir olmak üzere iki görüş naklediliyor.Ama Hanefi fıkıh kitaplarında İmam Muhammed'den sahih olarak nakledilen görüşün imamdan başka en az üç kişi gerektiği yazmakta.

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Hanefi mezhebinde cuma namazı en az kaç kişiyle kılınır?


  Reklam


  Zaten günümüzde cuma günleri camilerimiz dolup taşmaktadır.Cuma namazı kılmak için en az 3 kişi gerekmektedir.Önemli olan sadece cuma günleri değil tüm vakitlerde camileri doldurabilmektir.

+ Yorum Gönder