+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Aşure günü ile ilgili bilgiler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Aşure günü ile ilgili bilgiler

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Aşure günü ile ilgili bilgiler


  Reklam  Cevap: Aşura ve Aşura orucu hakkında kısaca bilgi  AŞÛRÂ VE ORUCU


  Muharrem ayının onuncu gününe "âşûrâ" denir. Hz. Aişe validemizin bildirdiğine göre İslâm öncesinde Mekke halkı ve Peygamberimiz "âşûrâ" gününde oruç tutmuştur. Peygamberimiz Medine'ye geldiği zaman Yahudîlerin "âşûrâ" orucu tuttuklarını görmüş, kendilerine bu orucu niçin tuttuklarını sormuş. onlar, "bu gün hayırlı bir günüdür, bu günde Allah İsrail oğullarını düşmanlarından kurtardı. Musa (a.s.) bu günde oruç tuttu" cevabını vermişlerdir. Bunun üzerine Peygamberimiz (a.s.), `biz Musa'ya sizden daha evla ve layığız' dedi, âşûrâ orucunu tuttu ve ashabına da tutmalarını emretti (Buhârî, Savm, 69, II, 251; Müslim, Sıyâm, 128; Tirmizî, Savm, 49. III, 117.).

  Ramazan orucu farz kılındıktan sonra da Peygamberimiz (a.s.) âşûrâ orucunu tutmuş ve "Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah'ın ayı olan muharrem ayında tutulan âşûrâ orucudur" (Tirmizî, Savm, 40, III, 117; Müslim, Savm, 38) sözleriyle tutulmasını teşvik etmiştir. Sahabeden isteyen bu orucu tutmuş, isteyen de tutmamıştır (Buhârî, Savm, 69, II, 251; Müslim, Sıyâm, 113-126. I, 792-795) Âşûrâ orucu, muharrem ayının 9. ve 10. günlerinde tutulur (Tirmizî, Savm, 50, III, 128).

+ Yorum Gönder
asure hakkin yazi,  aşure günü ile ilgili ile ilgili bilgiler,  aşure günü ile ilgili bilgiler,  aşure ile ilgili yazılar,  aşure haftası ile ilgili bilgiler,  aşura ayı ıle ılgılı bılgıler,  Aşure ayı ile ilgili konular