+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Online oyunlardaki pazar sistemi caiz midir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Online oyunlardaki pazar sistemi caiz midir ?

  Reklam
  Sual: Merhabalar,çevrimiçi bir oyun oynuyorum.Oynadığım oyunda oyun sonlarında bazı kişilere rastgele (şansa) bazı eşyalar düşüyor.
  Oyunda bu eşyaları para karşılığında satıp başka oyunlar veya başka eşyalar alınabiliyor.
  Eşyaları gerçek paraya satabilmemize sağmen oyunun pazar sisteminde sattığımızda o parayı sadece başka oyun veya eşyalar almak için kullanabiliyoruz.
  Peki bunu yapmak caiz midir ?

  Not:Oyunun kendi pazarı dışındaki bazı siteler oyundaki eşyalarınızı nakite çevirmenizi sağlayabiliyor. ? 2. Misafir

  Yorum: Online oyunlardaki pazar sistemi caiz midir ?


  Reklam  Cevap: Kardeşim ben de bu oyunlarla epey süre harcadım ve durumu çok araştırdım. Bu tip şeylerden elde ettiğin nakit pek hayırlı olmaz eğer kullanacaksan yine oyun satın almak için veya oyunda eşya satın almak için kullan. Oyundaki eşyayı veya paranı nakite çevirip yemede, içmede, giymede vb. kullanma.

  Geçtiğimiz ay Knight Online isimli oyunda elde ettiğim eşyaları ve parayı yatırdığım kadar TL'yi geri almak amacıyla nakite çevirmiştim ve ne kadar araştırırsam araştırayım kesin bir fetva göremedim.

  Ki benim yaptığım şey sadece yatırdığım parayı geri almaktı. Eğer 0 nakit yatırıp oyundan şansla elde ettiğin eşyaları gerçek parayı çevirmekten bahsediyorsan o zaten baştan haram anlayabileceğin üzere. Çünkü şans dolayısıyla elde ediyorsun sanal eşyayı ve bunu nakite çeviriyorsun. Benim yaptığım oyuna X TL yatırdıysam oyunu bırakırken o kadar TL'yi geri almaktı. Aldığım parayı da ayrı bir hesapta saklıyorum eğer bir oyun alacaksam vs. orada kullanacağım.

  Hayırlı günler.

 3. Misafir
  Sağolasın kardeşim cevabın için...
  Şans oyunu zaten haram evet ama bu dediğim tam olarak şans oyunundan gelmiyor random olarak hediye gibi düşünüyorum ama tabi ki şansına olduğu için sen de haklısın.
  Zaten nakte çevirebileceğim bir mebla değil sanırsam 2 tl veya kuruşlarla falan satılıyor.O da zaten steame düşüyor yine eşya falan alınıyor.
  Dediğin gibi en iyisi yine oyun içinde kullanmak...

+ Yorum Gönder