+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Elektronik sigara'nın hükmü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Elektronik sigara'nın hükmü

  Reklam
  Sual: İyi günler ben normal sigarayı burakıp, elektronik sigaraya başlamayı düşünüyorum, bağımsız araştıramalara göre, sigara ya göre zararı yok denilecek kadar az. Fakat bu elektronik sigaraların içinde kullanılan likit(sıvı)larda eser miktarda alkol bulunabiliyormuş, bunla ilgili bir üreticiye sorduğumda bana şu cevabı verdi:

  "Fakat aroma içeriklerinde mutlaka eser miktarlarda alkol bulunmaktadır, orantıya vurduğumuzda yüzde 3 aroma kullanılan bir likitte yüzbinde 24'lük değerde etil alkol olduğu çıkar ki, testlerin idrak edebileceği bir rakam bile değildir, fakat kesinlikle zerresi yok diyemem, bu değer Elma'da kat be kat daha yüksektir ve bir litre likiti direkt miğdeye gönderseniz bile vücutta etkili olabilecek bir değer değildir.
  içinde kesinlikle zerre alkol yok diyebileceğim likit ******'dir. diğer likitlerde aroma içeriğindeki eser miktarda alkol mevcuttur fakat tarafımızdan likitlere alkol eklenmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir."

  Dipnot: Ortalama 1 günde 2ml likit cihaz sayesinde buharlaştırılarak, ağız yoluyla alınarak kulanılıyor, bu likitleri kullanmanın hükmü nedir acaba? ? 2. Şem'a
  YÖNETİCİ

  elektronik sigara haram mı


  Reklam  Cevap: Elektronik sigara caiz mi?

  Elektronik sigara içeriğinde etil alkol gibi maddeler katılmış ise içilemez ve içinde yaradılıştan alkol bulunan meyvalar ile kıyas edilemez/edilmesi yanlıştır.
  Fakat sağlığa zararı yok ve içerisinde haram bir madde yoksa kullanılması o zaman caiz olur.
  Dünya Sağlık Örgütü de (WHO), elektronik sigaraların güvenilir ya da sigara alışkanlığını bırakmaya yardımcı olduğuna dair kanıt bulunmadığını belirtmiştir. WHO yetkilisi Douglas Bettcher şu önemli bilgileri vermiştir:

  İlk olarak Çin'de üretilen, özellikle internet üzerinden satılan bu ürünle ilgili zehirli madde testi ve klinik deneyler yapılmamıştır, elektronik sigaranın güvenli ya da sigarayı bıraktırma özelliği olduğuna dair bilimsel hiçbir kanıt yoktur. WHO üyesi 193 ülkenin sağlık yetkilileriyle, elektronik sigaralarla ilgili "düzmece ve yanlış iddialar" konusunda temas devam etmektedir.

  Elektronik sigara, nikotin bağımlılığından kurtulmak için önerilen nikotin sakızı ya da nikotin bantları gibi onaylı bir ürün değildir.

  Yetkili şahıs ve kurumların verdikleri bu bilgiler karşısında elektronik sigaranın hem kullanılmasının hem de ticaretinin caiz olduğu söylenemez.
  TIKLA

+ Yorum Gönder
elektronik sigara caiz mi