+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Hanefi Mezhebinde Namaz Kategorisinden Hanefi Mezhebinin İmama Uyan Kıraat Yapmaz Demelerinin Kurandan Delili Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Hanefi Mezhebinin İmama Uyan Kıraat Yapmaz Demelerinin Kurandan Delili Nedir?

  Reklam

  Hanefi Mezhebinin İmama Uyan Kıraat Yapmaz Demelerinin Kurandan Delili Nedir? Mumsema Araf Suresi 204.ayette Allah şöyle buyuruyor;

  Kuran okunduğu zaman dinleyin ve susun ki merhamet olunasınız.

  Dinleyeceğimiz ve susacağımız namazlar:Sesli kıraatlı namazlardır.Yani sabah namazı,akşam namazı ve yatsı namazı.İmam Kuran okuduğu zaman biz okumazsak,hem dinlemiş hem susmuş oluyoruz.

  Sadece susacağımız namazlar:Sessiz kıraatlı namazlardır.Öğlen namazı ve ikindi namazı.İmam kıraatı sessiz yaptığı için dinleme eylemini yapamayız.Sadece susarız.


  Dolayısıyla kıraatın açıktan yapıldığı namazlarda da,gizliden yapıldığı namazlarda da imama uyan kişi kıraat yapmaz.Çünkü kıraat yaparsa,ya sadece susma eylemini terk etmiş olacak,ya da hem susma hem dinleme eylemini aynı anda terk etmiş olacak.

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Hanefi Mezhebinin İmama Uyan Kıraat Yapmaz Demelerinin Kurandan Delili Nedir?


  Reklam


  İmama uyan kimseler niyet ederken zaten uyduk hazır olan imama demektedir.Bundan dolayı üzerilerindeki yük de kalkmış olmaktadır.Sadece sübhaneke okunmaktadır.Bir de rüku ve secdede okunması gerekenler okunmaktadır.

+ Yorum Gönder